Jump to content
Българският форум за музиканти

Трудни и лесни за пеене тоналности


ecmjazz

Recommended Posts

Интересува ме може ли някой да каже кои тоналности са трудни за пеене за определен тип мъжки или женски глас и кои лесни..?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ъ? :cheers: Това зависи от човека и неговите възможности (гласов диапазон)! ...и дано съм разбрал въпроса де! :godbless: По принцип тоналностите (т.е. моделът им) нямат отношение с удобството за даден глас.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хмм, що ми се струва, че съм чувал, че спрямо гласовия диапазон някои тоналности са по-лесни за пеене, а някои по-трудни... То това най-вероятно е свързано с това кои тонове покриваш от съответната тоналност и сигурно човек може да си го изведе и сам ама ме мързи та търся нещо готово а и се чудя дали има още някаква друга причина..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Майка ми от 30 години се занимава с ученически хорове та съм я чувал да казва че в Ре покриват най-много деца и затова си транспонира песничките у Ре!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

еми според зависи :happy:

смисъл ако си баритон се предполага, че ще ти е най-лесно в Ла да пееш, ако си тенор в До# или нещо от сорта, секви ги има :D

ама най-лесно пък мисля че е няколко тона под централния за гласа ти (примерно гласа с който си говориш нормално) - на мен средата ми е в До следователно се водя малко по-нисък от тенор ама в Ла ми е най-лесно да пея

 

абе не знам прекалено съм самоук за да разбирам :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами, имайки предвид, че класическото схащане за диапазона е изоснови преобърнато, благодарение на съвременните техники за пеене, мисля, че удобната тоналност е нещо твърде индивидуално, за да може чак дотам да се обобщи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...
Интересува ме може ли някой да каже кои тоналности са трудни за пеене за определен тип мъжки или женски глас и кои лесни..?

;) Въпроса си е много ясен :)

 

Най-явно този проблем се проявява при пианистите ;) нека те да си кажат.

По принцип за тях една от най-тегавите тоналности знам че е Сdur. Също и в духовите инструменти.

 

При пеенето мисля че е доста по различнол В смисъл повече значение има нотния текст и как вървят нещата вътре-какъв е диапазона, ква е хармонията, има ли сложни интервали и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ми е по-лесно да пея по черните клавиши и по-трудно по белите, а за свиренето е ясно, че по белите се свири по-лесно. :green:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Заради пентатониките - най добре се чуват и усещат ако свириш само по черните клавиши... А те са характерни за китайската музика, доколкото мога да съм и познавач :)

Редактирано от CorvusCorax
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предпочитам египетските работи-да са чеплеза по полутоновете и да хвъргам терци, кварти, квинти и октави, ама може и нещо цункайско, без това сега се пробвам да пея на японски :green: .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Наистина има певци, които си имат удобни тоналности и си пеят предимно в тях, мисля, че за това става въпрос, но един професионален оперен певец/а трябва да няма граници и удобни тоналности, да пее всичко - така мисля:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.