Jump to content
Българският форум за музиканти

Матерял за ел. китара


Recommended Posts

  • Отговори 60
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Мерси на всички. Имам още 2 въпроса които не са точно по темата но ще ги задам тук за да не правя нова.

1.Някой ако може да ми обясни как точно се слага шиша на грифа,че да не се криви и ако евентуално тръгне да мога да го исправя

2.Някой ако може да ме светне как става работата с Neck trough като на Gibson Custom 1959 Korina Flying V,че от чертежите не ми става много ясно

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Предполагам доста хора ще ти напускат всевъзможни линкове или ще ти кажат да се поразровиш из форума и ще научиш всичко, за което питаш. И ще има защо, тези теми са толкова дъвкани, че направо няма накъде повече.

И все пак понеже днес съм в настроение ще се опитам да обясня нещата доколкото мога и доколкото ги знам.

1. Канала за тръс рода най лесно и точно се прокопава с оберфреза. Може и с длето на ръка, но е възможно да бъде изкривен. Може да се прокопае и на голяма дърводелска фреза, но тогава пак ще остане в края малко за дооформяне с длето. Ако греша, да ме поправят по-знаещите колеги, но канала за тръс рода може да се затваря както с фретборда, така и с допълнителен филър от задна страна. При първия случай каналът се копае от страната, на която ще се лепи фретборда, в него се поставя тръс родът и тогава се лепи фретборда, като се внимава да не влезе лепило при тръсрода. При втория случай (при Фендер мисля, че са така направени) канала се копае от задна страна, НО НЕ ПО ЦЯЛАТА ДЪЛЖИНА НА ГРИФА. малко преди да се достигне главата на грифа (около 2-3 см доколкото знам) се спира. Отвора за гайката на тръс рода се пробива от лицевата част на главата към канала на рода. Естествено има някои тънкости в зависимост от това какъв вид тръс род ще използваш.

И понеже ме мързи да пускам линкове в тубата , просто влез там и напиши routing truss rod или making guitar neck, излизат предостатъчно резултати.

2. При нектру китарите грифът не се свързва с тялото посредством видии като при болт он конструкцията или да се залепя в джоба като при сет нек. Тук дъската, която оформа грифа продължава през цялото тяло, като по този начин оформя средната част от него, останалата част се оформя със залепяне на други дъски от двете страни на тази основна, надявам се да си ме разбрал.

Ако не си, напиши в тубата building neck-through guitar и погледай как ги правят хората.

Може да си направиш труда да прегледаш книгата, за която малко по-рано колегата IsoMorPhiC спомена. Ако не ти се струвам достатъчно изчерпателен - сори, толкова знам, ама и ти си вкара доста тъпи въпроси де, малко четене и ровене за инфо по темата преди да задаваш въпроси няма да ти дойде зле.

Редактирано от Mefistofel82
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж мойта стара ел. Кремона е направена от: тялото - чам, грифа - от бук и горна част, където са наредени прагчетата от ясен. Чиста китара и слаб драйв вади задоволителен звук, поне е дърво, а не е шперплат, тона е плътен. Разбира се има си своите недостатъци - по дебел гриф, много е тежка, не е до там леко да се свири с нея, някой тук ми беше казал, че на Кремона можеш да си счупиш пръстите. Но виж, ако правиш за първи път китара може да използваш по евтини дървесини, хората и от цигарени кутии правят китари, има и цели форуми по въпроса, така че ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За грифа почти със сигурност ще ти трябва явор или махагон.

Може и орех...

Тялото, ако ти е за крастата, можеш и от чам да го направиш на първо време.

Фингърборда може да е от явор, палисандър и др...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако ти изпадне от някъде орех прави грифа с орех

При повече матрял може и тялото да го издялаш от орех

Но преди да орезелиш материала прегледай всички материали които ги има и в youtube и по другите сайтове,виж какви инструменти ще ти са необходими .....

По мои сметки тази китара няма да ти легне по малко от 250-300 лв без хардуера

Даже може да се обзаложим :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Направо дялкай 2-3 грифа наведнъж. Тела после можеш да си правиш най-различни от различни материали.

Грифът от моята най-първа китара така си намери ново тяло, щото само за тяло ми стигнаха сръчностите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес, докато рових из нета за мнения по темата "basswood(липа) vs. alder(елша)"(беше ми интересно с какво се различават по звук, а и защо моделите на Айбанез от високия клас използват липа за тялото, а струват хилядарка и нагоре :punk_guitar: ), намерих една според мен доста добре написана и систематизирана статия, която е точно по темата. Смятам, че прочитането и много ще помогне при избора на дърво за отделните части на китарата - цък.

 

П.С. Ако имате затруднения с превода от английски, само кажете и ще отделя време за да преведа тези части, които ви интересуват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако ти изпадне от някъде орех прави грифа с орех

При повече матрял може и тялото да го издялаш от орех

Но преди да орезелиш материала прегледай всички материали които ги има и в youtube и по другите сайтове,виж какви инструменти ще ти са необходими .....

По мои сметки тази китара няма да ти легне по малко от 250-300 лв без хардуера

Даже може да се обзаложим :punk_guitar:

А може ли да ми кажеш къде в пловдив мога да си набавя тези матеряли защото мисля да я правя там понеже след морето ще сме 1 седмица в пловдив а и комшията е има дърводелска работилница в двора така че за инструменти няма да се притеснявам

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А имаш ли някаква идея каква китара ще правиш ?

Ако ще е копие или ще наподобява нещо, по лесно могат да ти отговорят, какъв материал да използваш за да се доближиш до оригиналния замисъл.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес се позамислих малко и се поразрових - къде пък го видя това, че Gibson 1959 Korina Flying V е с нек тру конструкция? В два - три сайта проверих и навсякъде си пишеше set neck (set in).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.