Jump to content
Българският форум за музиканти

Матерял за ел. китара


Recommended Posts

Мисля да се пробвам да правя ел. китара и искам да ми кажете кой е най-евтиния(и добър) дървен матерял?Интересува ме от какво да направя тялото,грифа и фингърборда такаче кажете по отделно за кое какъв матерял ще трябва

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 60
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Отговорено (Редактирано)

Липа (Basswood) или Ясен (Ash) Сравнително по - евтина е тяхната дървесина от другите " луксозни " дървеса като махагон и т.н.

 

Ясена има малко по мек тон от Липата .

 

Тази дървесина е за тялото на китарата .

 

Грифовете знам , че най - често са си от клен , тъй като е доста твърдичък . Цялата китара може да си направиш от клен , но мисля , че Кленът е сравнително скъп , нямам наблюдения .

 

Фингърборд-а от Палисандър , Клен или Венге

Редактирано от carnalsoul
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разгледай темата от по-долния линк да скиваш един тарикат какво е направил

 

описано е какви дървета за коя част

 

ЛИНК

 

не е евтино, но поне може да ти даде някоя идея

 

поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Авторът, ти изчете ли всичко що е написано в този раздел преди да пуснеш темата? А цъкна ли един гугъл?

 

Свърших това вместо теб и можеш да си спестиш всичко като цъкнеш тук.

 

Дори ти си писал в повечето такива теми, а сега намираш по-лесния начин някой да ги разрови вместо теб и да ти изплюе всичко наготово. Хайде, малко се потрудете преди да напишете супер кратка тема, която изисква някой да ви предаде в няколко думи опита си, който е трупал цял живот... :girl_witch:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За първа китара кажи-речи няма значение какъв материал ползваш, стига да има подходящите механични свойства, т.е да издържи обработката и натоварването после. Едва ли ще се свири много на тази китара. Ако експеримента е горе-долу успешен веднага ще искаш да захванеш втора.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Липа (Basswood) или Ясен (Ash) Сравнително по - евтина е тяхната дървесина от другите " луксозни " дървеса като махагон и т.н.

 

Ясена има малко по мек тон от Липата .

Моля??? Ясенът имал по мек тон от липата - това къде го прочете? Ясенът е изключително твърда, здрава и тежка дървесина при това съвсем не евтина,притежава изключителна способност да резонира в спектъра на ниските и високи честоти с много стегнато звучене и силен тон! Ако си имал предвид елша - alder - това е друго нещо!

 

Виж, за липата е така - тя звучи меко.

 

Поздрави,

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Добре де из форума гледам само негативни отзиви за елшата , а като гледам доста известни музиканти свирят с елша давам пример със Slayer или Metallica соло китариста

Редактирано от mengeme13
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз търся такива матеряли,че като я направя да не се чудя аз ли съм я осрал или е от гадния дървен матерял а същевременно не ми се пръскат луди пари за някакви скъпи дъски :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Заложи на липата! Сравнително евтин материал, който може да се намери лесно. За гриф потърси ясен, също се намира из БГ. За фингърборда вече - там играят палисандър, махагон, клен - все неевтини дървесини.

Накратко - проучи първо всичко и тогава се хвърляй да правиш каквото и да било.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Използвам темата да задам едно въпросче, коеото може да се окаже полезно и за стартиралия обсъждането. Въпроса е : Някой попадал ли е на страница в нета или книга, може и в електронен вариант където да са описани свойствата на различните дървета? Най-добре ще да е ако има и снимки, като атлас на дъски от различни дървета. Аз едно време бях гледал нещо подобно и даже си го бях маркирал в браузъра, обаче сега ми казва че не съществува подобна страница :) Ако някой може да сподели някоя работеща такава или пък книжка ... :coolp:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой може ли да каже откъде мога да намеря липа за тяло. Живея в Бургас и търся нещо в този район.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Информация за Липа не мога да предложа, но ако те интересува Елша и то извън Бургаски район, но в Бургаска област - мисля, че мога да предложа нещо.

 

К. Димитров

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.