Jump to content
Българският форум за музиканти

Кабинетна аритметика


Recommended Posts

Добре де, а дали има по-лесен начин? Примерно усилвателя да ползва два кабинета с един изход за кабинет? Предполагам трябва някакво устройство да се ползва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
On 4/26/2024 at 1:59 PM, synchu said:

Ако Дейв Фрийдман я е свършил тази работа и е направил колона, която комбинира точно тези два говорителя - предлагам да не го мислим толкова много дали комбинацията е добра :)

Така като гледам поназнайва ги нещата – цък – моите опасения са базирани от разни занимания с разни български говорители тип Обертон/Благоевград ... :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм пробвал смеска V30+Greenback в колона 212, както и по два от тях в негов си 212. На хартия не трябва да е по-"силен" V30 (имат 1 dB/W/m разлика*), но се чува повече, явно заради Екю-то и това, че е по-агресивен. Тоест няма идеален баланс/бленд между двата. Затова е по-удачно да се комбинират подобно на Дейв в 412 или вертикален 212, като V30 се монтира долу да ти блъска в глезените, а Greenback по-към-тиквата. ;) Разбира се също има значение и дали колоната е с изцяло права или slanted предна "дъска". И в крайна сметка пак нямаш "идеален за твоя вкус баланс". Следващото нещо е на кой говорител ще сложиш микрофон. Микрофонът и без това не вади какъвто звук чуваш (той е залепен на 2-3-5см от говорителя, а ушите ти - не), а като вземеш предвид и факта, че на ухо чуваш двата говорителя, а от микрофона само един... Два майка за всеки? Идеално, но тук на "помощ" идва дефазирането и веселбата продължава! :greenball:

* Звездичка: На теория разлика в чувствителността от 10-тина dB/W/m да дадат двойно разлика в SPL-a, обаче тестовете ми между 100 и 94 дБ говорители показа, че такава няма (осезаема и от практическа гледна точка - на ухо, не да мериш с уреди). С това умря и идеята ми да "изям" малко SPL с по-неефективен говорител...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А иначе подозирам, че генералната идея да се ползват два различни говорителя е да се изкара повече обем/по-комплексна интересна бленда – примерно от единия да идват "мъдете", другият да цвърчи повече и накрая да я докараме до wall of sound? Тези пинизи съм ги прилагал единствено с успех с различни виртуални кабинети/IR-и за смесване и записи, за жива свирня според мен би било интересно, ако свириш основно "бадева" ей така без озвучителни микрофони по кабинетите, както и спомена колегата по-горе дойдат ли микрофоните и това трябва ли да се пуска в централното почва/продължава веселбата ... 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Не, това не става за живо свирене. Както каза Цецо, озвучението ще е кошмар. Според мен за това е направено в 4х12-ка за да имаш място да си редиш микрофоните :)

Така като се замисля, идеята на едно такова нещо е да се ползва предимно за личен кеф или от професионалисти, които знаят как и имат всичко необходимо за да го запишат. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Записите можеш да си ги манипулираш както ти хрумне, там е лесно. Говоря за свирене на живо, че е тегаво. Може, разбира се, даже съм го правил - ако предварително намериш (с помощта на аудио интерфейс + DAW) идеалната позиция за конкретни микрофони/стойки и после си ги носиш и възстановиш сетъпа перфектно. Но е тегаво. То повечето хора ги мързи амп и колона да мъкнат, да не говорим за майкове, стоки, евентуално миксер, сума ти допълнително кабели... Мойте са в рака, но пак си е занимавка + това никога не си на 100% сигурен. :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За "на живо" според мен това си е висш пилотаж. Айде, с дигитален миксер можеш донякъде да автоматизираш Gain/EQ/Volume на каналите, дето ще ти свирят микрофоните ... ами от там нататък? Позиция на микрофона/кабинета/различно помещение как ще ги пресъздадеш идеално всеки път? Ако си в един и същи клуб или няколко клуба да въртиш само, окей, ще направиш 3-4 присета ... ами всеки път различна сцена? Като се замисля, май нямам "простосмъртен световно-неизвестен приятел" дето да свири през такъв сетъп ... :greenball:Иначе от светилата Кори Уонг съм го гледал да озвучава два Фендър ампа на живо с два микрофона и саундът му не беше никак лош, ама не си пием кафето сутрин заедно. :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.