Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Публикувано

Здравейте, една от двете крайни лампи  се зачервява значително повече ( в горната си част) от другата. Усилвателя работи перфектно. Да сменявам ли лампите или да не го пипам, щом работи. Въпросът е, да не стане по- голям проблем, ако е тръгнала и изгори...

Отговорено

Зависи кое точно червенее :)

Ако е отоплението (предполагам че него гледаш) - те често си светят по различен начин и вероятно нещата са ОК.

Ако е анода - не е добре ситуацията и може би някъде има проблем.

Най-добре е да се провери и измери всичко, ама... Пусни някоя снимка да видим.

https://blog.thetubestore.com/filament-or-heater-glow-and-red-plating-in-vacuum-tubes/

Отговорено

Не мога да го снимам, без да го разглобя. Но май не е отоплението, а в горната част на лампата, (El84 не към крачетата а от към балона),  в края на сивата част, ( предполагам анода) около един кв. сантиметър. Като го включа се нагрява до оранжаво. При изключено положение си е сиво. 

Иначе си работи перфектно. Въпросът е, мога ли да го използвам докато  лампата замине, или да го нося на ремонт, за да не стане по-горяма беля, повече от лампа.

 

Отговорено

Добра идея ли е да се разменят местата на двете лампи? Ако проблемът е в анода, при разменени лампи би трябвало да свети пак от тази страна, ако проблемът е в лампата би трябвало да свети и на размененото място ... или е твърде опасно за такива гимнастики предвид високите им работни напрежения?

Отговорено

Ако размениш местата на лампите няма гаранция, че дефектът ще следва лампата, защото може да не е тя виновна, а да е нещо в ампа вътре. Та това е добър трик, за да се види дали има проблем в елемент/и на усилвателя или самата лампа нещо се прави на интересна, защото са възможни и двата варианта.

Анодът е тази сивата външна пластина, дето се вижда най-лесно. Вътре имаш едни решетки и после едно като тръбичка, което е катода. И най-накрая вътре в тръбичката ти е отоплението, което е една жичка, минаваща нагоре/надолу. Като включиш лампата тя се загрява и свети, виждайки се общо взето и в горната и в долната част на лампата. Ето тук едно клипче, в което разглобяват и показват кой чарк какъв е.

 

Отговорено

Грее над второто кръгче, с което са фиксирани частите. Т.е. над анода. Там се вижда друга малка сива част . Мисля, че е тя.

Да го нося ли на ремонт или да свиря докато се повреди осезаемо. Защото в момента си е ОК като звук.  И ако можеда се свири да не ходя по майстори....

Отговорено

Та основният въпрос е, трябва ли да се сменяват лампите, ако ампа си работи ( не е сменил звука, или загубил мощност, или да се е появил шум...т.е. работи си перфектно) и защо. 🤔

Едната свети доста ярко в единия си край, а и двете имат леко опушване.

Ясно е, че нещо е тръгнало, но .... 

Отговорено

Първо правило нещо,което си работи не се пипа.Второ има различни ампове някои сами си биасват лампите други не.За втория тип ти трябват чифт или четворка биаснати лампи.От музикална гледна точка би трябвало какво,къде свети и грее да ти е последния дерт.Ламповата техника е достатъчно капризна и не търпи некомпетентни намеси,сътресения,грешни импеданси.Инак смяната на лампи си е рутинна процедура и ако лампата не се е запоила в цокъла е елементарно.

Отговорено

Ако свети "голямата" сива плоча (анода) тогава е проблем - и даже и да работи - със сигурност трябва да се пипне.

Ако свети горната част на лампата (над втората плоча и е леко опушено там - не е проблем, освен ако не започне да свети "синьо").

Такова нещо като "биаснати" лампи няма. Има съгласувани (matched) лампи, които при подаване на едно и също преднапрежение (bias) и анодно напрежение (plate voltage и съответно напрежение на втората решетка - screen grid), отделят еднакъв (или много близък) ток в покой (т.е. няма подаден сигнал на първата решетка - или grid).

Ламповата техника в сравнение със съвременната транзисторна, за цифрова да не говорим - е изключително прощаваща за всякакви отклонения - самите лампи работят в много широки граници (по спецификации), за останалите компоненти в ламповите усилватели да не говорим (повечето електролитни кондензатори са с толеранс +/- 20%, резисторите +/- 10% и т.н.).

Смяната на лампи, в зависимост от конкретния усилвател, сменящия лампите и самите лампи, може да е елементарна, може и да не е толкова елементарна процедура.

 

Отговорено

Разменете местана на лампите.

Ако "дефекта" се премести с лампата-тогава е в лампата,ако остане на старото място-значи има нещо по схемата.

Отговорено
1 hour ago, synchu said:

Ламповата техника в сравнение със съвременната транзисторна, за цифрова да не говорим - е изключително прощаваща за всякакви отклонения - самите лампи работят в много широки граници (по спецификации), за останалите компоненти в ламповите усилватели да не говорим (повечето електролитни кондензатори са с толеранс +/- 20%, резисторите +/- 10% и т.н.).

:offtopic-001:То подозирам, че точно поради тая причина на времето Еди Ван Хален е правил онези мурафети с variac transformer (трансформатор на променливо напрежение, ако правилно превеждам), че да докара ампа в режим дето на него му бил харесвал. Още по темата тук:

 

Отговорено

В конкретният случай работата е стартирала покрай това, че дизайна на Маршалите за Щатите е бил за напрежение на мрежата 110V, което после е станало на 120V (официално) и той е действал в тази посока (и не само той), просто е решил да действа в посока още по-надолу :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.