Jump to content
Българският форум за музиканти

Матерял за ел. китара


Recommended Posts

  • Отговори 60
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Можеш да отидеш до някой дърводелски цех и да си избереш готова изсъхналa заготовка, от която да ти отрежат нужното парче за тялото. Отделно можеш да намериш и такава за грифа, не знам обаче общо колко пари би ти излязло. Ето малко цени в евро за сравнение - цък.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Демек да зема дърво и догодина да почвам да я правя? :girl_witch:

 

По-добре е да намериш отлежал материал, па макар и по-скъп.

Майсторите и производителите събират и колекционират материал от години и това е непрекъснат процес.

Аналогията с отлежалия алкохол тук е много уместна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В предишните постове ти казах от къде да си вземеш явор

явора е сух но дори да е съхнала една дървесина 15г след като я разрежеш и преди да я калиброваш (заготовка за тялото или заготовка за грифа) трябва да престои поне 20дена

Имал съм орех на над 20г съхраняван както трябва след като го нарязах изметна на 3-4 ден след един месец вече квото изметнало изметнало и тогава го калибровам на размер

ако е тънка талпата примерно 25мм за гриф като го минеш на планята няма да изметне но ако е била 50мм дебела и я резнеш на 25мм гарантирано измята

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не съм тръгнал да правя китара по простата причина,че има още доста неща които са ми неясни и най вероятно ще похабя доста матерял
Това приятелю си го писал на 13.07 а на 17.07 изведнъж реши че всичко ти е вече ясно ;)Четейки постовете ти,извинявай ама по всичко си личи че си нямаш и основни понятия относно дървените материали(матеряли).Приеми един съвет.Имаш хубава китарка както написа - Les Paul.За какво ти е на баир лозе да се мъчиш с неща,които не разбираш и са обречени на провал.За тая работа Българите имат поговорка - От всяко дърво свирка не става.Има хора които умеят да свирят,има и такива,които умеят да правят инструменти.Ориентирай се !!
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ +1.

Само че аз бих допълнил - ако все пак толкова много искаш да се пробваш да си направиш сам китара, то не се хвърляй толкова на сляпо както правиш в момента. Преди да взема решението да започна изработка на китара бях прочел две книги за това как се прави. По времето докато търсех частите прочетох още една. Отделно и тук бях пуснал тема с някои въпроси, които по онова време не бях си изяснил. И аз си мислех, че може да стане бързо, само че нещата далеч не са такива каквито изглеждат. След година и половина планиране, събиране на пари и мнооооого чакане сега материала ми (орех за нек тру китара) е разкроен и чака. Кога ще продължа - и аз не зная, има някои специфични неща, които трябва да се направят, а аз нямам машините за това и трябва да пообиколя да търся дърводелец, който да е съгласен да ми свърши работа.

И още нещо - с парите, които съм потрошил за хардуер, ръчни дърводелски машини и т. н. можех да си купя някоя доста свястна китара, а трябва да ти кажа, че съм подбирал от евтиното.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здр, колега! Ето ти готов материал за проекта ти. Готов, калиброван и полиран, слагаш шаблона и режеш. Чист ВГ орех .Материала е специално подбран и подготвен за изработка на китара. Беше предназначен за голега от форума, който впоследният момент се отказа по финансови причини. Цена 120лв.

 

2zps2gl.jpg352q2wl.jpg

 

 

Поздрави RDG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Hertman пак добре че не е Матрял тогава вече ще е трагедия ;)

 

PP Орехчето си го бива човек да има пари да скрои нещо ама пуста криза :)

Редактирано от Valeri_pj
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 years later...

Не намерих категорична информация из темите на форума за БРЯСТа и ТОПОЛАта и тяхното приложение в китаростроенето. Повече ме интересува за изработване на тяло на ел. китара, но може да се изкажете и относно използването им в изработката на грифа. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не намерих категорична информация из темите на форума за БРЯСТа и ТОПОЛАта и тяхното приложение в китаростроенето. 

 

Единият от басовете, с които свиря е Fender bass JP - 90, USA, тялото му е от някакъв вид топола, доста е по-леко от другите ми инструменти. Имам и Jazz bass, който ми откъсва рамото като свиря повече от половин час прав.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.