Jump to content
Българският форум за музиканти

Кои плъгини биха ви били необходими


misterj

Recommended Posts

Айде пак неподготвени изказвания...Що си помисли, че робувам...Идеята е не марката, а вида компресор. От компресор до компресор има мноооооого разлики. Много още има да учите явно.

 

Ето ти компресор. Не мога без компресор. Признавам си Мистър

 

УАД са само карти... не вървят с хардуерни компресори а със софтуерни все пак.

Дай Боже всеки му щастието да си има хардуерни благинки. Има разлика между хардуер и софтуер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 35
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Здравейте ! Имам богат опит в студиината работа /около 20 години/, докато живях в България имах собствено студио и с колеги от известни студия се събирахме често и обменяхме опит. В последствие си прехвърлих студиото във Валенсия, Испания и тук се свързах с колеги, които имат нещо, като школа за тон режисьори, имат наистина страхотно оборудвани студия, както откъм хардуер, така и акустично третирани. Казвам всичко това, за да може да стане ясна базата на гледната ми точка.

С колеги в София, преди време правихме сравнение между хардуерни устройства и софтуерния им вариант, като се има предвид, че марката и продукта са напълно еднакви.

Ще дам пример със Waves L2 хардуер и Waves L2 софтуерния вариант. В двата варианта обработихме един и същ аудио материал с абсолютно еднакви настройки и резултата беше абсолютно еднакъв, както на слушане, така и след спектрален анализ. Никаква, ама никаква разлика, противно на очакванията ни в полза на хардуера. Разлика просто нямаше. Същият експеримент направихме и с максимайзер на BBE. Същият резултат. Разлика нямаше.

Колкото до какви плъгини се използват при микс, това е много индивидуално. Зависи най-вече от стила музика. Естествено е, че хаус и рок не може да се работи по един и същ начин, както разбира се и музика в един стил пак има различни инструменти, акценти, темпо...и пак се работи индивидуално.

Най-общо казано, абсолютно задължителни са:

EQ, Compressor, reverb. Това са основните процеси, без които просто няма как да станат нещата. Как точно ще се ползват и с какви настройки, това си зависи от материала и идеята на самата композиция, Това важи и за всички останали хиляди процесори. Прост пример е че не можеш да сложиш еднакъв по дължина реверб на рок балада и

някоя друга песен с темпо 2 пъти по-бързо. Вариантите на всеки един инструмент се обработват по ралични начини. Всичко е много относително и се свежда и до вкусове. Понеже с Максим Горанов много се имаме и в България постоянно си комуникирахме, няма да забравя един случай:

Отивам един ден при него в студиото и той тъкмо привършваше работа с някакви цигани, бяха записвали нещо и Максим им го миксираше. Когато си тръгнаха, Максим с едни ококорени очи ми казва: "Браткиш /така казва за брат/ ти представяш ли си, кларинетиста от тази група иска да му слагам дисторжън на кларинета" :offtopic-001:

Казвам му "Що бе, кларинет с дисторжън, може да е някаква иновация" ;)

Така, че при микса, все пак си опира и до вкус и разбирания. Колега каза преди мен, че ухото е най-важно. Така е ! За да стане хубав микс, трябва задължително да си наясно, как звучи хубав микс през твоите монитори и да гониш резултат. И слушайте само линейно !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С колеги в София, преди време правихме сравнение между хардуерни устройства и софтуерния им вариант, като се има предвид, че марката и продукта са напълно еднакви.

Ще дам пример със Waves L2 хардуер и Waves L2 софтуерния вариант. В двата варианта обработихме един и същ аудио материал с абсолютно еднакви настройки и резултата беше абсолютно еднакъв, както на слушане, така и след спектрален анализ. Никаква, ама никаква разлика, противно на очакванията ни в полза на хардуера. Разлика просто нямаше. Същият експеримент направихме и с максимайзер на BBE. Същият резултат. Разлика нямаше.

 

Точно това исках да видя и то от човек който не се занимава от 1, 2 години с тази материя. И то поради факта, че и аз съм се убедил в същото нещо. За подкрепа може да видите

. За тези които не разбират английски с няколко думи човека сравнява миксове на големи продуценти с хардуер за милиони долари срещу неговите собствени миксове, направени с минимален бюджет . Check this out Редактирано от emo_tion1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Работите на пича, с минималния бюджет са повече от неадекватни, а и за 10 мин не каза нищо освен да заеква и да го повтаря (нищото) по няколко пъти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Смятах, че се разбира, че това имам предвид, понеже нали за това говорим.

С "неадекватни" имах предвид "нищо общо" или "особено много не са еквивалентни".

 

П.П.:

Чух ги през два, доста различни чифта колони.

Редактирано от Свилен Бас
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре. Хубаво, че си ги чул през 2 вида колони. Щеше да е чудесно, ако беше написал и кое не ти харесва , за да е обосновано мнението

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, явно като се развълнувам и пропускам основни работи...

 

Като басист, слушам "отдолу нагоре" (честотно) и ако "долу" не ми хареса, не стигам до "горе" :cheers2:

Сега, след тези въведения и уточнения ще стане ясно какво имах предвид под "неадекватни" - ниските честоти! Точно на "парти" както той настоява, тези неща изобщо няма да са адекватни за пускане.

 

На жаргонен език - предобрил е басите ;)

Редактирано от Свилен Бас
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, съгласен съм. Той човека си го казва , че не притежава всички качества на професионалния запис. Въпросът беше по скоро разликата в бюджета, че не е толкова осезаема и малко или много се прехвалват някои неща в повечко

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това го пускам само като пример, във връзка с предната тема.

Трябват ти усилвател, микрофон, лууп стейшън и процесор.

Всичко това може да се осъществи и на база VST.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, съгласен съм. Той човека си го казва , че не притежава всички качества на професионалния запис. Въпросът беше по скоро разликата в бюджета, че не е толкова осезаема и малко или много се прехвалват някои неща в повечко

Именно в тънките моменти е "яката работа", а тук, според мен, пичът е много далеч дори от "докосване" до "другата" продукция.

 

Иначе и аз слушам Експлойтед и всеки ден се опитвам да "факам с-мата", но когато имам пари, предпочитам да си плащам :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дорютро!

 

Двама души и да са минали един и същ курс, те имат различни УШИ и ще направят различен микс. Големите инженери горе долу учат едно и също като теория, но всеки музикален продуцент си предпочита единия пред другия ( в зависимост от много неща ). А именно защото единият в една насока е малко по-добър а другият в друга.

 

А относно хардуерните ракове и софтуерните им имитации...какво да кажа...хардуера си има собственото звучене и всеки опит за имитация си остава имитация! Замислял съм се защо в БГ не можем да докараме брит звука например. Еми как ще го докараме след като в онези студия всичко се прекарва през МЕГА хардуер ( по-голямата част от който вече си има софтуерна имитация ) и благодарение на хубавия хардуер звука звуква по този начин по който го чуваме. Естествено, че разработчиците са се постарали да се доближат към оригинала, но оригинала си остава оригинал. Виж при лимитерите които споменава колегата по-горе там работата на устройството е само да лимитира...няма да има разлика между едното и другото. Но в процеса на микс, прекарвайки записа през аналоговата среда с раковете си е малко по-различно от колкото да го прекарваме през софтуера с включена аналогова симулация.

 

И за обобщение:

 

Необходимите плъг-ини за МИКС са:

 

1. ДОБЪР МАТЕРИАЛ НА ЗАПИСА!

2. Компресор

3. Еквилайзер

4. Различни ефекти от сорта на Флейнгжър, Хорус, разни кривочи и куп други джунджурии за докарване на един различен и уникален звук за клиента.

5. Ауто тюн ( ако е необходимо )

6. Ривърбец

7. Дилей

8. Въображение

9. УШИИИИИИИИИИ които да контролират показалеца на дясната ръка!

 

Към хората които ще прочетат този списък. Това са просто основните плъгини. Как и къде ще ги нареждате и как ще ги настройвате НИКОЙ не може да ви каже ( покаже ). Експериментирайте смело до постигане на звука, който ви е в главата.

 

Мисля че всеки коментар - нападка и разводняване на темата е излишен. Ако бях модератор щях да включа прахосмукачката и да променя името на темата малко по-конкретна "Какви плъгини са ви необходими за МИКС". Щото за Мастер отделна работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За първи път чувам термина "плъгин за запис". За микс за едни, за мастъринг - други. Тъй че наистина не става особено ясно какво конкретно се пита.

 

На въпроса "Ако трябва да ползвате само един плъгин за микс - кой би бил той?" 1,367,274 про занимаващи се с това са отговорили EQ и само 2-ма нещо различно. Ясно е, че само с него далеч нищо не става, но определено той е най-важен за микса, след него е компресора. Всичко друго се ползва в много по-малко случаи и количества.

При мастъринга задълже ще е лимитър-а.

 

 

 

П.П. Моля спрете с простотиите! Тенкс!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цялата тема ми звучи като тема в автомобилен форум "кое ми трябва за да върви колата" и единодушните отговори на велосипедисти са "четири колелета".... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много изговорено, малко казано. И пак прословутата тенденция за разтегляне на иначе нещо чисто и просто, което е в основата на тези неща и присъства във всякакви справочници. Сякаш пулсира една откривателска еуфория у автора, която той канализира в една такава тема и я счита за уникално просветителна. Ироничното е, че който знае какво правят EQ, compressor, limiter, delay, reverb, chorus и т.н., ще заключи кое му трябва и е от първостепенна важност. Който не знае, кел файда да ги изреждаш. Това е моето впечатление.

Ще ми се хората, преди да идват и да стават дейни писатели, да са читатели на вече написаното из форума.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.