Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Благодаря! Ти отдавна си ме задминал. По-скоро аз бих се допитал до теб и другите момчета ако днес трябва да сменя нещо от оборудването.

 

ПП: И за да съм полезен с нещо, преди малко се отбих до Columbus за кафе. 200г. City Blend вече е 11 лв, второ увеличение за последните 6-7 месеца, преди беше 10 лв. Няма да ми пробие дупка в джоба, но все пак си поскъпва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мама му стара, просто имах кофти ден и подпалих моторетката в грешен момент, с ясното съзнание че още на вечерта ще ме е яд че съм се издразнил :)

Ениуей, EspressoH, peace and love. Не ми беше адекватна реакцията и ти се извинявам :) Дано да имам повод да поднеса някаква свежа информация и гледна точка другата седмица, тоя уикенд е посветен на разкостване на стари радиа и подготовката им за донори на лампови усилватели. Ако намерите схема в нета за лампова кафемашина, казвайте, ще се пробваме :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес пристигна La Pavoni-то. Промих го два пъти (първия път с оцет) според упътването и направих един шот, мелейки с Kinu M47 - така както си ми беше настроен за делонгито и с Еспресо Виваче на Домани. Малко късичко излезе, около 30мл и мисля, че с едно помпене това е максималното, но ми се струва и че стана малко по-бързо, отколкото би ми се искало: общо 22s, в които влизат 5 секунди  pre-infusion (най-горно положение на ръчката), така че ще трябва да понамаля малко едрината на смилане, това го бях чел - че павонито носи на по-ситно смилане. Получи се никак не лошо кафе, но има какво още да се желае, според мен трябва да оставя групата да се загрее малко повече, на температурната лентичка показваше 85, вероятно трябва да го оставя да стигне 90. Приключението сега започва, ще има да се занимавам, но като за първо кафе съм доста доволен :)

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам доколко са точни тези лентички, шота си изглежда напълно добре и по италиански стандарт ;). Кафе ъгъла също изглежда добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз вече не съм в затвора, за което благодаря на модераторите и админа.

Този буркан за съхранение на кафето от България ли е купуван и ако да - от къде? В чужди сайтове съм го виждал и ми се стори скъпичък.

И аз си поръчах тия лентички и като дойдат ще ги лепна и ще се види до колко са точни (ще измеря температурата по още няколко начина и ще се разбере). Лошото е, че са през 5 градуса и няма по-точни лентички, които да обхващат критичната зона за приготвяне на еспресо.

Иначе кафето изглежда много добре. На La Pavoni единсвеното неудобно ми се струва, че портафилтъра се завърта наляво и при правенето на кафе, лоста се натиска с дясната ръка, Това за левичари (като мен) ми се струва, че ще е неудобно, но повечето уреди се правят за мнозинството хора (демек десничари).

La Pavoni идва ли с bottomless портафилтър или се поръчва отделно? Също така трудно ли се борави с лоста (колко голямо е усилието)?

Много любопитно ми е и каква машина си е харесал jabs. Дано скоро и него да го видим в действие.

Редактирано от Coffee
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Контейнера за кафе го взех малко по принуда, защото имам един друг (макар и доста обикновен). По принцип исках да си взема специализирана везна за кафе с таймер и намерих една доста добра за €9.99 в Amazon.de:

https://www.amazon.de/gp/product/B07CNYS868/ref=od_aui_detailpages00?ie=UTF8&psc=1

Обаче доставката е €10 и си казах, че по-добре да си взема и още нещо, за да има смисъл. И си взех и контейнера (средния размер):

https://www.amazon.de/gp/product/B01GW3LSP4/ref=od_aui_detailpages00?ie=UTF8&psc=1

Не е евтин, но има филтри на капака за въглероден диоксид, за да не се натрупва вътре. Идва с общо 5 филтъра, като всеки държи по една година, така че не е много зле.

Bottomless портафилтъра го поръчах отделно, като макар че взех най-евтиния възможен от eBay, пак дойде около €40 :( Не знам защо вървят толкова много пари...

Иначе преди малко не издържах на мерака и си направих още едно кафе, този път с малко по-ситно смляно кафе и като изачаках добре да загрее машината, температурата на групата според лентичката беше 90 градуса. Пусна много приятен карамелен каймак с тигрови шарки, доста повече от във видеото горе. По-добре да бях снимал този втори опит, защото наистина беше много впечатляващо. Кафето стана страхотно на вкус, доволен съм, че вече от втори опит започвам да ги докарвам нещата, макар и с едно голямо НО... Значи в крайна сметка успях да го докарам до 14г - (5s pre-infusion) - 20s - 25мл, а това по принцип ми е малко като количество, но пък изненадващо кафето е доста по-вкусно от това, което пиех преди: 14г - 20с - 40мл, та може би просто преди съм го правел излишно дълго. Но това, което малко не ме кефи е, че май максимумът с една помпа е 25-30мл, в зависимост долу дали ще махнеш чакшата или ще оставиш да падат още капки, които продтължават леко да си капят известно време. За по-дълга напитка ще трябва втора помпа. Но вкусът определено е доста по-наситен и приятно сладък, отколкото от делонгито ми, където се получаваше една прекалена горчивост на вкуса (може би висока температура?) и лека "зърнистост" на консистенцията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честито! Всичко изглежда много добре и клипа е добър :)

Вижда се, че теглиш готовото кафе, но го даваш в мл. Тези 25-35мл колко са в грамове? Забелязал съм доста голямо разминаване между обем и тегло според кафето, каймака и колко го чакаш да слегне преди да отчетеш обема :)
Има ли всъщност някакъв проблем да напомпиш 2ри път? Температурна нестабилност?

Мерси за махането на одобрението на постовете от поредния немузикант кафеджия натрапник! :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност грамове са това, не милилитри, те нали са уж едно и също, но ако приемем, че многото каймак заема обем, а не тежи, наистина е различно. Чета, че много хора правят разни пинизи като половин помпа + още една цяла или разни вариации. Съществува риск обаче при изтеглянето нагоре от вакуума да се разруши масата кафе. 

Преди малко го оставих на по-дълъг pre-infusion, около 8-10 секунди, което дава възможност малко повече вода под ниско налягане (около 1 бар и нещо) да навлезе в кафето, това резултира в повече вода в камерата, като допълнително отдолу след достигане на ограничителя на ръчката я задържах с ръка, защото иначе се връща от налягането, така продължи да изтича още кафе с нормалната си скорост към 4-5 секунди. Това резултира в напитка от 30г, което е перфектно и всъщност ми харесва много повече на вкус от 40г, така че нямам нужда от втори помпи. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обема на камерата е малък, затова няма как да стане с едно напомване повече от 40мл. Профилите на помпане тепърва ще ги тестваш и упражняваш.

ПС Везната не е лоша за парите си мисля да поръчам.

Редактирано от EspressoH
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз гледах везната, но ми се струва големичка и неудобна за моята машина (везната ще стърчи навън). Програмите отчитат когато кафето започва да тече, а аз засичам времето при натискане стартиране на правенето на кафе (няколко секунди разлика). Правилното мисля че е, да се отчита от първата капка, но аз го правя по другия начин.

Другото неудобно ми се струва с тези програми, че ако направиш някаква малка промяна, прмерно решиш да си правиш pour-over и си претеглил кафето и го вдигнеш да го разместиш равномерно, трябва да започнеш програмата наново. Изобщо обикновена везна с таймер са мойте цели ми се струва по-удачен и елементарен избор. Тези програми мен лично повече ме объркват. Сигурно ще са добре за някакво по-масово производство, но при няколко кафета на ден предпочитам по-простия и елемнтарен подход. В алиекспрес съм си харесал подобна елементарна взена -> https://www.aliexpress.com/item/-/32847047101.html  , но за сега ползвам бижутерска, с която меря кафето. 

Водата в еспресото е около 85-95%, така че милилитри или грамове трябва да е почти същото. Аз понякога меря с малка бижутерска везна, понякога с мерителна чашка, но повечето пъти не го меря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На везната има няколко програми:

1. Автоматично тариране (засича поставяне на чашка) и стартиране на таймера веднага след това

2. Автоматично тариране и ръчно стартиране на таймера

3. Автоматично тариране без таймер

4. Автоматично тариране и таймер, който се стартира при първа капка

5. Изцяло ръчен режим - ръчно тариране и ръчен таймер

6. Някакъв режим за drip coffee

Недостатък е наистина това, че ако дръпнеш чашката, то замразява показанията за няколко секунди и нулира :( Това дори в ръчен режим.

Аз мислех, че ще ползвам 2, но всъщност ползвам 1, защото то докато се тарира аз вдигам ръчката в най-горно положение и започвам pre-infusion, в този момент се стартира и таймерът, откъдето си броя 5-10 секунди, след което екстракция.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.