Jump to content
Българският форум за музиканти

Знаете ли си нотите по грифа?


Evtim Djerekarov

Recommended Posts

  • Отговори 104
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Знам как звучи мястото където пипам по грифа... тва ми е достатъчно- ся как се казва- не знам- ако съм в нормален строй е едно, ако съм с 2 надолу е друго, ако съм с 5 надолу(както сега) е съвсем друго- не сгига, че трябва като видя нещо разписано мислено да си го транспонирам, че да мога да го свиря, ми и да мисля как се казва- аре де :punk_guitar::hysterical:

 

Ся сериозно- всеки считащ за себе си, че си владее инструмента, трябва да знае как реагира спрямо него- тва не са само тонове, тва са флажолети, приглушавания- всичко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами честно не ги знам всички даже много малко знам но пък знам как звучат и мисля че тва е важно също.А тва за нотите просто трябва да се седне и да ги учиш докато ги запомниш :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз все още не мога да разбера къде по грифа има нарисувани ноти.... :D

 

Да .

И според мен е важно да се отбележи че нотите са графични означения на тонове и обикновено никъде по грифа на китарата (а и на други струнни инструменти) не са гравирани такива знаци.

Иначе, явно въпроса е дали си знаем тоновете съответсващи на всяка една позиция на китарата, но и това е относително, защото аз например съм свикнал в строй EBGDAE , но във всеки друг строй, тоновете се изместват на други позиции.

Тези схеми няма нужда да се наизустяват и дори пречат за разбирането на местоположенията на тоновете (мое мнение)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Т'ва за нотите на Евтим не го разбрах напълно, но повече се заинтригувах от "СИСТЕМАТА НА КРЪСТА"

и нямам търпение някой да я разясни за да видя как точно се получават акордите с нея.

 

Иначе аз съм ги запомнил нотите със свирене просто от самосебеси с течение на времето .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евто, това с пиано-китаристи беше много яко! Мен поне ме кефи. :punk_guitar:

 

И аз съм на мнение,че f # и b са особени акорди.

Аз съм на същото мнение за тона Фа #, но другия специфичен тон за мен е Си b.

Първият ми звучи остро/напрегнато, а втория - меко/благо.

 

Не може да водиш някой през мъглата, ако самият ти не знаеш пътя!

Ти днес така хубаво ме води през "мъглата", че 1 час мръзнах в метрото...

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подобни картинки и методи съм ги събрал на кило. Най-дебилното беше едно флашче с имена на актьори и пр. звезди. Предлагаха го за метод за запомняне на тоновете.

 

Сега някой трябва да постне и основни пинизи при оформяне на акордите (тризвучие, мажор, минор и т.н.)...

Също съм на мнение, че всеки би трябвало да си я нарисува сам в главата си тая картинка. И др. от опит знам че назубрените неща се помнят по трудно. Ако намериш логика в нещо (причина, следствие и др.) то си остава запечатано завинаги в кухарката.

 

Това мъжете го търсят номера с логиката все... :D

А най-често логическо правило е че при мъжете логиката им е - непрекъснато и все грешна! ;)

Една грешка успяват и могат да я повтарят 99 пъти!

 

 

:punk_guitar: Това с логиката не го разбрах!!! При мъжете логиката им е все грешна! Всички знаем , че металогиката на жените е в основата на правилното решение, но недей толкова грубо да ни обезверяваш!!! :greenangel::greenball::)

А по темата, за съжаление аз като един доказано посредствен китарист, въобще не си давам зор да уча нотичките, тъй като съм на сиганския принцип:" Ти ми я само хми я хпочни, аз ша я фана!!" Разбира се, това не се получава често!! В гитар про-то ги пиши, а и като си изкараш грифчето като цъкнеш по-струната избучава мидито и се появава наименованието на тона!!!

Евтиме, ти си колос!! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Две интересни схеми по темата:

 

Графика на разположението на интервалите по грифа

2281744355_a152266c15_o.jpg

 

От един акорд /в случая G/ получаваме куп производни. От неговите обръщения също.

2282534286_e4e1bae47e_o.jpg

 

Надявам се да ви е полезно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе то много хубаво, ама май не това е темата за методи за учене на акорди и интервали.

Защо не направите отделна тема?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тоновете по грифа ги знам до ..ъъ.. бе някъде след 17то прагче на сляпо ги праскам..

Нужно е според мен да се знаят, полезно е много при импровизации, стига да знаеш преходите в песента.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По темата - не, но когато търсия съзвучие с други музиканти или мисля продължения на разни партии за да звучат в синхрон ги намирам. Естествено, много е полезно да си запомниш интервалите в прагчртата, така че да не се замисляш и да импровизираш на воля, знаеики нотите, но... който както свари :thumbs_up:;):thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:);):metalist:

 

Съжалявам за предното си мнение, стана объркване с копчалъците!

 

Ами аз искам да кажа, че и до сега се бъркам до някъде в бързината, но какво ще каже "Знаете ли си нотитите по Грифа !?"

Той Сатриани казал за Кърк Хамет, че бил най-слабият му ученик и не си познавал китарата!

 

Четох темата до някъде, ама по едно време ми стана толкова безмислено, че ми писна! То хубаво, че се опитвате да помогнете, ама даването на някъкви "формули", "таблици" хич не ме кефи!

Хубаво взимаш формулата, матрицата, вкарваш неизвестните и получаваш отговора...???

Ха ха ха !!!

Ами не става така в музиката! Има си тука пръстовки, ладове, скали безброй.

С една дума има си правила, които се учат, практикуват и в крайна сметка се прилагат, така както трябва!

Както беше казал някой така както Евтим го е обяснил с настроенията, става въпрос за неограничен слух.

Например имам приятел (пианист), който като вземе китарата, по никакъв начин не го интересува каква е нотата, там където е натиснал, просто си я чува пича и я изсвирва където трябва. Чува минора (мажора), хваща прогресията, чува интервалите и дерт никакъв. Следващият път като свири същата песен , даже е забравил от къде е и я почва от другаде.

 

В крайна сметка, държа да отбележа за по наивните които четат темата, опознаването на китарниат гриф, не е въпрос на научаваме на една примерна таблица, а системни упражнения на пръстовки, скали, интервали, да свириш в различни контекстове, солфеж .......

 

Та така...!!! :D

Поотплеснах се малко !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 6,5 струна знам на кое прагче коя нота отговаря.

За другите обаче трябва да почна от името на струната и оттам

постепенно до прагчето, което ме интересува. С времето ще се

ошлайфам :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.