Jump to content
Българският форум за музиканти

"Ъгълче" за екзотични ефекти и (донякъде екзотични) усилватели


Recommended Posts

Е хайде сега :) Съвсем не се стискам. Ако някой ден я докараме дотам - jabs e с 001, bluelemon с 002 :)

 

Иначе схемата ще чакаме с нетърпение, продължава да ми прилича на стандартен LTPI, но не се инатя :)

 

Мда този парафазов на точно тази картинка силно подозрително изглежда като от Ампег (страхотни са тези усилватели ама все едно не съм го казал) :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Да свалим малко летвата, че няма накъде нагоре след колегата Сънчу.

А и темата хвана паяжина.

Не са точно китарни ефекти, но за разнообразие, нека приемем че са такива.

Установих че се нуждая от елементарен усилвател за слушалки. 

След известно ровене в нета, предпочитанията за лесен DIY водят до известния усилвател на CMOY (или Chu Moy.)

 

Схема (клик)

Вероборд мое производство (ако някой иска да го направи, но го мързи да прехвърля схемата):

3w1k.jpg

 

Така изглежда в кутийка. А не съм снимал вътрешността, защото новите ми китайски кутийки имат винтчета които трудно се навиват, но за това пък ... не се развиват :) Сори.

2eki.jpg

 Тази схемичка има един недостатък: иска 18V захранване.

 

След известно ровене в нета намерих вариация по темата, а именно HEADBANGER HEADPHONE AMP.

Отново веро, взаимствано, с някои подобрения (или по-точно оправени грешки):

om6d.jpg

 

uq4g.jpg

 

В този вариант една батерия от 9V решава въпроса със захранването.

 

И двете усилвателчета имат горе-долу еднакво представяне. Нямам фаворит. 

Изненадан съм от резултата: кристален звук, никакво кривене, никакъв паразитен шум.

Чисто чуваемо, може да усилят звука от първоизточника х2, ... до болезнено ниво за слушане.

 

Като компенсация и извинение към Сънчу за "некитарното" изкривяване на темата, готови са Timmy и OCD Ver.3

В момента в който успея да ги кутийчосам, пускам ревюта  :)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дотук добре, както се казва във вица :)

Давай китарните педалчета - че чакаме с нетърпение, особено семпли разбира се :) На мен Тими ми е доста любопитен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами то и това си беше китарно педалче, поне едното де, особено като му бях обърнал единия опамп в началото.

Як дисторшън в слушалките, чак от кеф бях решил така да го оставя :)

Тимито ще пробвам до ден два да го кутийчосам, че голо ме е срам да го снимам :)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Докато се моткам с Тими-то, един интересен за мен казус, който бих се радвал да обсъдим с желаещите да се включат.

 

Преди няколко седмици завърших копие на Xotic RC Booster.

Много съм пристрастен към този ефект, сполучливо попадение е и CP схемата (да ползвам терминологията на Валяка) работи добре.

Хубаво, но преди два дена го пробвахме в къщата на един Уважаван Съфорумник, в директно сравнение с неговия 

оригинал.

Оригинала спечели Hands-down, както се казва. Да направя важното уточнение, че оригинала е Scott Henderson Signature.

Върнах се аз у дома, силно амбициран, почвам да ровя в нета за да видя що за мод са направили и чета горе-долу следното:

Xotic: "Пипнали сме тук-там, нищо важно, няма добавени компоненти. Скот искаше буустване в басовия спектър"... и още:

"Всички нови RC-та са с неговата схема, поради големия успех на мода".

 

Сега, ето собственоръчно направена снимка на Scott Henderson Signature, отвътре:

IMG_1698.jpg

 

Ако се сравни с популярни схеми в нета, например тази , веднага се набиват на очи разлики. Примерно, има новопоявил се транзистор BS250... а и подозрително количество компоненти (но не всички :) ) са надлежно омацани в черно.

 

Въпроса ми е: мислите ли, че по снимки на платката и компонентите може да се трасират и открият разликите? Ясно че за "почернените" компоненти ще има гадаене, но все пак може да се експериментира в някаква посока...

 

Тъй като не искам поста да се тълкува като подтикване към нарушаване на авторски права :), моля Synchu да прецени дали да го остави. Аз не мисля че има някакъв конфликт, но все пак..

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

RE на такъв ефект изисква жертви. Ако ви е много любопитно, трябва да се съберем, примерно 10 человека, да купим един и да съберем още $, да кажем, да ги даден на валяка (че има измервателни хапаратури), да ги измери скритите компоненти. Така мисля, че може да се мине само с рязане на писти, без стъргане.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не изглежда чак толкова трудно за трейсване, но липсва другата стана на платката. Иначе компонентите как ще се отгатнат е друг въпрос.

 

Евтиме, защо рязане на писти? Не може ли просто да се разпоят тези почернени резистори и да се измерят? После спокойно могат да се заменят с нови със същите стойности, ако не може да се поставят обратно. Така ще може да се запази работещ и оригинала. Едва ли ще се загуби вуду-то ако се сменят резисторите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това са 6/те клипващи диода в обратната връзка на операционния.
Мен лично ме съмнява че са нещо суупер специално.

Операционния най вероятно също не е нищо особено :D.
A трейсването си заслужава, да се види има ли разлика в схемата с тези хвърчащите от нета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си мисля, че резисторите лесно ще се свалят и измерят.

Да речем че се свали и "обели" и един диод.

Това е при положение че купя (купим) ефекта, което едва ли ще стане.

 

Ако снимам и задния край (като с откачането на платката ще видя и стойностите на потовете), мислите ли че по метода на дедукцията ще стигнем донякъде?

Най-общо казано, разликата в поведението на двата ефекта бих описал така: при волюм и гейн на 12 и на двата, почти сходен звук. Може би SHS да е с идея по-напомпан и рязък... "биткаджийски" в добрия смисъл. 

Обаче, като се тръгне от 3-4 на двете врътки нагоре, двата педала са съвсем различни. SHS набира много рязко скорост ...

Не знам дали го обясних горе-долу ясно :)

 

ПиЕс: А тоя BS250 откъде и накъде отива... е също интересен въпрос.

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От снимка, можем да хвърляме боб...

Може да поставим една по-далечна дата, примерно 15 март, до която всеки, който иска да купим ефект, може да каже, та да видим по колко на човек ще дойде.

След като направим процедурата, може да го засилим в търга, за да не спорим в кого ще остане, да теглим чопове и т.н.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.