Jump to content
Българският форум за музиканти

Ритъмът - макро, микро, груув, суинг


Recommended Posts

По принцип си напълно прав, под суинг и груув се разбират различни неща, това, което май по скоро се има предвид ( аз поне) е, че груува до голяма ( не изцяло) степен зависи от суинга. Ама не от Даа ба Даа ба Даа ба ( да не се разберем грешно ) А от времевото съотношението между (уж) равните 8мини(16тини) и от това къде се пласират спрямо биита.

 

:(

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^верно ли тва???

май не разбирам правилно обяснението

според теб groove е начин на изсвирване??

за мен си е вътрешното отношение между тва което различните инструменти свирят, ако мога така да се изразя(дето кара bootie-то да се shake-ва)

освен когато някой барабанист каже:

I'll just play a groove and you do your thing when you feel like it :)

 

??Ив, не разбирам какво имаш предвид с горната диаграма

обясни пак,моля

 

едно поздравче с най-любимите ми groove jedis: господин Jon Cleary е от Кент :) в Англия :) , но от доста време New Orleans "native"

наживо са си force of nature!!!!

Cornell Williams ah... :punk_guitar::D:D

Редактирано от Viara Ivanova
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема с тази дума е, че думата се използва по много и най различни начини. Понякога нещата са грууви, друг път този груува не струва, трети път, както Вяра каза, барабаниста свири еди кой си груув груув, вместо примерно еди кой си.

 

Ние обсъждаме частния случай в който в дадено свирене има или няма груув, тоест както един мой приятел казваше на времето.....има случка.

 

Разликата между яка ритъм секция соул/фънк/хипхоп банда ( примерно ) или на траш метъл банда, който се опитва да свири фънк (джаз :) )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ив, не разбирам какво имаш предвид с горната диаграма - обясни пак, моля.

Опитах се да дефинирам груува, за който говори Кольо. А и самия той каза, че думата има различни значения, но всяко от тях е свързано с ритъма.

Аз лично под груув разбирам различни неща:

 

groove - дума свързана с ритъма

groove (attitude) - всеки може да изсвири 4/4 на барабани, но някой свирят с отношение (не какво, а как)

groove (humanizer) - умишлено (виж диаграмата по-горе*)

groove (drum&bass) - това е ритмичната заигравка м/у инструментите в ритъм секцията, а и не само... (чуй куплета - 0:39)

groove (pulse) - повтаряща се цикличност в ритмично отношение - ToP

groove (beat) - частна дума на барабанистите, значеща бийт (рокенрол, меренге, метъл)

groove (sex) - ритмичното-неритмично, възвратно-постъпателно движение

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми срам не срам, пробвах и аз нещо, обаче преди това искам да направя следния disclaimer:

 

1. Никога не съм разбирал каквото и да е от барабани - кой барабан за какво служи, как се свири на тях и затова като ритъм съм направил нещо по слух, което е много просто и може и да бъркам тотално концепциите на ударните :thumbs_up: Всякаква помощ там ми е добре дошла.

2. Всичко е записвано риълтайм с миди клавиатура и съм ползвал Steinberg Hypersonic за различните инструменти, включително ударните.

3. Няма квантизация и редакции, директно каквото съм свирил чрез наслагване.

4. Опасявам се, че поради латенцията на звуковата карта, има някакви леки размествания в ритъма от това, което чувах при реалния запис и това, което се е записало после.

5. Направих го в работата набързо с една евтина MIDI-клавиатурка, нямам много време да се задълбавам, че ще ме бият :)

6. Не претендирам, че съм направил груув, тъкмо обратното - нуждая се от помощ как това да се превърне в груув - теоретически и практически!

 

Ето го и моят CyberGroоve

 

Абослютно всякакви забележки, критики, съвети и редакции са задължителни! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хммм, интересно, аз не мога да го забележа къде бави, обаче като го отворя в кюбейса да му видя нотите и наистина като че ли на места дава назад, ама на други по-скоро е напред... :unsure: Добро ухо имаш :) Аз се напъвам, напъвам, ама на ухо не го чувам. Има едно пискливо хамъндче в дясно, дето май бърза и може заради него да изглежда, че басът бави?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В никое от по-горе изброените определения не беше споменат танцувалният елемент - ако не те кара да мърдаш значи не е грууви или суингин. За мен това е най-важният елемент!

 

Евгени. Нищо му няма на баса. Чинелчето върви назад една идейка в сравнение с другите. Сега. Никой , абсолютно никой жив барабанист не може да ти изсвири 2 тона еднакви. Всичките ти чинели са еднакви по звук. Тези разлики в звука са едни от съществените характеристики на груува. Груува е нещо като хармоничните прогресии - има теншън и резолюшън тоест напрежение и разрешаване на това напрежение. Това напрежение и разрешение се отнасят както до разположението на звуковете спрямо един друг така и до разликите в звука и динамиките - различен тембър , различна сила и интензивност на ударите и т.н. Нещо като това : ако стоиш прав и някой те побутва отзад (не си мислете мискинлъци ,моля) - излизайки от равновесие ти се местиш за да не паднеш,като си пак стабилен - отново те побутват и така.. се получава едно постоянно движение - редуване на излизане от равновесие и стабилност.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда, аз щото го свиря чинелчето на един клавиш и с един пръст и като пианист съм се научил да правя много равни тонове, ама явно тук играе лоша шега :unsure:

 

За мен беше много интересно след като го записах всичко това, да вляза и да анализирам как се е получила ритмиката - наистина има постоянно излизане от точния ритъм - ту напред, ту назад...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако не те кара да мърдаш значи не е грууви или суингин
Значи най груув бандата са АС/ДС,на които не можеш да не си заклатиш главата и др.части на тялото,а братя Йънг са много напред с шафъла,колкото и елементарно прости да изглеждат парчетата им.

CyberGene,не се майтапя,просто така ми се стори че бави,може би защото винаги дърпам напред с темпото ,то затова е хубаво да има ритмичен барабанист в бенда да озаптява нещата :unsure:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.