Jump to content
Българският форум за музиканти

Трудни и лесни за пеене тоналности


ecmjazz

Recommended Posts

Не мога да кажа дали това се отнася точно за оперни певци. В операта обикновено тенорите пеят до ЛА на 1-ва октава, и рядко чукват си и до. Ре може би има много, много рядко някъде. В общи линии при белкантовата постановка последния мъжки тон е си от 1-ва октава. При популярното пеене такива граници няма, и там има случаи тенори да пеят фа-сол на 2-ра октава. Разбира се, тези тонове звучат кресливо и тънко.

 

Говоря за мъжко пеене. Не знам при вас жените как е, но за мъже, които искат да пеят много високо, оперното пеене поставя ограничения, поради изискванията към тембъра. Когато мъж пее много миксирано тонове от 2-ра октава, той вече не звучи като мъж.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ми е по-лесно да пея по черните клавиши и по-трудно по белите, а за свиренето е ясно, че по белите се свири по-лесно. :green:

;) е как ги пееш тез клавиши 4е ми стана интересно

досега само за тонове бях 4увал ама... за клавиши да се пеят ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Удобството на една тоналност се определя от най-високите и най-ниските тонове в дадена песен, отнесени към тоновия диапазон на съответния глас. Т.е. една и съща тоналност може да бъде и удобна, и неудобна според конкретната мелодия и глас.

 

Влад

 

п.п.

@Aladin4o, мамин!

Нали във форума за барабанисти ти повели да не влизат други музиканти, освен ударници? Ама за другите форуми не важи ли? Или който си има килимче може да хвърка навсякъде?;)

 

Добре дошъл сред певците - за тях пък колко вицове знам...

В.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лесни са всички достатъчно добре разучени и изпяти и трудни всички предстоящи такива :)

Добре казано. :happy:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 years later...

Искам да питам, ако си басов глас, коя тоналност е най лесна. :greenangel: (Ще ме прощаваш, че задавам въпроса в твоята тема :) )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

При мъжкото оперно пеене всеки тип глас си има определен диапазон и нотите и партитурите са съобразени с него изцяло.При поп и рок музиката вече няма такова строго разграничаване на тенор,баритон,бас...там всеки си знае индивидуално докъде може да се напъне и да изкара чист точен тон.Но не винаги най-високите тонове звучат кресливо - например Peter Cetera има изключително висок глас и едновременно с това пее уникално чисто без да се напъва.Тембърът във високия му регистър звучи почти като натиснат клавиш на клавир или акордеон...Steven Tyler от Aerosmith пък си пее цялата втора октава,но или на фалцет или крещейки,но взима всеки тон точно.Всеки добър певец знае кои тоналности са му най-удобни и избира тях,когато транспонира дадена песен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 years later...

g-n   Djerekarov, тук можем да поспорим доста за оперната постановка..

Първо и много важно грешно е възприето, че се пее само на гръден глас, ларингса се държи удобно малко надолу след което се преминава с така нареченото пасаджо, което е микс между пълния капацитет на гръдния и части от главовия регистър!

Естествено има и арии които са само белтинг (само гръдния глас), но мога да ви уверя, че дори и баса и баритона използват пасаджо не само тенора, както вече казах има и арии които са само с белтинг. Но да вземем едни от най известните - Una Furtiva Lagrima, Nessun Dorma, Ave Maria, Caruso, Questa quella. А Те са много малка част от тенорови арии при които се използва пасаджо!!!  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е, обаче винаги се гони такова тоноизвличане, че да звучи по-близко до гръдното - изравнен диапазон.

Това не позволява да се пее произволно високо, както често се прави в популярната(особено рок) музиката, със съответните компромиси, които спохождат това. Макар, че не съм така добре запознат с ариите като теб, сигурен съм, че не можеш да дадеш пример с нито една, в която тенорът пее нещо от сорта на ми-фа-сол от втора октава, а ако има ре, то е по-скоро изключение.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи това което искаш да кажеш се нарича изравнен регистър, а не изравнен диапазон. Надявам си се объркал защото такова нещо като изравнен диапазон е взаимоизкл. се/ то си  е диапазон, от дължина няма как да е равен.
 Ами няма по простата причина, че ариите повечето тенорови са с връхна точка C5/До на втора октава, тъй като са писани от време оно а по време оно първо тенорите са пели височините на фалцет, после един французин му светва ламБата, че може тенора да пее височините с пълен глас или поне така да изглежда. И открива миксовия регистър тъй нареченото пасаджо!
ария Има една в която Андреа Бочели взима д5, ре на 2-ра !

  Има и такива за тенор алтино, не контра-тенор различно е където се достига до големи висоти.

Редактирано от Ivanoff
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи това което искаш да кажеш се нарича изравнен регистър, а не изравнен диапазон. Надявам си се объркал защото такова нещо като изравнен диапазон е взаимоизкл. се/ то си  е диапазон, от дължина няма как да е равен.

 Ами няма по простата причина, че ариите повечето тенорови са с връхна точка C5/До на втора октава, тъй като са писани от време оно а по време оно първо тенорите са пели височините на фалцет, после един французин му светва ламБата, че може тенора да пее височините с пълен глас или поне така да изглежда. И открива миксовия регистър тъй нареченото пасаджо!

ария Има една в която Андреа Бочели взима д5, ре на 2-ра !

  Има и такива за тенор алтино, не контра-тенор различно е където се достига до големи висоти.

П.П извинявам се ако е прозвучало нападателно, нямам такива намерения и кога забога ще мога да и аз да лайквам коментари.

Постоянно ми излиза това ограничение  :excl:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се шашкай, няма проблем с "нападателността". Не знам как е по-правилно да се каже. Това, което искам да кажа е че там се цели да няма голяма разлика в тембъра на гласа(освен, когато е нарочно) в целия диапазон, в който се пее.

Ами, това, което пишеш по-горе за ариите май потвърджава това, което написах за височините. Значи е така, не е само мое впечатление.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Споко най- малко можеш да очакваш от мен да се шашна, просто възнамерявам да запазваме добрия тон.
Относно това дали се стремят да пеят с тембър мога да се съглася но то затова си има Драматични тенори при които се откроява тембъра и такива като Диего Флорес които е лиричен тенор перуано!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Споко най- малко можеш да очакваш от мен да се шашна, просто възнамерявам да запазваме добрия тон.

Относно това дали се стремят да пеят с тембър мога да се съглася но то затова си има Драматични тенори при които се откроява тембъра и такива като Диего Флорес които е лиричен тенор перуано!

Пусни Вокалист на Стийл Фъртс и Флорес и стравни като пея височини едното е Рок Другото е Опера. Според мен Флорес става за фронтмен на някоя рок банда  :metalist:   :secret:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ivanoff, можеш ли да обясниш какво точно имаш предвид с "използват пасаджио" ?

 

 

Естествено има и арии които са само белтинг (само гръдния глас), но мога да ви уверя, че дори и баса и баритона използват пасаджо не само тенора, както вече казах има и арии които са само с белтинг. Но да вземем едни от най известните - Una Furtiva Lagrima, Nessun Dorma, Ave Maria, Caruso, Questa quella. А Те са много малка част от тенорови арии при които се използва пасаджо!!!   А Те са много малка част от тенорови арии при които се използва пасаджо!!!   

Пасаджиото ( passaggio от италиански, или "преход") е мястото в диапазона, където гласът "видимо"(осезаемо) преминава от една регистрация в друга, имаме смяна на качеството и! смяна на вокалния механизъм. Най-общо казано пасаджиото отбелязва краищата на регистрите в гласа - първото е края на "разговорния" ни глас, а второто в края на гласа, който ползваме, когато викаме някого(примерно) . Между първо и второ пасаджио старите майстори са описвали т.нар. zona di passaggio, което в днешно време наричаме среден регистър, смесен регистър или т.нар. микс.

Пасаджиото не е техника на пеене, не е и миксов регистър. Не е нещо, което ако искаш/избираш да ползваш или не.

Каквото ти е написано в нотния текст, това пееш. Как го пееш зависи от гласа и техниката ти. Къде имаш преход (пасаджио) и кое от това, което трябва да пееш е в частите на гласа, където имаш пасаджио - това е въпрос на характеристики на гласа, не на избор :) . Избор (доколкото може да го наречем така) има при мъжете, да кажем в това кой от няколкото тона, около които е пасажиото да се ползват - според изискванията на нотния текст, при жените пасажиото е обикновено много по-стеснено, в рамките на 2 полутона.

При бас гласовете първото пасаджио е между G3-A3, а второ между C4-D4. При баритоните първо е около Bb3, второ около Eb4. Баритенорите съответно са С4 и F4.

Тенорите според тежестта на гласа почват от драматичен: първо - Cдиез4, второ - Fдиез 4, лиричен - първо - D4 и второ - G4, и съответно с по половин тон по-горе за по-високите тенори.

 

Също така белт/белтинг и гръден глас не са взаимозаменими термини. Едното е техника на пеене (традиционно не се ползва в класическото и оперното пеене), другото е сравнително регистриране - като да кажеш нисък/висок глас.

Редактирано от Viara Ivanova
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.