Jump to content
Българският форум за музиканти

Има ли смисъл да купувам нова китара?


Thor

Recommended Posts

Здравейте, разгледах темите във форума, и видях поне 5-6 обяви за продажба на електрическа китара Орфей.

От близо месец свиря на китара по-сериозно ( ходил съм за малко на уроци като малък)

Чудя се дали има смисъл да зарежа орфея и да си купя евтина китара като fender squire или нещо до 300лв (може и втора ръка). Ще има ли толкова голяма разлика, че да си заслужава?

 

Ето как звучи орфея + Guitar rig 4

 

http://www.4shared.com/audio/JoqCCdnV/TapeDeck_1__Mar_22_17-45-15.html

 

 

П.С. Купих тънки струни слинки за нея, но на Е и B се чува някакъв "buzzing" звук като се свири с тях. От струните ли е или има друг проблем?

Китарата не изглежда като нито един Орфей, който видях в форума, ако искате мога направя няколко снимки.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако имаш познати с китари, най-добре вземи твоята и направете сравнение коя как звучи, като по възможност направи такива тестове с колкото се може повече китарки от различни марки и модели - така най-точно ще се ориентираш твоята Орфейка как се представя, дали на тоя етап е нужно да купуваш друга и ако да,каква марка и модел да е.Ако примерно се окаже, че скъпите(примерно над 1000лв) китарки звучат лееееко по-добре, едва ли има смисъл на тоя етап да набутваш такива кинти,нали?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От чисто икономически изгода, продължи да свириш на "Орфея" с овладяването на китарата сам ще стигнеш до извода каква нова китара ти трябва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Старите български китари като звук може и да не са чак толкова далеч от евтините китайски китари, но като удобство за свирене ще се родиш с коя да е по-евтина китарка. Тук в базара се намират и за по 150лв доста прилични инструменти, с които ще ти е далеч по-лесно да напредваш с основното, а не да се бориш с гриф като дръжка на лопата, въпреки че това също е въпрос на вкус. Навремето нямаше кой знае какъв избор затова много добри китаристи са почнали с Кремонки и Орфейки, но лично аз, в момента в който минах от Кремона на най-евтиния и калпав модел на Ямаха - дялкан в Индонезия - направо се родих.

 

Това обаче не ми пречи да експериментирам от време на време с един електро-акустичен Орфей, който поради голямото разстояние между грифа и струните е идеален за слайд изпълнения тип Джак Уайт показани по-горе. Не знам от къде си, но в който и музикален магазин да идеш няма да ти откажат да пробваш коя да е китара, а така една до друга с твоята много бързо ще ти се изяснят разликите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В крайна сметка , ако си те кефи китарата и ти е удобна карай си с нея , а ако не ти е кеф като ти е в ръцете сменяй със скуаер, уошбърн пък ако искаш и някой от по евтините джаксъни

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има смисъл. За 300 лв, втора ръка ще си купиш нещо, което ще е много (and I mean-много) по-добро от който и да е Орфей или Кремона, както като звук, така и като удобство за свирене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди време един човек зададе следния въпрос:

"- Колеги каква БГ китара да предпочета - "Орфей" или "Кремона"?"

Отговориха му така:

"- Аз съм имал "Орфей", затова ти препоръчвам "Кремона"."

 

:hysterical::hysterical::hysterical:

 

Аз съм човек минималист, що се отнася до китарен чейн, но моя съвет към теб е, че всичко е за предпочитане пред българските Орфей, Кремона или Пълдин.

 

Като звук може да са еднакво зле, но ако си купиш китайски евтинджос, поне няма да си докараш травма на ръцете.

независимо какво си купиш: Squier, Stagg, от китарите при Капъша - няма да сгрешиш - просто не се набутвай с повече от 200-250 лева за нова.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

300 лв на старо предполага инструмент, с цена между 400 и 500 лв в магазина, в зависимост от състоянието. За тези пари може да се купи нещо доста повече от китайски "евтинджос" дори и самият инструмент да е произведен в Китай. Има много прилични неща от Cort, Squier (Standard Stratocaster, който никак не е лош), Yamaha, Ibanez...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честно казано като я слушам сега все едно ,че вместо струни има опънати обикновени телове.Имам и Скуаеар китайче но разликата между него и Кремонката е ушевадна ,а да не говорим за удобство. ;)По добре си потърси във форума нещо по добро втора ръка .Някой път излизат добри и сравнително евтини китари , който на такава цена не можеш да купиш в магазина.

Редактирано от дедо
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Българските електрически китари Кремона и Орфей са си доста недодялано нещо - правени са със каквото е имало навремето - сякаш повече да се знае че в социалистическата ни родина се произвеждат и електрически китари , неред с тракторите, валеците и т.н.

Започнах преди 16 години с такава талпа(Кремона "стратокастер") и си дрънках с нея 10 години - то не бяха смяна на потенциометри , екраниране с алуминиево фолио (зверски микрофонии), лютиер и свали грифа - шлайфа го , изтънява го, смяна на прагчета - е сапа за лопата си е сап за лопата. Накрая дойде време, в което китарите започнаха да се продават и внасят масовои на прилични цени.

Първият Squier Showmaster - ми все едно минах от стар Москвич на Шевролет примерно.

Редактирано от H.R.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забелязах, че семпълът постнат от атора на темата е чут 0 пъти! Аз бях първият, а мнения, гледам, има много. :slap: Констатирам, че китарата звучи по-добре от китайско менте, както и очаквах. Съветът ми е собствекикът на геройския Орфей да продължава да свири с него, ако му е удобен. Бръжденето не е болка за умиране, поправимо е.

Редактирано от yotzzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пусни тук някоя снимка, да видим за каква китарка иде реч. Не си писал и каква дебелина струни си сложил? Дай, ако можеш някое семпълче с дистър, да чуем адаптерите, как се справят. Иначе и според мен китарата вади плътен тон. Ако имаш възможност да посетиш някои от демонстрационните центрове на Musicworld в големите градове, има ги на сайта им, можеш да пробваш различни китари и да си прецениш на какъв етап ще си купуваш и в какъв ценови диапазон.

Редактирано от maxim09
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забелязах, че семпълът постнат от атора на темата е чут 0 пъти! Аз бях първият, а мнения, гледам, има много. :slap: Констатирам, че китарата звучи по-добре от китайско менте, както и очаквах. Съветът ми е собствекикът на геройския Орфей да продължава да свири с него, ако му е удобен. Бръжденето не е болка за умиране, поправимо е.

Не знам какво си гледал, ама поне аз съм го слушал 1 път, още когато човека пусна темата. А иначе подкрепям преобладаващата част от мненията. Не знам на времето, прости ли са били соц-лютиерите, материал ли е нямало, друга причина ли, ама от сегашна гледна точка, докато американеца е правил електрически Китари, българина е правил мотики със струни, да можеш да си прикопаеш доматето, че и да го превържеш после.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.