Jump to content
Българският форум за музиканти

Педали или процесор към лампово комбо?


ven555

Recommended Posts

Темата започва с една снимка на халв стак отляво и нещо на пода отдясно.За мен има два типа апаратура хубава и не чак толкова.Хубава има и лампова и моделираща.Хубавата няма нужда от педали и т.н.Ако въпроса е дали може пред хубава апаратура да сложиш гаден проц или ефекти може що да не може.Дали някой го прави?Сигурно и какво от това?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Снимката от първият пост е чисто илюстративна. Авторът има лампово комбо и пита кой вариант би бил по-добър за пускане на ефекти в send-return – отделни ефекти или по-висок клас процесор със send-return шина. Което ме навежда на мисълта, че без да знаем бюджета му и с какво комбо разполага, е малко трудно да се даде адекватен съвет, виждам, че се търси бюджетно решение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

(За мен) хував процесор (в моя случай компютърче с плъгини и аудио интерфейс), включено в прилично мощно лампово крайно стъпало (40W EL34 при мен) и благ кабинет (1x12 closed back при мен) , звучи напълно достатъчно добре за множество различни саундове и ситуации, като дава нещо като оптимален компромис по отношение на хамалогията. 

Не е панацея и идеално решение за всичко, но покрива доста качествено широк диапазон от звуци, за които иначе трябва да мъкнете и поддържате доста и доста специфични усилватели. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

On 12/16/2023 at 9:28 PM, Yo The Real said:

... и не си тежък пуритан като @Baby Thomas, ...

А-а-а, аз съм си чист сектант! Нека не си омаломажаваме "успехите"... :greenball:

Долното го пиша по-скоро принципно, отколкото към конкретния питащ или като критика и т.н.

Това че някой някога е измислил нещото наречено "4-кабелен метод" и ние сме се го чували (съответно решили да го използваме) нищо не значи. Понеже има доста:

  • променливи, свързани с нивата и импедансите на входовете и изходите;
  • различни производители един от друг спазващи все по-малко "стандарти" и/или изобщо не подаващи нужната информация;
  • технически необразовани китаристи;
  • кьопави FX Loop-ове, които петилетки наред продължават да се правят по същия неандерталски начин;
  • ефекти с грозни буфери, които като навържеш 3-4 и половината сигнал заминал;
  • смотани, бръмчащи или неадекватни захранвания;
  • А/Д и Д/А конвертори, вкарващи допълнителни "екстри" (както и елементите покрай тях - справка при Дейв Фрийдман);
  • брумотевици вследствие на ground loops, които съвсем скоро разбрах, че са налични при всички процове освен един;
  • други неща, които не ми хрумват в момента. :)

Ясно е, че в случая не се търси 110% перфектно качество за риг, койото ще се използва по световните сцени пред 50 000 човека, но все пак максимално добри резултати за вложените пари биха се постигнали ако се имат предвид поне част от тези неща. Две снимки с малко чертички под статия "Boss GT-ххх е най-добрия проц, понеже си го включих по 4-кабелния метод" е много далеко от идеалния за конкретната ситуация вариант. Поне според мен.

Нещата в списъка по-горе са и голяма част от причините хората цял живот да тестват, строят системи и сменят компоненти десетилетия наред. Естествено има и доста други... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
On 12/20/2023 at 7:49 PM, Koobenot said:

Снимката от първият пост е чисто илюстративна. Авторът има лампово комбо и пита кой вариант би бил по-добър за пускане на ефекти в send-return – отделни ефекти или по-висок клас процесор със send-return шина. Което ме навежда на мисълта, че без да знаем бюджета му и с какво комбо разполага, е малко трудно да се даде адекватен съвет, виждам, че се търси бюджетно решение.

Имам  Line 6 Firehawk FX който е със сенд-ретърн и в крайна сметка реших него да ползвам за лампата,на прктика ще ми трябва като педалборд,а в допълнение имам Mi audio Crunch box, Dunlop Cry baby Kirk Hamett и  Decimator II, a за централно свирене поръчах вчера Boss GX-100,който много го хвалят по ревютата.

Редактирано от ven555
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

12 hours ago, Yo The Real said:

Какъв е усилвателя?

Лампата е Peavey Ultra 112 60W

image.thumb.jpeg.add913a623a16d38d56b4bc96074afb1.jpeg

 

Редактирано от ven555
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам за какво 4-кабелно свързване говорим, аз само на тази снимка виждам достатъчно кабели да свържем електропреносната система на България и Гърция. :greenball:

P.S. Иначе крайното ми мнение е, че е ненужно сложна веригата ти, освен може би ако свириш U2, Muse, White Stripes и други такива.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пийвито си има три канала и вероятно покрива голяма част от китарните тонове.Добавянето на такава плетеница кабели само прави ненужни шумове.Очевидно си достигнал максимума на наличната апаратура.Трябва да инвестираш в нова цифрова или лампова.Интересно ми е ако трябва да наредиш такъв риг за да подрънкаш половин час и после да си го прибереш колко време е нужно и ще те търпи ли някой?Сещам се за Алекси Лайхо,човека свиреше на китара с един адаптер и флойд включена директно в ампа без педалиери и ефекти.Това изобщо не му пречеше да е един от най добрите китаристи,които са се раждали.Жалко,че си отиде млад.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забравих да спомена,че си свиря в къщи за кеф и не ги разнасям.Понеже ревеба на лампата не работи ми трябват допълнителни ефекти и като направя сметка с основните например  Boss RV6-331лв.,Boss DD8-292лв., Boss CS 3-214лв.,Boss CE 5-205 лв.Boss GE7 -194лв.,и PolyTune 3-167лв. отвам на 1403лв.,а и един stomp control най- евтиния 175лв.Процесора който поръчах за централно свирене в уредбата Boss GX 100 e 1200лв.  с блутуут адаптера.Другия ми процесор Line 6 Firehawk FX който ще ползвам като педалборд има сенд -ретурн и можеш да си редиш веригата от ефекти както искаш.Така,че с 4- кабелния метод на свързване  дисторшъните и други такива мога да ги сложа преди преампа,а модулиращите след него

Редактирано от ven555
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Cable management-ът определено е от значение, като може да предотврати както бръмчалки, така и лесно диагностициране при проблеми. Общо взето е хубаво да се спазват следните правила:

  • диаграма на свързването в draw.io при по-сложни сетъпи
  • с цветни изолирбанд ленти оцветявам всичките си кабели по моя си логика
  • опитвам се да разделя максимално захранващите кабели от китарните такива, за да предотвратя индуциране/брумове
  • максимално къси връзки, където е възможно, за да се избегне гъжвата и да намаля общия импеданс във веригата
  • свински опашки за нещата, които са сигурни, че не търпят промяна
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Според мен си ползвай клийна и драйвовете от кубето а от проца само модулиращи ефекти, дилей , ревърб и т.н. Не нужно е в тая ситуация да се взимат камьончета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.