Jump to content
Българският форум за музиканти

"Ъгълче" за екзотични ефекти и (донякъде екзотични) усилватели


Recommended Posts

^Не си прав и това си е - съвсем спокойно мога да си съжителстват и ефектите и усилвателите :)

Прясно инфо - скоро :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Мммм...забравил съм да прехвърля снимката на външния вид с ефектните лъскаво черно/графитени chicken heads.

Все таки, тъй като ще преработя PI & крайното стъпало, а все пак е завършен в този си вариант, с цел надявам се полезна информация и с риск да стана досаден, имам удоволствието (поне собствено) да ви представя Scrap-o-axeter.

Характеристики:

Предусилвателни лампи - 2 х 12А_7 (в случая 12AV7)

Крайни лампи - 2 х ECL84 (в случая руски 6F4P)

Това е ниско мощен усилвател със следните корекции - Volume, Bass, Treble, Mid, Master Volume (PPIMV), лек Boost switch & лек Mid boost. Има и пасивен FX loop.

 

Името е вдъхновено от това, че част от чарковете бяха останали от тестовете на предходния усилвател (вкл. и платката, която поради особености на шасито се оказа сбърканa). Това разбира се не означава че са scrap качество, дори напротив :)

 

Ta именно наличието на платката, както и няколко интересни поста (отново благодарности към ampgarage & EL34world в този случай @tubenit за чудесния Solow Watt design) и почти оригинални схеми ме накараха да направя едно бързо преаранжиране на платката (не съвсем оптимално), да се сдобия с едно (тясно и малко) шаси и подходящи трансформатори (на Hammond за по-технически ориентираните) :)

 

Другото интересно откритие (освен незаменимия опит от строежа, симулациите и т.н.) бяха предусилвателните лампи 12AV7, които са NOS Sylvania (произведени summer of '58 :)) и въпреки очакванията за цена, равна на теглото им в злато, което е абсолютно вярно за 12AX7 на Sylvania (ако въобще все още някой продава истински NOS, a не обичайните използвани, но "tests as NOS"), не се оправдаха. Цената за двойка е около 20-30 долара. В този усилвател на мен представянето им ми харесва доста.

Fast forward няколко седмици и все пак поръчка на някои части, няколко промени на дизайна и схемата в крачка и крайният резултат беше налице.

На мен персонално много ми харесва - хубав и чист драйв, попадащ някъде между Маршал и Дъмбъл като звук, като не е необходимо да пада мазилката от силата на звука, за да бъде постигнат :)

Та това е.

 

Ако на някой са му интересни други детайли - казвайте.

 

10849705823_52a3c0e443_z.jpg

 

Gibson LP

 

Стратокастър - lead - bridge adapter(с използване на добавения cut control - корекция на високи честоти (>1300Hz))

http://soundcloud.com/synchu/scrappy-2-strat-diz-cut

Стратокастър отново

http://soundcloud.com/synchu/scrappy

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

4/5W с две лампи пуш пул? Някаква ултра линеар схема ли е, с отрицателна обратна връзка?

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не всички лампи са родени равни, ако мога да перифразирам грубо :)

Това са ECL84/6F4P/6DX8 etc

Datasheet:

http://www.prekyba.biz/datasheets/download?f=6F4P.pdf

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Тъй. Усилвателят претърпя доста съществени изменения в крайното стъпало, PI частта, tone stack, etc

Кратък звуков семпъл от последното му и финално състояние. Подробности скоро :)

http://soundcloud.com/synchu/scrappy-61p1-12av7-12at7pi-1

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е не всеки ден ;) Но така звука ме удовлетворява изцяло и това му е финалното състояние (да кажем имам още едно две измервания, за да се уверя че мрежовия трансформатор е щастлив :) и малка корекция ако не е ). Така или иначе има едно, две други неща на хоризонта вече ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ху'у де. Само една малка незначителна корекция от вчера (ключе clean/mean :), което за по-технически ориентираните е реализирана отрицателна обратна връзка в предусилвателната част.

Така изглежда, за да имаме пълно представяне.

11212397366_ef7de24607.jpg11212374485_c2bc2a0634.jpg

11212376064_cd9ed64c1a.jpg11212363974_bc8cabe533.jpg

11212359704_fb7d8afc6f.jpg11212349615_08bb73ce1d.jpg

От множеството модификации и първоначално "адаптираното" разположение на компонентите, не ми е много подредено, но все пак е относително добре.

Така - та всъщност освен част от предусилвателя и трансформаторите, останалата част от усилвателя претърпя пълна промяна.

В момента използва 6P1P пентод лампи (аналог на 6AQ5, но просто не ми се занимаваше да поръчвам 7 пинови цокли за 6AQ5 и реших да използвам наличните). Има разбира се добавен отделен phase inverter (т.е. още една лампа 12АТ7 в случая) и е общо взето подменен в тази си част, сменен tone stack, добавени няколко контрола и доста съществени настройки по предусилвателната част. Наложи се известна настройка на крайните лампи във връзка ограничената мощност на мрежовия трансформатор, но мисля се получи добре (всъщност не го мисля, ами по сметки и измервания така трябва да е ;) ). В момента усилвателят е значително по-чист като звук при съществено увеличение на силата на звука, което беше моята цел (в предходното си състояние включително и с тези крайни лампи над 9 часа вече си беше с драйв), много по-добро (за мен де) звучене, като честотен обхват.

и едно дежурно семпълче с Телекастър:

http://soundcloud.com/synchu/scrappy-61p1-12av7-12at7pi-2

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да бе, някакви там малки промени, пък то на практика нов амп... :)

Ти и преди импровизираше свободно, но само с китарата, сега редуваш високо с ниско напрежение....

Честно казано, всички семпли ми харесват. И старите и новите.

Ако решиш да го обърнеш на масово производство, моля сериен номер 002 да е за мен ;)

 

ПиЕс: тъз дъска в десния край на шасито за какво служи ако не е фирмена тайна?

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ааа, дървото внася естествена мекота в звука на усилвателя. Без него дисонансните хармоници преобладават и звукът е много металистически. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с масовото производство едва ли ще стане в обозримо бъдеще :) Ако стане даже 0001 ще е за теб :) Това го считам за 0000.

 

Освен описаните свойства на "дръвото", служи и за високо технологичната задача, която изискваше три дена решаване на задачи по линейно оптимиране, и половин час по статика, от секретна група руски учени в Сибир, в един от онези градове, наименовани с цифри:

- а именно да държи ампа в удобно положение докато го мародерствам с поялника и да не го подпирам на лампите ;) Стойка за усилвател със сменяем ъгъл (amp cradle) - тотален DIY, много удобно нещо :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.