Jump to content
Българският форум за музиканти

Нов овердрайв - предпожения и мнения


Recommended Posts

Здравейте,

Знаете, че от доста време се занимавам с работа(предимно прототипна) по овердрайв ефекти за китара.

Преди доста време бях пускал записи от едно от ефектчетата, сега направих втора версия на прототипа, която вече ползва Jfet/Mosfet транзистори за изкривяванията, допълнителни вериги, които имитират решетковия ток при лампите, както и някои мерки за снижаване до минимум на нежеланите транзисторни хармоници.

 

Записах един бърз и мръсен семпъл на ефекта, колкото да добиете представа за звука му:

Това е звука от ефекта с кабинет симулация върху него и малко reverb.

Няма усилвател във веригата.

 

https://soundcloud.com/evtodj/overdrive-rev2-0-test

 

 

Ако ефектът добие прилично одобрение тук и на местата, където го нося за проба, ще пусна серия от него,

но бих искал да се консултирам с вас относно това как би било най-подходящо ефекта да се управлява.

Има техническа възможност, освен драйв каналът, да се постигне и Clean звук, а също и евентуално boost(като volume и/или гейн) за сола, или просто ако човек иска да се буустне.

Това би превърнало ефекта почти в предусилвател.

 

Ето и конкретните въпроси:

 

1.Превключване:

Проблемът е, че най-вероятно кутията ще е от малко по-големите и на нея ще има два суича.

 

-Един от вариантите е единият суич да превключва ефект/байпас, а другия - да избира дали

 байпасът да е байпас или да е clean.

 Така обаче не остава възможност да се превключва boost режима с фуутсуичовете.

 

-Друг вариант е, превключването "байпас или клийн" да е с ЦК ключе,  и единият педал да е ефект/клийн, а другия -

 бууст. Така обаче се изключва възможността само с крака да се управлява всичко(байпас/клийн/ефект/бууст).

 

- Още един по-причудлив вариант е, при малко по-дълго задържане на "бууст" педала, да се сменя режима(клийн

 или байпас на байпас позиция). Така всичко може да се управляза с крак, но в някои случаи може да се изгуби

 малко време при превключване.

 

2.Еквилайзер:

В текущият си вид, ефектчето има маршалски тонстак Mid / Bass / Treble, като играта с който и да е

потенциометър променя и това как се държат остналите(пасивна схема, както на повечето усилватели).

Възможно е и да добавя ключе за избор на различен характер на еквилайзера, както например

Ники направи в неговия Файърсаунд 3. Възможно е и еквилайзера да е активен, както в повечето ефекти.

Кое според вас е най-подходящо?

 

3.Допълнителни контроли

В текущият си вид, ефектът има контроли Gain / Mid / Bass / Treble / Volume.

С добавяне на чист канал обаче, със сигурност трябва да се добави поне Clean Volume и евентуално Clean Gain.

Ако ги има и двата, клийн канала ще може да се ползва и за лек крънч.

От друга страна, липсва какъвто и да било допълнителен еквилайзер за Clean канала.

Липсват и допълнителни ефекти за бууста, който евентуално може да се усили в някоя честотна област за соло.

Възможно е последните неща да са ЦК ключета с предварително дефинирани функции(примерно по среднист или ярък кликн, усилване на ниските за клийна и трето ключе - Peak за бууст канала....).

 

Ще се радвам на вашите мнения и препоръки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хубав проект си подхванал, Евто. Радвам се, че не се отказваш :) Като опреш до производството свиркай да помагам.

 

 

Сега по темата:

Не съм запознат със схемата на твоето ефектче, но може ли да се направи с 2 бутона по следния начин: 

бутон 1 да сменя клиин/драйв а бутон 2 да сменя байпас/бууст?

Така ще имаш възможност да буустнеш клиин-а или драйва което е гот.

 

EQ

Тук пак зависи какво точно търсиш. Дали ефектът да е гъвкав (и с много копчета) или с един тон. Това зависи до някъде и какво приложение си измислил на ефекта. Дали да се ползва само с кубе или да влиза в употреба за директни записи към PC. 

На мен не ми харесват пасивните FMV (fender, marshall, vox) тонконтроли поради ограничените им възможности. Поради тази причина експериментирай с активно EQ: ниски+високи и отделен контрол за средите. Можеш да му добавиш трипозиционно Ц-К за различни честоти или пък с пот за параметрик.

Добро решение вършещо много работа е и чисто пасивен тон контрол - до някъде подобен на този при тюбскриимърите. Най-добре да нагласиш честотата на слух. Това решение според мен е добро когато се свири с кубе. Така разликата с ефект и без ефект няма да е толкова драстична отколкото с активно еку и ако човек е бъзикал много честотите. Ако се мисли за записи е добре да има повече възможности ЕQ-то.

 

Помисли за Ц-К сменящо 2 режима на опцията бууст: клиин бууст и мидъл бууст. Същот така опция бууста да е пред ефекта или след него. 

 

Лично мое мнение е, че повечето копчета плашат музикантите. Трябва да е добре изчистено и ясно от пръв поглед (по възможност). Останалото е маркетинг за половин милион, фабрика в китай и жилище на Канарските острови :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aз бих го чул в усилвател с микрофон записан. Така честно казано доста компресирано и тъничко някак излиза :/

1. Суитчинга - два бутона - Ефект/Байпас, Бууст/Байпас

2. EQ - никога не мога да преценя, преди да съм пипнал. Моя прост принцип напоследък е - много копчета, много проблем. Малко копчета, малко проблем :)

3. Честотния бууст е хитро и много полезно нещо така че съм по-скоро за и по-скоро като реализация тип тон контрол - от бууст за високи към бууст на ниски например.

 

EDIT: Адаш мноо си бърз :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично останах много приятно изенадан от ефекта. Имах възможността да го пробвам и ми се стори доста версатилен. Превид, че "гиъра" беше ефекта, саунд карта и кабинет симулация.

Най-много ме впечатлие "войсинга" и разнообразието, което може да се постигне само то EQ-то.

 

Бих се наредл за един, стигне ли се до производство.

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много ми харесва. С каква китара е записвано? Струва ми се, че с 2 различни китари флажолетите ще станат по-изразителни, а може би ще се появят и нови. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Ако ще се ползва нещо по сериозно за управление, може да има четене на двата бутона и детектиране на едновременното натискане на двата. Така комбинациите могат да се увеличат. Често използвано в модерните машинки, още повече, че един подходящ PIC е без пари. А програмиранетео му за теб няма да е проблем  :whistle:

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С каква китара е записвано?

 

Записвано е с един Стаг, копие на PRS, адаптери Wilkinson. Струните бяха малко страрички.

С по-хубави метли, флажолетите излизат по-добре.

 

@Parni_Valiak:

PIC-ът е добро решение, но изисква отделно стабилизирано напрежение и вероятно по-сложна схемотехника( може би по-проста?!?).

Трябва да помисля за схема за превключване(дали ще са релета или електронни ключове), но при всички положения

трябва да се направи така, че да не е твърде сложно или скъпо, защото така или иначе ефекта не е от най-простите, а искам да го  направя с приемлива цена, да е достъпен.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

78L05, консумацията е нищожна (имам предвид спрямо всичко останало). Изобщо няма нищо схемотехнически сложно,  - два входа, 3 или 4 изхода и 4053/ , 4051 или 4052 в зависимост от необходимите кръгове за комутация. Това е всичко. Е, някой друг резистор ще е необходим, но като цяло нито има нещо скъпо, нито пък са много елементите. Нали в края на краищата контролера поема цялата работа. Тя пък една работа - я има 10 реда код, я няма. Ако се използва 4066 ще трябват и транзистори, че няма транслатори на ниво, както 4050 серията. Това е.

 

ПП. Пропуснах, че има купища програми и подпрограми в пространството, които са готови модули ...

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От това, което чух, мисля, че драйва има потенциал и звучи много приятно. Но за да кажа нещо по конкретно, би трябвало да качиш по реален семпъл (от амп с мик). Сигурен съм, че педала не звучи така наживо, в смисъл, тук е много загладен и компресиран, а освен това е сериозно пръснат със реверба в ляво и дясно, което го замазва допълнително. Нещо подобно трябва да се получава в микс, но не и за живо свирене (ако искаме да се чуваме в микса)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би ще го запиша с усилвател в скоро време.

Има малка вероятност да минавам към Пловдив този или другия месец.

Ако стане така, може да го донеса за проби.

 

@Parni_Valjak: Идните дни ще помисля върху превключването, ще потърся и говоти решения и ще постна тук примерни схеми за обсъждане, хем така биха могли да бъдат полезни и на други хора, които искат по-сложни превключвания.

Бях експериментирал(симулационно) с различни аналогови и ключове преди време и ми прави впечатление, че те(поне популярните схеми) винаги вкарват малки количества изкривявания в сигнала. Може би поне байпас сигнала трябва да се включва чисто механично(ключ или реле).

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Друго ще е в кубе...

Динамика и честоти вече ще се определят и от кубето.

[тук е много загладен и компресиран, а освен това е сериозно пръснат със реверба в ляво и дясно, което го замазва допълнително]

Но кефи, кийп уолкинг...

:thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Звучи яко и определено има потенциал!

 

"Екстрите" са наистина според зависи какво ще бъде.

  • Ако е по-скоро драйв педал е по-удачно да има байпас бутон и тон корекция с една врътка (предполагайки включването в китарен АМР след него, наличието на цяло EQ малко се обезмисля);
  • Ако ще е тип преамп - нека има клийн и драйв плюс цяла EQ секция. Тук идва и въпроса дали ще може да се ползва за директен запис и/или лайв. Ако ще добавяш някаква спийкър симулация задължително остави опция да се изключва (да не е хард кодната като на Санс Ампа).

Как ще реализираш точно управлението ще решиш по-лесно, когато измислиш "екстрите". Така е според мен, де... :)

 

Ще е интересно да чуя и баш директен запис без нищо (просто махаш импулс, ривърб и т.н.). Може да е супер странно за мнозина, но най-коравите драйв ефекти, които съм чувал, звучат отлично директно на слушалки/HiFi, така че за мен специално това е показателен тест. :yes:  

 

Поздравления инак за постигнатото до момента и не се отказвай в никакъв случай. :)

 

 

 

П.П. Един страничен въпрос: откъде е рифчето на 2:24, КольоК също съм чувал да го свири, много кефи!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

П.П. Един страничен въпрос: откъде е рифчето на 2:24, КольоК също съм чувал да го свири, много кефи!

До колкото знам от kolio_k, това е Dolemite на Scott Henderson.

 

Иначе си прав за екстрите, иска ми се да е по-скоро преамп, обаче ми се струва, че ако му вкарам и спийкър симулация, сложността ще стане много голяма, което малко или много ще се отрази на цената, освен, ако спийкър симулатора не е само един, при това - от по-простите.

Възможно е дори да са два отделни изхода със и без SpeakerSim, както е на някои ефекти.

Още не съм сигурен какви екстри да имам, затова събирам мнения.

След някой друг ден, като имам време за това, а и желание, ще седна и ще напиша една спецификация 1.0, като взема предвид мненията оттук, и ще я постна за обсъждане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Aко става дума за ниска консумация,78L05 не е най-доброто решение! Попаднах на екземпляри със собствена консумация около 30 mA!!! От ЕЛИМЕКС купих някакви китайски ,които се държаха повече от достойно-4 mA само,но за моите цели и това беше много. Решението е LM2931-AZ 5 - собствена консумация около 0,8 mA. Има ги в КОМЕТ  и не са скъпи-40-50 стотинки в зависимост от това колко броя се купуват!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-добре от гледна точка на ниска консумация е дц-дц преобразувател щото има високо КПД за разлика от всички линейни регулатори. Друг е въпросът, че трябва повече чаркалък и високата честота "шуми"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.