Jump to content
Българският форум за музиканти

Tubescreamer Shootout


Baby Thomas

  

49 гласа

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Моля, впишете се или се регистрирайте, за да гласувате.

Recommended Posts

Никога не съм свирил с модифициран турботюбскриимър от Аналогман , пробвал съм само не модифицирания и предполагам, че на записа не е в нормалния ТС9 режим, а в някой от другите с повече баси или пък модификацията наистина променя много саунда.

Както и да е , от ефектите на записа знам само два, другите са ми непознати. Но от първите семпли ми се струва, че Тюбскриимъра е третият, а на адаша е вторият или четвъртият (това вече е много трудно да се каже , защото собственият саунд на ампа, много лъже, а и китарата е непозната), моето предположение е за 2рият.

 

п.п. Нямам претенции за ефект дегустатор, просто отправям предположение и съм любипитен дали съм познал

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 56
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Педалчетата са подредени така:

1. Tubescreamer clone by HRS.

2. Tubescreamer clone by nip.

3. Firesound* by Nikifena.

4. Ibanez Tubescreamer TS-9DX by AnalogMan.

 

Класацията малко се прецака поради собствената ми некадърност, но в общи линии най-много се харесаха ефектчето на nip и мода на AnalogMan, следвани от Firesound-a, а четвърти остана клонинга на колегата HRS. Целта не беше някакво съревнование, защото е ясно, че са различни и биха звучали по-добре при различни настройки, както и (твърде вероятно) в различна апаратура. Идеята ми беше да не се гласува заради името на продукта. Благодаря на всички за вниманието и за добрите думи! :greenangel:

 

Бих искал да споделя собствените си впечатления от досега ми с педалчетата:

1. Клонинга на HRS е с много малко драйв и доста левъл. Интересното е, че при високи нива за Левъл-а гейна се появява, но под 12 часа (за драйв копчето) е почти без кривене. Подходящ е за бууст на лампите чрез повдигане на нивото. Не бих го ползвал с драйв.

2. Ефектчето на другия съфорумец nip е добре балансирано, има си нормално гейн, малко му е ниско нивото, но определено е юзабъл и си върши работа. Звучи приятно и в двата ми АМР-а. Повече ми харесва от Ефект 1, но спрямо следващите два ми звучи малко ламаринено. Малко, но все пак. :P

3. Файърсаунда е страхотен ефект и ми е много любим. Има доста гейн и доста Левъл. Мога да добавям и от двете и винаги звучи приятно. Използваем е дори двете врътки да са до дупка - лампите се подгряват просто чудевствено!!! Страхотно действа и като бууст за други педалчета, като например Ефект 4. Драйва му е много мек и приятен (някой спомена, че звучи като Гиби ЛП) и няма нищо общо с тенекиения звук на Босс БД-2 и СД-1 или китайския TS-7, който имах. Звучи добре и в двата ми АМР-а, но по-добре се държи и изпъква в другата машина - Peavey Classic 30. Не записах семплите и с него, защото няма как да го усиля подобаващо в къщи. :(

4. Мод-а на AnalogMan e върху зелен японски оригинален Ibanez TS-9DX. Честно казано втория режим също е много готин, добавя ОЩЕ левъл и ОЩЕ баси, но тук не е ползван никъде. Останалите режими са ми прекалено набримчени. Драйва и Левъла му са с добри диапазони. Драйва му е малко по-среднист от Файърсаунда и малко по-остър, но също много приятен. Много чисто звучи, дори с драйва на МАХ. Мога да добавям и Драйв и Левъл към ламповия драйв и саунда си е супер готин и не маже. Държи се добре и с двата АМР-а.

 

В крайна сметка аз лидер измежду Файърсаунда и Айбънеза сам за себе си не мога да излъча, затова си ги оставих и си ги ползвам и двата. При тези записи и гиър обаче, Айбънеза ми хареса една идея повече. ;)

 

Всичко това е според моите уши и с моята апаратура. Нямам акции при никой, нито съм имал за цел да изкарам някой от продуктите по-добър или по-лош от останалите. Просто ми беше интересно да си поиграя и се радвам, че имаше интерес. Занапред ще гледам да изчистя всички грешки по методологията, защото съм замислил още 3-4 подобни шуутаут-а. ;)

 

------

@kolio_k - на АналогМан ефекта си е в стандартното TS9 положение. Същото важи и за ефектчето на nip - бууст секцията не е включвана.

 

*Забележка - Това е една от по-старите версии на ефектчето, не този последния с повечето режими, новата платка, кутия, визия. Никифена може да даде повече и по-точно инфо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

nip - след като проверих, се оказа, че е ефект на Боро.

тъй като нямаше как да знам кой ефект на кой е,

излиза, че софийският клон печели.

:greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз искам да благодаря на всички, които проявиха интерес и споделиха впечатленията си във форума. Най вече на Baby Thomas за това, че се нави да свърши цялата работа по семплите и да направи тема във форума.

Моята цел беше да проверя какъв резултат съм докарал с моя клонинг на TS808.

За целта овърдвайвчето трябваше да се съпостави с някава база за сравнение, а най-големия фен с най-голяма база мисля е точно той. Все пак тук нещата далеч не опират само до това на кой колко му е голям автопарка, а и до колко има желание и време да се занимава с подобни сравнения с изцяло некомерсиална цел, както се спомена по-горе.

Позрави и за Nikifena и Nip :greenangel: Те също са свършили чудесна работа с много добър краен резултат. Особено много ми хареса Тюбскриймъра на Nip,

трябва да призная, че от клонингите той звучи най-добре според мен. Мода на Аналог Ман е ясен. Там нещата са на друго ниво, в смисъл че човека е вложил повече време и пари, не само за да направи продукт, който да е по-добър от оригинала и да го докаже и направи известен.

Това със сигурност не означава че е и най-добрия. Казало кучето и ..... ;)

За мен равносметката е ясна ще се преработва първоначалния вариант най-вече от към елементна база. Само да видя какви елементи съм използвал, че го правих преди време и след като си изпълнява предназначението не съм и помислял да го подобрявам.

В същност никога не съм го ползвал за овърдрайв педал и не ме е интересувало как работи като такъв. Но бях очарован и даже учуден, от това което прави като бустер, най-вече на чист канал много обогатява звука на ампа. Пробвал съм го и като бустер пред хай-гейн канал, където звукът се стяга и уплътнява. За мен това е което съм търсил и съм го намерил, но винаги има какво още да се желае.

 

Надявам се форума да продължи да се развива в това направление и да има още такива интересни теми, а не такива от рода на: ..... дали да купя тази дъска или онази сопа?!?

И ще се опитам пак да се включа в шут аутовете!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

nip - след като проверих, се оказа, че е ефект на Боро.

тъй като нямаше как да знам кой ефект на кой е,

излиза, че софийският клон печели.

:cheers2:

Нека да поясня - колегата nip е мой приятел и е от Русе. Как точно е правил ефектчето, по какви схеми и с какви елементи/стойности/етц. е най-добре той да си каже. Предполагам ще се включи като се прибере в града, че сега е планинар и затова не е писал все още.

 

Не знам какви са ти били проверките и източниците на инфо, но абсолютно нищо вярно не си установил. :P

 

И още - това не е точно състезание, а и софийския клон няма как да спечели, защото нито един от участващите не е от София. ;)

Редактирано от Baby Thomas
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

моя грешка - като му влезнах в профила - беше писал тема за групата на Боро,

и по дифолт така реших, явно трябваше да прочета внимателно какво е писал,

сега на второ чете видях че пита за тях, а не че е от тях.

 

Въпросният Боро - китарист на 5хл, също прави ефекти.

 

Дай инфо за нип и хрс - те не са толкова известни както Никифена и Аналогмена.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@baby thomas

 

Моето предположение, че номер три е турбо тюбскриимъра беше базирано на леко по плътния звук с малко повече бас в саунда, поради което предположих, че става въпрос за някои от режимите на ТС 9ДХ, но и така съм доволен , защото за Фаиърсаунда, съдейки от този ,който имам също е типично да има малко повече ниски от нормален тюбскриимър.

 

Но както и да, за някакво реално позноване на кой ефект кой е , просто е нужно да се познава и ампа и китарата. Така си е просто налучкване, поне от моя страна.

 

Както и да е, темата е много готина и бих се радвал да има повече такива.

 

п.п. Някой може ли да ме посъветва, къде мога да ъплоудна едни мои семпли, защото по някаква необяснима за мен причина Путфайла ми отказва това удоволствие на средата на ЪПа ми пише нещо от типа - Couldn't copy. Изобщо напоследък така се дъни, че направо ме изнервя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Baby_thomas, човек - предлагам вторa версия, в която да настроиш драйвовете за най-доброто, което могат да изкарат за съответен стил и така ман. Иначе така откровенно си звучат зуе некой, а съм сигурен че едва ли е така по-принцип.

Това е варианта според мен за |shoot-out ;)

 

Ей малко файърсаунд един от хилядите възможни звуци:

http://www.synchu.com/music/synchu_excerpt_fiersounds.mp3 и според мен звучи значително по-добре, от който и да е от записите по-горе. Това е моето скромно мнение разбира се.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ТОНИ - разбрах вече откъде е дошло объркването с Боро. HRS вече писа в тази тема неведнъж, а nip предполагам ще се включи съвсем скоро. Не знам какво инфо точно ти трябва... ;)

 

@kolio_k - Ако те устройва да ги кача на моя сървър можеш да ми ги пратиш някак (Скайп/Кю/Мейл) и го считай за направено!

 

@synchu - Може би по-натам ще опитам пак. Но не точно сега. Нека осмисля всичко и си изработя по-правилна стратегия.

A това само Файъра ли е? Щото ме съмнява. Или да е от китарата. Че моята е с медиум аутпут пикапи и разликите могат да са огромни. Като пробвах Файърсаунда с Gibson LP просто разлепи тапетите!

Редактирано от Baby Thomas
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само файър, като буустер разбира се, малко драйв от усилвателя, който си е рок'н'рол усилвател - Dynacord Reference 1000 на 20 години и няма мноо драйв по принцип. Не мога да си спомня с коя китара съм го записвал, честно казано, но по-скоро беше с Уошбърн N4 (съответно Bill Lawrence L500, който няма супер висок изход)...но може и да бъркам ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Nip тук! ;)

 

Първо да си кажа и аз предпочитанията...

Макар и не без предварителна инфо, защото имах възможност да видя някои от постовете в темата като че ли и мен ме влече към както стана вече ясно версията на TS на AnalogMan. Това обаче не означава, че ще изхвърля моето изчадие... :greenangel: Още повече, че в немалко от семплите при тези условия на запис моята реализация на TS808 ми се струва, че звучи близо до тази на AnalogMan и определено съм happy от това. :)

 

10х на BabyThomas за идеята, желанието и отделеното време за реализация на шутаута...

 

За финал на поста реших да поместя малко инфо относно моята реализацията на TS - предполагам, че може да е интересна за някои съфорумци...

 

Както вече споменах моето ефектче представлява реализация на оригиналната схема на TubeScreamer TS808 според схемата на Francisco Pena от www.tonepad.com

 

Схемата и опроводяването на платката на този уебсайт са коректни на 100%, така че ако има ентусиасти - действайте!

 

"Особености" на моята реализация:

 

- Операционен усилвател - тъй като не е много лесно човек да си набави прехваления JRC4558D, то аз напазарувах 3 аналога са да може да имам някакъв избор / да направя сравнение...

Трите чипа са: някаква криминална версия на 4558, TL072 и NE5532 на Philips.

Опитах да направя някакво сравнение между 3те, ама не беше много успешно, защото докато изключа ефекта, махна единия чип, сложа другия и почна пак тестове забравях как точно звучи с предния чип... :)

Може би формулата на успеха е била да запиша нещо с всеки от чиповете и да сравня, ама тогава се намесват влияния от самия микрофон - съвсем няма да звучи както си звучи и т.н. и т.н. и понеже нямах нерви накрая реших да оставя в моя TS чипчето на Philips;

 

- Друго, което се сещам е, че не успях да намеря 2N3904 транзисторите и ползвах някакви аналози - C549C;

 

- И последно - когато го правих реших да реализирам варианта на схемата с асиметрични ?режещи? диоди.

 

Това е.

 

Ето и 2 снимки за желаещите да хвърлят 1 поглед на елементната база... :)

 

 

I1.jpg

 

I2.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.