Jump to content
Българският форум за музиканти

Знаете ли си нотите по грифа?


Evtim Djerekarov

Recommended Posts

Поправка относно понятията...

 

ТАЛАНТЪТ се придобива... дето се казва талантът е 1% дарба и 99% труд.

Дарбата е от Бог!!!

 

Благодаря...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 104
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Поправка относно понятията...

 

ТАЛАНТЪТ се придобива... дето се казва талантът е 1% дарба и 99% труд.

Дарбата е от Бог!!!

 

Благодаря...

Под това, което ти каза, се има предвид, че не стига само да си талантлив, ами трябва и да си развиваш даденостите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В това, че позволи на един ангел да му казва, че последното ми (им) творение, сиреч - човекът, е недостойно за Рая същество...

 

И е прав... и го доказва. Само погелднете света около себе си и тези които си мислят, че го управляват.

 

Иначе си знам нотите по грифа!!!

Те са: до, ре ми фа сол ла си плюс диези или бемоли където е нужно! :read:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи такамммм .

без да се заяждам с колегите.. ама дали ще означиш нотата Си с "H" или "B" няма никакво значение.... просто едното е американска система.... А това че едното било бемол и някой си така написал в книжката ме боли разклонителя.... има си символ за означаването на бемоли.... "b" .... Hb , Bb тъй че спора е безмислен.

Такива схеми.... едното остаряло другото модерно ги нема. Въпрос на избор е.

Идеята да си издълбаеш нотите по швартната / това е fingrboard-a за недоумяващите / е много луда... признавам колегата дал идеята за психопат.

 

Поздрави от Баш Майстора.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...
Аз нотите ги научих по доста елементарен, но ефективен метод. Хващаш произволно някоя нота, поглеждаш коя е и после я намираш нявсякъде по грифа. При мен поне беше доста ефективно.

 

йеееее не съм единствен :thumbs_up: и аз така ги научих ... доста е ефективно наистина!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз нотите ги научих по доста елементарен, но ефективен метод. Хващаш произволно някоя нота, поглеждаш коя е и после я намираш нявсякъде по грифа. При мен поне беше доста ефективно.

 

йеееее не съм единствен :blush: и аз така ги научих ... доста е ефективно наистина!

 

И аз така ги научих. :thumbs_up:

И е доста практично, поне според мен де. :thumbs_up:

 

А иначе много ми хареса идеята на Евтим (малко съм закъснял с две години почти да пиша в тая тема, ама нищо)

Вложил е индивидуално чувство в тоновете и отделните ноти.

Аз също съм така. Всеки звук, съответно нота, го свързвам с някво... да кажа чувство ще звучи малко силно, ама баш си е чувство, а едно чувство се описва доста добре с даден цвят. ;)

 

А ако трябва да кажа как пиша разни мой неща (което вече е много силно казано - пиша, творя... :) ) - според чувството, което влагам в "творбата" - дали ще е весела или по тегава/мрачна/меланхолична, пак прибягвам до цветовете :D

Имам "тъмни" ноти, които са съответно за такива творби и "светли/весели", които са за по-освободени и бодри неща...

 

Някаква лудница е, пълен хаос, обаче практично, за мен поне, а и всеки си намира индивидуален начин и собствено виждане и разбиране за нещата. Важното е като засвириш да ти прави кеф, както и на другите, ако е възможно. :P

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чак на всяка нота чувство ... да не би при ла от първа октава да чувстваш страх?

Аз лично много лесно си настройвам тона Сол на 6та струна - като почнат да ми резонират прозорците на стаята на макс значи съм точно там :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че Евтим беше на прав път - но не всички разбраха основния замисъл, а и той не успя да се обоснове напълно ...

 

В един свой урок по Джаз/Фюжън гитар - авторът Клей Мур казва, че всеки китарист трябва да знае МАШИНАЛНО всеки тон на всяка позиция от грифа. То е ясно, че тази или онази програма показва тези или онези схеми. Номера е да ги знаете машинално - и когато със затворени очи например натиснете 4 струна / 7 праг - вече да знаете кой тон кореспондира на тази позиция. И това общо взето трябва да става със скороста на светлината :thumbs_up: Това е много нужно и важно за импровизацията, а и не само ...

 

Като гледах схемите с "триъгълниците" ми дойде на ум за "СИСТЕМАТА НА КРЪСТА", която е дело на Александър Петков (Сашо Кучето) и с която той започва обучението на всеки свой ученик. Това е чудесно "изобретение" за изчисляване на всевъзможни акорди, във произволни позиции директно ... За много хора по-сложните акорди са си дива Индия :thumbs_up: Но тая система решава проблема и буквално за секунди изчисляваш и хващаш акорди, за които до момента може и да не си чувал даже :blush:

 

Много е интересно и страшно ПОЛЕЗНО, защото няма нужда от машинално наизустяване на акорди и обръщения. Само трябва да седна и да я нарисувам ...

 

Поздрави!

Редактирано от visiondann
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сигурно става дума за ГитарПро наистина...Иначе щеше да е странно да има китари с изрисувани грифове, целите в нотички :) Не е лоша идея де, но е малко кичозно...Или пък различни китари, за различните видове ноти - купуваш си китара, която свири само четвъртини примерно :punk_guitar::hysterical: :hysterical:

 

 

Поздрави,

 

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.