Jump to content
Българският форум за музиканти

ecmjazz

Members
  • Мнения

    677
  • Присъединил/а се

  • Последно посещение

Всичко публикувано от ecmjazz

  1. Как е екшънът на тази Ямаха? Ходих оня ден да пипна Валенсията от първия ми линк по-горе, тъй като знам че червеният цвят ще е голям плюс в случая. Китарата имаше хубав и верен тон, но екшънът ми се стори доста висок - поне на мен не ми беше удобна. Също така боята като цяло е добре, но там, където се съединяват грифа и тялото, е омазано яко с лепило около грифа, което не ми направи добро впечатление.
  2. Здравейте, Някакви препоръки за детска 3/4 класическа китара? Може и акустична, с найлонови струни обаче. Засега гледам тия двете, като първата ще има сериозно предимство заради цвета, но подозирам, че втората, бидейки двойно по-скъпа, би трябвало да е по-добре като изработка, екшън и тон - махагон срещу липа: http://gemamusic.net/product/3359/klasicheska-kitara-valencia-vc102-rds-razmer-1-2.html https://kitara.bg/klasicheska-kitara-ortega-r221bk-3-4-s-vkljuchen-kal-f.html
  3. Привет, Моля за препоръки за читав лютиер за бас, в София. Причините: Наскоро се сдобих с бас Ibanez SRH505F. Искам петата струна да ми е високо До, вместо с ниско Си. В началото преместих фабричните, които мисля, че са Д'адарио и сложих висока До (0.32). Имаше леко браждене само на До-струната и леко вдигнах екшъна, след което вече нямаше браждене. До-струната обаче ми звучеше твърде тънко и като цяло исках да опитам с Томастик. Сложих Томастик JF 346. До-струната тук е 0.33 и звучи по-добре, но останалите струни, без Ми-то, са по-тънки от Д'адарио-тата и сега на свободна Ла-струна имам браждене, когато е свободна, и някакви странни обертонове, почти по цялото ѝ протежение, особено между първа и пета позиция. Ей тук може да се чуе: https://www.youtube.com/watch?v=tzNTguMfgWk Първите четири ноти са изсвирени на Ла-струна - свободна и след това Си, До, Ре. След това следват четири ноти на Ми-струна (Ми, Фа, Сол, Ла). На Ми-струната само на Сол леко се чува тоя обертон или каквото там е това дрънчене в края на всеки тон. На Ре и Сол струните има подобни "обертонове" като на Ла-струната, само че се чуват по-слабо и на свободна струна няма проблем. Експериментирах с Ла струна - вигнах екшъна доста, но не се оправи. Опитах да подложа малко хартийка където ляга на nut-а и bridge-a, но няма подобрение. Моите предположения са: необходимост от нов nut, тъй като в момента разликата между дебелината на струните и жлебовете в nut-a е голяма заради това, че ги преместих с една наляво и допълнително сложих и по-тънки от фабричните. Може би по тоя начин струните хем стъпват по-ниско до грифа и браждят в него, хем може да има движение и встрани. Според мен обаче това би трябвало да се проявява само на свободна струна, и не обяснява обертоновете по по-високите позиции (може и да греша). Може да има нужда и от регулиране на грифа, който в момента има известна кривина. Интересно е обаче, че според указанията в книжката на китарата, след като мерих с луфтомер, излиза че по-скоро грифът трябва малко да се огъне, вместо да се изправи. В нета обаче има съвети, че на фретлес по-добре грифът да е идеално прав, а това противоречи на указанията в книжката. Трето (най-неприятното според мен) е смяна на bridge-а, защото подозирам, по същата причина като при nut-a, заради разликата в дебелините на струните и водачите, може да има някакви вибрации там. Та, налага се посещение на читав лютиер, който да може да диагностицира откъде точно идва проблемът, и да го разреши с минимални промени. Китарата е в гаранция и не ми се искаше да правя промени, защото може би ще отпадне, ако сменя nut-а, но нямам избор, ако искам да свиря по гореописания начин.
  4. За 5 мм корк за стени и тавани искат към 19 лв. и нещо/м2 плюс 7 лв./м2 за монтаж и не разбрах колко за лепила ама май към 30 лв./м2 излиза всичко. А, корковия паркет започваше от към 50 лв./м2 плюс 5 лв./м2 за монтаж. Бих дал тия пари за една стая, в която ще спя и една съвсем малка, в която ще пиля на баса, стига да има гаранция, че ще има добър ефект и няма да мирише.. бтв пропуснах да кажа, че от Импала ми обясниха, че може да се шпаклова върху корка или да се положи грунд за дърво и после направо латекс. Но, май не са наясно дали това ще му влоши шумоизолационните характеристики..
  5. И още малко инфо по темата за корка: току-що звънях във фирма Импала, която продава коркови продукти - дават 5 мм коркови плоскости да редуцират 16 дБ. И казаха, че: "правили студиото на Митко Щерев" (само корк без каменна вата), което разбира се звучи като евтин рекламен трик..
  6. Добре, а ако мина на варианта вата+гипскартон, има ли смисъл примерно да правя само тавана или ефектът ще е нищожен? Само да добавя още малко техническо инфо за корка: дават го 200 кг/м3 като плътност, а пък коефициента на звукопоглъщане - средно едва 0,1 и едновременно с това казват, че бил добър шумоизолатор?! Как при тоя коефициент трябва е добър шумоизолатор? Не трябва ли да е към 0,9 за да е добър? EDIT: само да добавя тоя NRC за корка е за дебелина 3 мм. сега се разрових в нета и има инфо че за един инч дебелина се достига NRC 0,3-0,7 (то доста голям диапазона ама от какво ли зависи, пък и каква ли ще е цената н аквадратен метър за един инчов корк?)
  7. Здравейте! Искам да си изолирам жилището от съседи-идиоти и (донякъде) и тях от мен (макар че последното не е задължително ) Та изчетох темата, но варианта с каменната вата не ме кефи нещо, първо - щото ще отнеме много пространство от стаята, второ - щото ми се вижда много сложен, а нямам много време за направата му.. Та, се чудя доколко е ефективен корка? Става ли наистина за звукоизолация или е само за акустично третиране? Ако става - колко дебел би свършил работа? И ще има ли голяма разлика, ако изолирам само тавана или трябва и стените - тук моля да се има пред вид, че става въпрос за помещение, което има съседи само отгоре (1 етаж и външно..). Четох обаче, че лепилата за корк май понамирисвали твърде много, а и външния му вид не ми харесва - все едно, че си "на хижата" та се чудя дали върху него, ако се направи шпакловка, ще отнеме от звукоизолиращите му свойства и може ли въобще да се шпаклова?
  8. Здравейте! Трябва ни възможно най-добрата комбинация от добра 88-клавишна клавиатура с хамър-екшън и възможно най-добър пиано звук в диапазона до около 3000 лв. Става въпрос по-скоро за домашна "продукция", отколкото за живо свирене, така че има по-голямо значение качеството на звука на пианото, отколкото надеждността.. Двоумим се между комбинацията от добър мастър миди кийборд + софтуерно пиано и между дигитално стейдж пиано, като при пианата се чудим на по-скъпите ли да се скочи или може и някое по-етвинко, а за миди-клавиатурите се двоумим специално между два модела, така че ето конкретните въпроси: 1. От миди-кийбордите се чудим между Fatar Studiologic VMK-188+ и Doepfer LMK2+ (евентуално LMK4+ ако стигнат парите). Та, въпросът е: много по-добър ли е екшъна на допфера и заслужава ли си да се дадат около 30% отгоре заради него? За M-Audio и CME четох доста кофти отзиви относно качеството на клавишите (и не само...), но ако някой има по-конкретно наблюдение, може да сподели и за тях... Що се отнася до софтуера: най-доброто решение ни се струва Pianoteq поради доста реалистичния саунд и това, че е изключително леко - товари процесора дори малко по-малко от The Grand 2, а за РАМ-та и харда да не говорим. Вярно, лично на мен гранда ми харесва малко повече в микс, но не е фатално.. 2. За стейдж-пианата въпросът освен дали да ги предпочетем пред комбинацията софтуер+миди е също дали има смисъл да се купуват по-скъпи модели като Roland rd 700 sx или Yamaha s90 es, примерно четейки, че на Roland rd 300 sx клавиатурата и пиано-звуците са същите като на по-скъпия rd 700 sx? Тук пак искам да наблегна на това, че не ни трябват кой знае колко други екстри - най-важни са клавишите и звука на акустичното пиано. Други по-евтини модели стейдж-пиана, за които мислим са също: Yamaha CP33 и Kurzweil SP2X. Въпрос представлява също и това - от по-скъпите пиана кое, и от по-евтините - кое? От мненията, които четох по нета, Yamaha s90 es за сега води пред Roland rd 700 sx още повече, че е малко по-евтина.. Същата е дилемата и сред изброените три модела от ниския клас.. Знам, че отварям пак старата тема хардуер vs софтуер, но искам да чуя по-нови мнения За мен лично софтуерните пиана биха имали доста по-добър звук, имайки пред вид значително по-големия обем семпли (е при Pianoteq не са семпли, но идеята е същата..).. Btw възможно е и смесено решение - по-нисък клас пиано (ако клавиатурата му е достатъчно добра) и софтуер... Моля за мнения и по тоя въпрос! Благодаря на тези, които имат търпение да изчетат всичко и още повече на тези, които ще отговорят!
  9. Размазващо яко! Вече си запазих правото да се включа с малко бас.. Завиждайте!
  10. ecmjazz

    Чинчове?

    Абе в момента точно няма как въобще да направя снимка
  11. ecmjazz

    Чинчове?

    Малко уточнение: в същност връзката трябва да се направи от лаптоп към ДВД-то за да може да се гледат divx на тв-то а звука да минава през колоните на ДВД-то, така че нема да стане със SCART а и остава въпроса - да не са това некакви други входове на ДВД-то (в смисъл - само да приличат на чинчове, а да не са такива)?
  12. ecmjazz

    Чинчове?

    Един малко ламерски въпрос, ама к'во да се прави, докат' сме живи ша са учим: Та - требе да свържа един ТВ към едно домашно кино, за да излиза звука през колоните на домашното кино. Купих си начи едно кабелче жак-чинч, обаче с изненада установих, че като ръгна чинчовете на кабела в съответните аудио-входове на ДВД-то, има луфт, който си е притеснителен, още повече, че звук няма Интересното е, че кабела, който си купих, изглежда нормален - чинчовете отстрани по външния диаметър имат метални кръгли пластини, които са цели. Самото ДВД обаче си има един сноп кабели с него, които имат някакви "чинчове", които изглеждат по-различни - въпросната метална пластина е разделена на четири сегмента и тия "чинчове" си пасват идеално във входовете на ДВД-то само дето не могат да се ползват (не помня защо, ДВД-то не е мое.. ) Та въпроса ми е това второто (на ДВД-то) пак ли са чинчове или е нещо друго, за което не съм и чувал Благодаря предварително!
  13. И аз само да добавя, че с моята вградена АЦ'97 карта на лапито пише 2 мс. латенция с АСИО4АЛЛ и наистина не се усеща.. СЕга колко е реална не съм мерил ама съм доволен.. Друг е въпроса, че една полупрофесионална карта си има своите предимства пред тоя вариант, но както се вижда, всичко си е въпрос и на настройки.
  14. ecmjazz

    тип свирене на бас

    Милър е светлинни години напред като композитор спрямо Утън.. Иначе аз предпочитам стила на Еберхард Вебер... Бтв никой не спомена до сега и чичко Патитучи, който също си има некои особености в стила..
  15. ecmjazz

    Cubase/Nuendo

    Е все пак iBobz е прав ама с малката подробност че трябва като селектираш ноти и контролери да държиш и shift..
  16. ecmjazz

    Cubase/Nuendo

    Здравейте! Първо да благодаря на Пешо, че пусна темата и тук, че аз нямах време а ми беше спешно.. Значи естествено в list-editor-a може да се селектират и да се местят заедно но в key-editor-a не може уви.. Има начин разбира се с автоматизация вместо с истински миди cc-та, но просто предпочитам cc-та като по-универсални... Явно обаче ще трябва да се мине на автоматизация..
  17. В едно интервю Маркъс Милър казваше че и на него му е трудна тая работа, макар че на някои парчета припява.. На мен лично ми се удавяа чрез много репетиции, ама не на всички парчета.. Едно от върховите ми постижения е Notoriuos на Дюранци.. Бтв забелязал съм, че е много важно при репетициите да започнеш в много бавно темпо и да си представяш това което пееш и това което свириш като сложен комплементарен ритъм.. Тогава засичането на времената, което поне за мен е най-големия проблем, става по-лесно..
  18. Лененото масло за ваше сведение е най-богато на ненаситени мастни киселини - по-богато дори от рибеното.. Това го прави изключително полезно за организма, стига да се яде сурово.. И въобще нема да се насереш ако си опържиш омлета в него само дето ще е грехота щото ще му съсипеш точно тия ненаситени мастни киселини.. Е ако изпиеш 200-300 грама може и да се насереш ама това важи за всички масла, не само за лененото..
  19. Ленено за ядене по-рано внасяха Метро. Обаче от известно време го спряха мама му стара, а то е най-полезното от растителните масла.. И аз търся ама няма..
  20. niki123bg доста добре обясни нещата.. Евгени също добре го каза, че не само размера има значение примерно новите мобилни процесори на пц-та са с по-ниска тактова честота, но пък имат повече кеш и за това производителността им е по-голяма: пример: предишната ми десктоп машина беше със селерон на 2 гхц и като пуснех реактор 5 без дори да свиря натоварваше цпу-то на 100% и казваше че не може да работи.. сега лаптопа ми е със селерон на 1.4 гхц и мога да псна три инстанции на реактор.. само че "малката" подробност е че предишния ми процесор беше с някакви смешни няколко килобайта кеш, а сегашния е мисля с 1 МБ.. и все пак поддръжката на някои по-нови мултимедийни инструкции също има значение де.. друго важно нещо: един приятел има лаптоп (ПЦ) с процесор core duo на 2 гхц - доста яка машина.. обаче се оказва че ако позлваме само вградените аудиокарти, моя лаптоп може да работи с много по-ниска латенция от неговия при положение че е с по-слаби параметри - моя мога да го подкарам на 2 мс с един синт а на неговия - чак на 16 мс работи с един синт без да пука.. Значи явно не само процесора има значение за адуио.. Най-вероятно и аудиокартата е от голямо значение.. И накрая: мисля, че в случая с лаптопа на iBobz ставаше въпрос не да се подкарват 20 vsti едновременно, а 2-3.. И съм сигурен, че той не ни лъже за това..Ако искаш 20 - е нема начин - требе по-сериозна машина.. Но дори и на такъв по-слаб лаптоп с повечко фрийзване може да се работи макар и по-мъчително.. А от гледна точка на живото свирене - един или два добре оптимизирани синта като про-53 или фм7 мисля, че никакъв проблем не биха му представлявали в реално време
  21. Честно казано не съм пускал точно на такава машина софтсинтове, НО!: Хайперсоник специално въобще не е пример в подкрепа на мнението на jabatajabata - напротив той е бая лек (имам пред вид РОМплер-частта де, не съм наблюдавал оня модул Ultra Analog или както там се казваше колко товари..). Мисля още, че на тая машина няма да има проблеми и с Про-53 или ФМ7.. Даже сигурно може поне две-три инстанции едновременно..
  22. И аз предпочитам да свиря направо у контакта та за това до сега не съм се и рзавълнувал от факта че не ми работи на батерия.. Най-вероятно наистина трябва да си натроя Power schemes на уиндоуса или на самия биос.. КАто се замисля обаче USB портовете не ми се изключват когато съм на батерия щото съм пускал външна памет.. Тия дни ще разгледам, че до момента не ми остана време..
  23. Като оставим шегата настрана, Евгени наистина е прав.. Съмнявам се обаче че Мотифа ще звучи по-добре от едно пиано което е със гигабайт и половина семпли ама това вече го дискутирахме в не една подобна тема.. Да не говорим че за тия пари може да си накупиш толкова софт-синтове и семпли, че въобще не може да се говори, че с Мотифа ще имаш повече възможности за звук.. Може дори и Кюбейс да си купиш или пък Ейбълтън Лайв.. За захранването - първо това с прекъсването е некаква егати и ситуацията.. Едва ли ще ти се случва на всяко свирене - то по-д0бре въобще да не свириш тогава.. После - наистина с лаптопа като минеш на батерия и нямаш проблем.. Само че тук ще трябва да призная, че незнайно защо мойта миди-клавиатура не работи когато лаптопа работи на батерия.. Ама това аз не съм го и тествал много и сега като си говориме така, ще взема да разръчкам да видя какъв му е проблема.. И накрая: снощи гледах едно видео на Маркъс Милър от фестивала в Монтрьо (2006) и познайте какво се случва на второто парче: чичко Маркъс се обръща назад, пуска баса и си слага ръцете на какво?....... на една миди клавиатурка - съвсем сивичка и пластмасова като моя Еволюшън.. И зад нея стои каквооооо?........ правилно! - лаптоооооооооп!!! и чичко Маркъс свири едни доста приятни нещица на тая клавиатурка с някаква rhodes-бленда.. Верно екрана на лаптопа е черен, ама предполагам просто са го изключили за да не привлича вниманието, иначе не мога да си обясня защо стоеше там.. Даже имам подозрението, че на същото парче EVI-то, на което свиреше Майкъл Стюарт, също може да в боцнато в лапито, ама това наистина не е толкова сигурно.. Та такива работи.. бтв видеото все още го има в: ес ей би дот би зет
  24. :) Да, ще може съвсем спокойно да сменаш пресети от клавиатурата. В Ableton Live (един от големите DAWs, специално пригоден за свирене на живо) примерно може да го настроиш дори с някой от клавишите на самата клавиатура да сменяш между два синта.. Отделно това може да стане ако клавиатърата ти има некакви специализирани бутони - дори евтините Еволюшън (на каквато горд собственик съм и аз ) имат такива бутони.. В Кюбейс точно тая магария със превключването на синтове от клавиши и бутони не може да стане но пък може да се направи чрез смяна на миди канала - пускаш да работят няколко VST-та паралелно и нагласяш всяко да слуша на различен миди-канал и после като искаш да смениш това което свири в момента от клавиатурата сменяш канала, на който тя праща.. Друга хитринка която става в Кюбейс (предполагам и в Лайв - също, ама не съм пробвал..) е - с автоматизация може да си нагласиш в коя част от песента кой синт да ти е активен и кой не от тия дето слушат от клавиатурата.. Така дори нема да се налага да натискаш бутони за да сменяш между синтовете.. Просто свириш и в един момент синта ти се сменя.. Много удобно.. Ти само требе да свириш.. Е друг е въпроса че преди това требе да си програмираш кое как да ти се сменя.. Мисля, че на твоя лаптоп спокойно може да подкараш една инстанция на Б4 без да се опасяваш. Ако компютъра ти е предназначен само за свирене (да няма нищо друго инсталирано освен музикалния софтец) е най-добре - ще работи най-бързо и риска от забиване ще е минимален.. А за сини екрани забрави - наистина вече не сме в ерата на Уин 98, който на всеки 5 минути трябваше да се рестартира.. Бтв Еволюшън клавиатурите имат drawbar-function на слайдерите при което те си сменят "полярността" - колкото по-надолу е слайдера толкова по-голяма стойност праща - специално за емулация на drawbars на хаммонд. Предполагам и други клавиатури го имат това де, но не знам.. Иначе истинския хаммонд сигурно си е готина играчка ама като се замислиш колко би ти струвал и колко място заема и колко трудно преносим е.. За саундкартата - разтърси се тук имаше съвсем наскоро тема за съвет за външна карта.. НЕ съм тествал досега нито една външна карта, но от това което чета интересна ми е Echo Indigo примерно.. За клавиатура - Axiom на M-Audio (тук във форума вече имаме собственик на такава, ако иска и чете в момента, да сподели ). Айде успех!
  25. ecmjazz

    Cubase/Nuendo

    Хм, абе сложи по-голямо натоварване.. Това само 2-3 процента разлика може и да не е от самия семплитюд..
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.