Jump to content
Българският форум за музиканти

Ритъмът - макро, микро, груув, суинг


Recommended Posts

Ивчо :) много е гот

 

Хавата е супер и всичко си пасва точно, но примера има много общо по скоро с рок ( за мен де, лежащия бас го прави както и доста статичните барабани) а при рока всичко е гот като е заедно добре изсвирено, така , че от моя гледна точка си е супер. Също и много добре си се сетил да барнеш хай хата от към динамика. Харесва ми също, че фуса и соло барабана не вървят точно заедно ( на много микро ниво :D ), явно в резултат на някаква твоя манипулация и това придава по живо звучене.

 

Ако искаш, можеш да пробваш да запишеш по активен бас на моменти, синкопиран, с дъх, леки акценти върху някои от биитове, малко назад от фуса и подчинен на същата пулсция, а също и филове от време на време на барабаните като прилагаш същия тип динамика на соло барабана като на фуса и го дръпнеш една идея зад биита по времена филовете. Това за А частта, там където груува се сменя си е класическо рок звучене и липсва само китара с драйв :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ivelin - доста яка идейка, особено ме кефи бийта.

 

Иначе, ако някой ме пита какво за мен е груув, вместо да се мъча да скалъпвам дефиниции, просто бих му пуснал нещо като

 

Там е работата, че докато ние белите нищим разни понятия, афро-американеца просто сяда и засвирва :)

Редактирано от Angermeans
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Там е работата, че докато ние белите нищим разни понятия, афро-американеца просто сяда и засвирва :)

 

То за това не се включва в темата. Трае си афроамериканеца и си суингира груувирайки офбийтово, а ние умуваме тука колко да мръднем на четвъртинката втората осминка :) Афроамериканец да си на днешно време!

Не ме разбирайте погрешно - темата :D Ама и афроамериканеца си го бива. ;) Не, че българорома не груувира, при това неравноделно и кючекчийно. И негов ред ще дойде за надлежно анализиране, надявам се. :D

Редактирано от yotzzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^ Колкото - толкова няма да се пазарим. Пилци, пуйки, прасета, агнета, ракия... ще правим набези по селата - квото си требе. :) Токовата, за бентли няма да можем да съберем, ама и ти ще казваш точни тарифи.

Редактирано от yotzzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък изсрах едно грууви-лай тая вечер - ама нищичко не е свирено! :) Когато мишката говори и котката гледа умно (бах таа говореща мишка!) :hysterical: Тва може да стане и за джемче, ако сте фенове :wallbash:

 

annoying jam

 

Коле, дай една критика и на сам, ако не те мързи ;)

 

Oтлично много добро, вкл. и за джем. Макар, че дядо е прекалено метъл и само пентантоники и хармонични минори ще дрънка. Пусни в Джем?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Angermeans...

афро-американеца просто сяда и засвирва

:hysterical:

и аз си мислех, че всички от тоя вид пеят "жестоко', ама Ц :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ivelin - доста яка идейка, особено ме кефи бийта.

 

Иначе, ако някой ме пита какво за мен е груув, вместо да се мъча да скалъпвам дефиниции, просто бих му пуснал нещо като

 

Там е работата, че докато ние белите нищим разни понятия, афро-американеца просто сяда и засвирва :hysterical:

 

 

Еми то и ти си прав и ние белите няма смисъл да се мъчим, осъдени сме си от природата, пък и за какво са ни обяснения, ще си пускаме грувари и това е. Аз тогава ще си нищя понятията за себе си ( няма смисъл , ама на краста), а който му е хванал вече цаката да прави като афроамериканците, сяда и засвирва. Сори за излишните постове :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Angermeans, ми ние нали в тая тема точно затова обсъждаме нещата за груува - понеже не можем да седнем и да засвирим груув (поне аз де) :) Ако видиш негри в някой форум да спорят как се свири груув, тогава върви да им кажеш "сядайте и засвирете", не се занимавайте с глупости, ама при нас малко трудно :hysterical:

 

Все едно ония американци, дето се опитват да свирят български фолклор да им кажеш - бе я се хвърлете отнякъде, на българските майстори, ако знаете как им идва от сърцето, пък вие... :wallbash:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Кольо, постовете ти изобщо не са излишни, напротив - много ме кефи да чета разсъжденията ти на тази тема, имаш доста як подход към нещата. Също така далеч не мисля, че белите сме обречени в тази насока - примерно бели барабанисти като Джон Бонъм, Стюърт Коупленд, Вини Колаюта, Стив Гад, Чад Смит и т.н. да не би да нямат груув? Достатъчно е да погледнем, че Джими Хендрикс е записал всичките си албуми със 100% бяла ритъм секция и става ясно, че не опира само до цвета на кожата :lol:

 

Просто винаги съм си мислел, че понятието "груув" и изобщо ритмическото чувство, присъщо на афро-американската музика, не подлежи на академичен анализ и няма математическата подреденост (била тя и по-нелогична на места) на класическата музикална теория. То си е точно това - усещане, да си яко вътре в бийта и в същото време да излъчваш свобода и дори небрежност. :) Трябва да си идва отвътре - тренировките определено са адски важни, но само с тях няма как да се получи. Надявам се да не обидя някого, но като слушам метъли да опитват да свирят блус или фънк, в мен нищо не се случва. Да, перфектна техника, няма клатене и тн, но просто една есенциална съставка липсва. И да, слушането, гледането и особено кефенето на грууваджии си помага, доста при това! Още един поздрав! :greenball:

Редактирано от Angermeans
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Просто винаги съм си мислел, че [...] не подлежи на академичен анализ и няма математическата подреденост

 

Мисля, че няма нещо в тая вселена, или поне в близките галактики, което да не подлежи на анализ и математическа подреденост. Дори когато не е напълно сигурно, то може да бъде описано с вероятностен модел, както в Квантовата механика. Но да не навлизаме в излишни офтопици :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:greenball:

:lol: Аз пък завърших средно-музикално училище и се боря цял живот да докажа на музикантите, че музиката се описва от квантови уравнения :D Бъзикам се, и аз съм завършил Математическа Гимназия :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Колкото - толкова няма да се пазарим. Пилци, пуйки, прасета, агнета, ракия... ще правим набези по селата - квото си требе. :greenball: Токовата, за бентли няма да можем да съберем, ама и ти ще казваш точни тарифи.

Аве от Бентли чак ,няма нужда.

Виж едно грууви - спортно женско прасенце около 80-100 кила - може. И после ще се съберем всички да го омааме с червено домашно вино.

А! Еврика! Е тва е груува пичове - комбинацията между правилното питие с правилното мезе. Така яко си тръгва груува че накрая направо към суинг отива - така яко люлее.

 

Аз също гласувам за черния груув/суинг.

Хубаво си раздуваме ние тука темичката, ама някой седна ли да го анализира и разбере груува като забави запис и после да се опита да го повтори 1:1? Или пак някои ще каже - ДА АМА..... то нали..... аз не си падам по техниката а по музиката или обратното аз не си падам по музиката а по техниката, да ама то белите не могат да скачат а черните не могат да пият силен алкохол и въобще аз правя изкуство а не музика или то аз по принцип не съм професионален музикант....... Оправдания колкото искаш и всеки може да докаже всичко - има ли юристи в тоя форум?

 

Аз пък съм завършил икономически техникум!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Понеже и аз съм го чувал това, за черния музикален нюх, ама като си говоря с черните музиканти тук по тоя въпрос - те отдавна са спрели да делят музикантите на черни и бели...(естествено не всички, но повечето) и ако не беше така - нито аз, нито Пешо щяхме да свирим с тях... А и като дам пример за някой черен музикант, самите черни ми казват: - А ти ходи ли да видиш как свират ония white boys в sugar bar?!

 

Харесва ми също, че фуса и соло барабана не вървят точно заедно (на много микро ниво), явно в резултат на някаква твоя манипулация и това придава по-живо звучене.

Е маниак си! :greenangel:

 

---

 

Още една моя дифиниция за груув: :greenangel:

Groove - премерения хаос в реда!

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.