Jump to content
Българският форум за музиканти

Какво според вас е определящо за добрия саунд


kolio_k

Recommended Posts

Интересно ми е какво мислите по въпроса,кое има преобладаващо влияние върху наистина добрият китарен саунд-електрониката (адаптери,потенциометри и тн.) или и материала (дърво,хардуер,конструкция тн.)Забележете нямам предвид приличния китарен саунд,а наистина добрия.Тоест за изходна точка визирам китара на поне средно ниво и нагоре.Знам че въпроса е доста относителен,защото комбинацията от материал пл'с електроника прави саунда,но нито едното нито другото е достатъчно само по себе си за постигане на наистина добър звук

 

Аз от едно известно време насам,сериозно клоня към дърво и конструкция,макар и преди да бях на точно обратното мнение.Интерсно ми е какво мисли болшинството.

 

п.п.Съжалявам ако има стара такава тема,но не можах да я открия с търсачката

 

п.п.2 Имам предвид солид боди

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 39
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

,сериозно клоня към дърво и конструкция
и задкитарното у-во най вече. :)

Китарката на "сухо" ако не звучи адаптеди и т.н. не я спасяват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добрият лампов усилвател, читавите кабели, дървото и типа сглобка гриф/тяло, адаптерите и мостчето, според мен.

Може би в този ред, но разбира се, звука е съвкупност от доста неща, та трудно ще се определи, кое е приоритет. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз заставам зад идеята за китариста! Има хора със скъпо обурудване, но звука им не е нищо особено, както и такива с доста по малко възможности и въпреки това доста по - добър звук. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно ми е какво мислите по въпроса,кое има преобладаващо влияние върху наистина добрият китарен саунд-електрониката (адаптери,потенциометри и тн.) или и материала (дърво,хардуер,конструкция тн.)п.п.2 Имам предвид солид боди

Според мен материала е 70%, електрониката 30% от "наистина добрият звук".

Поради тази причина например за липа не ща нито да чувам, нито да виждам :D

Но наистина колегите имат право - от задкитарното устройство започва и свършва всичко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз залагам на електрониката :D Дървото и конструкцията биха били по-важни при акустична китара, въпреки, че и тук са от значение.

По въпроса за "задкитарното" устройство: всеки има собствен стил на свирене, всеки е различен. Ако публиката го хареса, той бива наречен велик...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

I.Най-вече задкитарното устройство с двете му много важни характеристики:

1.Способност да свири.

2.Способност за извличане на максимално добър звук от апаратурата си - настройка на амп,ефекти, китара.

 

II.Китара:

1.Електроника - нейде 21%

2.Механика/материали - нейде 19%

3.Доброто подбиране на едното спрямо другото - 60%

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Учудващо , е че ти го задваш този въпрос - просто защото си майстор на отличния китарен саунд - от това което съм чувал от записите ти.

Според мен отговора е комплексен - задкитарното утройство - ясно.

Самата китара - добра дървесина и електроника, като самата китарата да е сетната правилно, а електрониката вързана професионално.

Усилвател - взе да ми писва от хора които не са имала лампови усилвтели да ги превъзнасят до бога.

правилното - е добър усилвател - лампов,трани, хибрид или моделиращ.( да ламповите са най- )

Наскоро свирих с комбинация от лампов Маршал и моделиращ Ямаха - на стерео - и се допълваха супер - имам и свидетел от форума - Явор. ( та стига с тия легенди)

Хубави ефекти - стомп боксове или на готин рак процесор.

 

Като си прегледах писаното - със сигурност задкитарното устройство е най важно - споням си Белкбърд какъв звук бе изкарал от зум 505.

Така че, Гери Мур или Ван Хален с зум 505 или някой простосмъртен (като мен) и с готин лампов амп-

абе нямам шанс...

А какво прави Гери с лампов Маршал - просто ти реже главата за отрицателно време.

А пък съм гледал и слушал бг китаристи с фендер страт (сащ) като на Ричи и Маршал стак - и какво - нищо. Напразно олекотяване на банковата сметка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

..... Напразно олекотяване на банковата сметка....

С това последното не съм съгласен. Казваш го от гледна точка на слушател. От гледна точка на китарист, който свири със споменатите - хората се кефят и аз се кефя да свиря и да чувам добър звук (дори онези миниатюрни 10%, ако могат въобще да се изразят количествено, които струват най-много пари т.е. купуваш си китара за 1700$ вместо за 170$ и подобрението в звука сигурно не е 10 пъти - това искам да кажа). Може да не съм зъл гении на китарата ама просто ми е кеф. То и Ферари е напразно олекотяване, при положение, че и Opel ше те закара от А до Б ама просто се кефя. И доколкото всеки сам си преценява за какво да си харчи парите не виждам проблем - та ако ще и само за мебелировка да си държи усилвателите и инструментите:punk_guitar:

 

А голямата част от звука идва от китариста, после по важност е усилвателя, после ефектите и после китарата. Като кофти звук нема - много обобщено казано :) Всеки звук може да се използва (та дори и в експериментален - техно транс хаус електронен качамак) .... :) Ограничение на отговорността - Посочената подредба и мнения са си лично мои и не държа да ги налагам на никой, могат да се сменята както ретроспективно, така и в бъдеще и от тях никой и нищо не зависи, както и обратното :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Напълно съгласен.

 

Но за да не е спамурсики поста ми ще си кажа гледната точка.

Почваме ПЪРВО от човека , който държи китарата. След тпва китарата, която държи. Какво е дървото на китарата, какви са адаптерите й, каква е електрониката, как е вързана, с колко качествени кабели е вързана, след това в какво е вързана, смисъл в какъв ефект. Тук е вупрос на избор, но за ,ем най качествения звук си остава триканален лампов кабинет 4*12 и една малка рак системка с не повече от 2 компонента - делей и уа-уа. Хмм... като се замисля и все пак един аналогов процесор в рака ще дойде добре. Кабелите между тях също да са хубави. От личен опит знам , че от кабел до кабел разлика от земята до небето :punk_guitar: Това е което според мен е добър саунд, като наблегнем на първото и най важното.

 

 

 

Поздрави, Рендаков!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Споделям незначителния си опит в това начинание...

 

Щом говорим за плътно тяло, значи по всяка вероятност не говорим за акустичен инструмент, електро-акустичен или полуакустичен.

Значи и дърво ли ще е няма никакво значение, важно е материала да е плътен и да е с тегло в поносими за свирещия на инструмента граници.

 

Не съм имал възможността да проверявам на сухо новите технологии в производството на плътни тела и грифове за китари,

но съм виждал някакви подобни из Мрежата... ама плстмасови ли бяха, от някакви синтетични сплави ли бяха... не знам!

Предполагам ще имат различен тембър на сухо отличим от тези с дървени тела. Нормално е! Въпрос на свикване е вероятно...

 

Ако оставим настрана тези неща и приемем, че те са на ниво (конструкция и материал, който може и да не е непременно дървен),

остават адаптерите и електрониката. Там не е ли всичко 100% изрядно - просто забравете за хубав звук!!!

Качествени спойки, екранировка, компоненти по полупроводниковата и проводниковата част... всичко от самия адаптер,

та до входа на предусилвателя... трябва да е шестак!

Но за предусилватели и усилватели не говорим... за мен те са просто също част от ефектите.

 

Няколко пъти в краткия си музикантски животец съм се решавал да си купувам няква бюджетна китарка с плътно тяло.

Също така само два пъти през живота си съм свирил на оригинален Фендер Стратокастер и Гибсън лес Пол.

 

И досега не съм си купил било чайна Скуайър, било филипино Ибанец, било квото било...

Но и не съм успявал да събера пари за това, което ми пасва на ръцете и ми звучи още в главата като инструмент.

 

Последно преди около година пак бях решил да земам нещо бюджетно 400-500 лв. плътно тяло.

Гледам тук Скуайърче, там Уошбърнче... сядам да пробвам: "Брех да го е*а, аз ли нещо съм забрайл да свира,

ръцете ли ми са измръзнали, косата ли ми пада върху струните (от 7 години вече съм с ултра къса коса)

 

Не помня къде беше някъв сгушен магазин в София, ама влязох и ми дадоха да подрънча на някава китара Фендер

уж била, запазена изглеждаше нищо отличително... ама разбрах, че не било от мойто свирене за предишните "китари".

После пича ми каза, че тая китара си я е взел на старо от САЩ и преди два дни приситигнала.

Викам: Кач паръ!

Той: Бе три хиляди само китарата!

Не ми и трябваше да знам каква валута е, все тая.

Редактирано от coh-da
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз залагам на електрониката :punk_guitar: Дървото и конструкцията биха били по-важни при акустична китара, въпреки, че и тук са от значение.

 

абсолютно съм несъгласен - на една кремона ако и сложиш електроника фендер няма да стане фендер :)

просто дървото трябва да е дотолкова добро че да позволи на електрониката да звучи максмално добре - ако сложиш супер адаптери на кофти дърво ще си звучи отрепано както и да модваш :)

а за ламповите ампове - ами звучат си най-добре спор няма в комбинация с винтидж аналогови ефекти

 

Значи и дърво ли ще е няма никакво значение, важно е материала да е плътен и да е с тегло в поносими за свирещия на инструмента граници.

напротив има огромно значение акустиката и тук, не по-малко от при акустичните инструменти! ако нямаше значение китарите отдавна да бяха пластмасови и всички щяха да звучат еднакво

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тая тема е нищена и преди ...

 

- Китариста е на 1-во място, защото в неговите ръце е звукоизвличането. Саундът като саунд ще е само стилово допълнение за "доизказване" на емоцията.

 

Мисля си, че ако Ерик Джонсън заджаска по една кремона - пак ще ми хареса!

 

Определено ми хареса поста на Сънчо, мисля, че с неговия пост се изчерпва почти 100% тая тема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.