Jump to content
Българският форум за музиканти

Пазаруване от частни лица в Англия


kulov

Recommended Posts

Мисля, че всичко по моето пазаруване приключи. Изчаках още 2-3 седмици да видя няма ли някой нещо да поиска още, ама... нещо ме забравиха май... :hysterical:

Купих лампов усилвател от Андертънс. На сайта нацъках, че съм от БГ, съответно махнаха тяхното ДДС и платих останалата сума (ако стоката е 100 паунда - плащаш 83). Като пристигна тук пратката ДХЛ ми пратиха писмо, че имам пратка и трябва да се освободи от митница. Изпратих им имена, ЕОРИ, описания на стоката, скрийншот за цената и шипинга. Пуснаха ми един документ, на база на който да платя 20% ДДС (ако стоката е 100 паунда (~221 лева) - плащаш ~44 лева). И я освободиха и дойде при мен и... туй беше?!?!?!

Предният път (купих бас) платих също 3.5% мито + 24 лева такса за обработка на документите. Този път нещо ги забравиха явно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, Baby Thomas написа:

Мисля, че всичко по моето пазаруване приключи. Изчаках още 2-3 седмици да видя няма ли някой нещо да поиска още, ама... нещо ме забравиха май... :hysterical:

Купих лампов усилвател от Андертънс. На сайта нацъках, че съм от БГ, съответно махнаха тяхното ДДС и платих останалата сума (ако стоката е 100 паунда - плащаш 83). Като пристигна тук пратката ДХЛ ми пратиха писмо, че имам пратка и трябва да се освободи от митница. Изпратих им имена, ЕОРИ, описания на стоката, скрийншот за цената и шипинга. Пуснаха ми един документ, на база на който да платя 20% ДДС (ако стоката е 100 паунда (~221 лева) - плащаш ~44 лева). И я освободиха и дойде при мен и... туй беше?!?!?!

Предният път (купих бас) платих също 3.5% мито + 24 лева такса за обработка на документите. Този път нещо ги забравиха явно...

Мито не се плаща за стоки, произведени в ЕС или в UK. Ако си купил нещо азиатско или американско, тогава нямаше да ти забравят митото :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 35 минути, GKuzmanov написа:

Мито не се плаща за стоки, произведени в ЕС или в UK.

Това не го знаех...досега съм си мислил, че и за тях важи точката за начисляване на мито над 150 евро и поради тази причина откакто излязоха от съюза, спрях да пазарувам по-големи неща от UK.

А причината каква е - някаква допълнителна клауза ли са сключили ЕС с тях?

Редактирано от yamaha
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е вярно. Отнася се за всичко извън ЕС. И мито и ДДС, освен за стоките, за които не се дължи мито - то е 0%, но пак плащаш останалите дивотии.

Конкретно в моите случаи - и ампа и баса, купен година-две по-рано, си бяха азиатско производство. А и не съм убеден, че гледат къде е произведен. И чипровски килим да си купиш от братята кЕтайци - пак ще ти нахакат каквото трябва/искат/решат. Просто не винаги спазват всичко на 100%. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Говорим само за внос от UK в EU.
И да, гледат (или би следвало да гледат) какъв е произхода на стоката.

ДДС - плаща се винаги.
Мито - само за стоки, за които се дължи мито, но не и в случай, че стоките са с произход EU или UK. 

Примерно ако си купиш от Andertons Marshall made in England или ENGL made in Germany - ще платиш само ДДС, без мито.

Ако си купиш Gibson made in USA - ще дължиш ДДС и Мито. 

Редактирано от GKuzmanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам спомени да съм виждал такова нещо. Признавам си, че в последните 12-тина години не съм чел Закона и Правилника, така че може и вече да има нещо подобно.

Интересно ми е обаче каква е логиката за бас Made In Korea да има мито, а за усилвател Made In China да няма? :) Освен просто да са забравили поради застреляност. :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз не виждам такова разграничение на сайта на митниците. Добре е колегата да даде линк там, където го е прочел, че да знаем на "made in UK" ще плащаме ли мито или не. ;) 

 

Цитат

 

Пратки със собствена стойност до 150 EUR – за тях се дължи ДДС  съгласно ставката за съответната стока (в България повечето стоки и услуги се облагат с ДДС в размер на 20%). Тези пратки са освободени от мито по силата на членове 23-24 от Регламент (ЕО) № 1186/2009.

Пратки със собствена стойност над 150 ЕUR – за тях се дължи мито и ДДС спрямо съответните ставки.

С мито се облагат стоките, които идват на територията на Европейския съюз (ЕС) от трети страни (нечленки на ЕС).

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

UK-EU trading relationship

To export tariff-free under the Trade and Cooperation Agreement, goods must meet the UK-EU preferential rules of origin. This means that there must be a qualifying level of processing in the country of export to access zero tariffs. This applies to EU origin goods imported and moving through the UK from an EU member state to another EU member state, as well as goods imported from outside of the UK or EU.

https://www.gov.uk/guidance/introduction-to-rules-of-origin-and-claiming-duties-when-trading-between-the-uk-and-eu

Редактирано от GKuzmanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко сложно за проверка ми се струва това изискване. :unsure: Там прочетох, че износителят би трябвало да уведоми клиента за произхода на стоката, която той ще купи:

customs.png

Как обаче ще стане това на практика, когато се купува от онлайн магазин, в който първо трябва да платиш и след това евентуално да разбереш за произхода? Да кажем, че искам да си купя пиано от Gear4Music - трябва ли предварително да се свързвам със съпорта на сайта и да питам за всеки модел, който ми е харесал, дали случайно не са го сглобили в UK, понеже там до цената стои само "Price Includes VAT@20%" и нищо повече? Малко объркано изглежда за крайния клиент...

Редактирано от yamaha
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Що се занимавате с глупости, а не използвате ggbg? 5 лева на килограм и не се занимаваш с митници, декларации и т.н...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, Voidhanger написа:

Що се занимавате с глупости, а не използвате ggbg? 5 лева на килограм и не се занимаваш с митници, декларации и т.н...

Тези ползват някакви вратички в закона или връзки, няма как за 5 лв/кг да ти внасят стоки от UK легално.

Не се знае кой курс ще "увисне"...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Споделям тук една група, заради която всъщност пуснах тази тема първоначално.

https://www.facebook.com/groups/realisticbassgear

От време на време излизат интересни работи. Ще се радвам, ако свърши работа на някой.

От всичко прочетено, на мен по-скоро не ми се разправя :) 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Минавам само да кажа, че от Англия съм закупил много голяма част от китарната техника която използвам. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.