Jump to content
Българският форум за музиканти

Какво да направя, за да не ми ръждясват струните?


Stagg

Recommended Posts

Някой хора казват, че ако си държа китарата в калъфа, струните няма да ръждясват, дали има някаква истина в това?

 

Oгромна. Имам доста китари и всичките си седят спокойно в меките калъфи, когато не са в употреба.

 

Доста време използвах разни препарати, струни с покритие и т.н., но сега не намирам смисъл в това. Използвам струните, които най-много ми харесват като звук и максималното, което правя е да ги забърша с парцал (веднъж на седмица-две).

 

 

Пешо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 35
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Препоръчвам ти това ползвам го вече месец и нещо и струните са все още като нови . Всеки път преди да започна да свиря ги намазвам и много добре забърсвам с мек парцал , пробвай ще се учудиш колко много мръсотия ти събират струните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много съм ви благодарен за отговорите, извода е да си купя по - хубави струни, препарат за поддръжка, да си прибирам китарата в калъфа и да си мия ръцете всеки път преди свирене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... и да си сменяш струните, когато не звучат вече добре, дори да блестят по-силно от слънцето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От две години свиря само с Gibson Brite Wires - страхотен тон и единствените, които дори не само не ръждясват, а и не ми потъмняват чувствително при правилно съхранение, НО и едни такива ми ръждясаха веднъж, след като си бях забравил куфара на едната китара отворен на отворен прозорец в дъждовен ден и после я ръчнах вътре, без да сложа влагоабсорбиращо пликче (от рода на тея в кутиите за обувки). Така че, изглежда, трябва да се внимава и калъфите / куфарите да не поемат влага.

От по-евтините струни фаворит са ми Dean Markley - също почти не помня да са ми ръждясвали някога. Но, дето вика Евтим, то и реакцията с потта понякога е строго индивидуална - аз например с Earniе Ball не издържам и една седмица, буквално на третия ден вече почват да ръждясват, пък меко казано доста хора хората ги имат за добри, значи не ще да е само от струните ...

П.П. Абе, това 25 лв. за Гибсънките много бе! Пробвай да си ги поръчаш някъде от интернет! На мен ми ги носят приятели от US в 3-pack-ове, дето излиза по-малко от 6 долара единия комплект.

Редактирано от sevenstring
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моето лекарство срещу бързо стареене на струните се казва Elixir Strings. :thumbup:

Вече месец съм с новия ми седемструнен комплект, свиря не особено много - по средно половин-един час на ден, никога не си прибирам китарата в кейса и нямам навика да забърсвам каквото и да било по нея, освен при смяна на струните. Elixir-ките са бих казал в състояние 9/10, заради леекото потъмняване, звукът им продълава да кърти миФки! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди няколко часа ми доставиха това Dunlop - в момента съм с доста позахабени Ernie Ball 0,8 - ще пробвам за да видя ефекта.

Но иначе бих казал , че струните са като чорапите - вечни няма - след време се поизтъркват позакъсват и т.н. - колкото и да ги переш :cheers:

Просто купуваш нови и така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво да направя, за да не ми ръждясват струните?

Предлагам да не ги ползваш.

Иначе аз държа от тези соли от обувките и HDD-owete в куфари калъфи и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво да направя, за да не ми ръждясват струните?

Предлагам да не ги ползваш.

Иначе аз държа от тези соли от обувките и HDD-owete в куфари калъфи и т.н.

Това със солите е интересно, действа ли? И ако да, откъде да си взима? B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Безплатен обяд няма,ако се свири редовно струните са за боклука след макс месец.С булгар-циганските пинизи не мож прееба системата :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Влагата от въздуха и киселата пот са най-големите убийци на струните.

 

Когато не се използват, си държа инструментите в куфарите, в които съм сложил 2-3 пакетчета със силикагел, който регенерирам от време на време.

 

След свирене винаги си избърсвам струните с чиста, памучна кърпа.

 

Каквото и да правя, през лятото, когато ръцете ми се потят повече, струните ми заминават два пъти по-бързо, отколкото през зимата. В крайна сметка, струните са консуматив.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Силикагелът също трябва да се суши или подменя переодически. :)

Редактирано от GRiND BaSTaRD
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.