Jump to content
Българският форум за музиканти

Насоки за избор на допълнително пиано за ученик


Benita

Recommended Posts

То си беше цяла сага. Събрал си пари човекът и решил, че трябва да се подсигури с инструмент, защото проблемът с възможност за свирене станал сериозен. И почнахме четене на ревюта, разговори с притежатели и изборът бе Kawai CA79. На държеше да посвири, не да купува на сляпо, заради предишен опит с дигитални инструменти. Намери наличен на 5 часа път. Отиде и нещата се развиха много бързо. В магазина имало разопакован СА99, посвирил 45 минути и думите му бяха "огромно разочарование". Нито като звук, нито като отзив на клавиатурата. Нищо общо с акустичните им инструменти. Защото три месеца всеки ден имаше (и в момента е така) възможност за работа на чисто нов Shigeru Kawai SK7. Почнал да пробва другите и много повече харесал CN серията. Ямаха Клавинова също му допаднала. Та минавайки покрай касиото забелязал хвалбата на акордьора и решил да пробва. И му харесало, много. Толкова много, че колкото да се въртял и повтарял Kawai и Yamaha пак се връщал на Casio-то. Същото усещане е имал ноември месец, когато му се отдаде възможност да посвири на Fazioli. Всички инструменти били прекрасни, но с Fazioli се усещал като едно цяло, изключително отзивчив инструмент.

И така след няколко дена четене и споделяне с колеги поръча Касиото. И първия ден след доставката колегите му се изредили да свирят и споделяли едно и също - много добър учебен инструмент.

Пренасянето и сглобяването станали малък празник в общежитието.

Ето тези снимки ми изпрати от магазина.

Screenshot_2023-01-21-13-12-03-01_be80aec1db9a2b53c9d399db0c602181.jpg

Screenshot_2023-01-21-13-12-10-20_be80aec1db9a2b53c9d399db0c602181.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 48
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Преди 1 час, dedo pop написа:

.... четене на ревюта, разговори с притежатели и изборът бе Kawai CA79. ...Почнал да пробва другите и много повече харесал CN серията....

Странно, защото аз също бих заложил на Kawai, а още по-странно, че му е допаднала CN пред CA серията, защото принципно първата е в по-нисък ценови клас, а и самата фирма рекламира CА като премиум сегмента. Вероятно не му е харесало, защото толкова е свикнал с тоя кавайски акустичен роял, че каквото и друго да пипне му се струва по-зле...но защо е харесал точно Касиото - това за мен си остава загадка. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не се учудвам, че не е харесал Kawai CA79. Когато го тествах и на мен не ми хареса, клавиатурата беше нереалистично лека и клавишите като че ли спират в гъба, едно такова особено усещане сякаш не можеш да усетиш къде точно свършва ходът на клавиша. А звукът беше с много остри високи и един глух бас като от бас-китара. Изобщо язък им на дървените клавиши, но според мен нещо се е объркало в последните им решения. И да, колкото и да е странно, на мен повече ми харесват пианата им с обикновени пластмасови клавиши и сгъната механика, примерно CN. Иначе от няколко години се върнах в лоното на Ямаха и смятам, че Клавиновите са по-добри. Касио GP-300 съм пробвал (предния модел със същата механика) и ми хареса, но с Касио имам проблем със звука им, има нещо тънко и изкуствено. Но то въпрос на вкус. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да споделя и моите 5 стотинки, защото напоследък съм тръгнал на лов за нещо от 61 клавиша, дето да не звучи като Тамагочи, все пак да е леко, да мога да го нося на гръб/с колело и да не е твърде скъпо, че на някой пиян купон ако го строшим, да не ме е яд .... (егати колко изисквания, а?) :hysterical:

От днешната ми разходка из магазините, се докопах до следните модели:

  • Casio CT-S300 - абсолютна играчка ... клавиатурата е полу-лека, пластмасово гадно отскачаща и имаш чувството, че свириш на детски синтезатор за 50 лв. Саундите - горе/долу окей, но се усеща онази пластмасовост в звука и директното заглъхване в тона, без да има достатъчно обертонове и отзвук. Говорителчетата - малки и невзрачни, сиреч да дрънкам вкъщи с цел да не събудя комшията става, но ако ида на акустичен джем, ни вопъл ни стон ще има от мен ... отписах го това свирче. Жака за слушалките е mini stereo 3.5 mm, така че ако искам да го пусна това нещо в PA, със сигурност ще са ми нужни някакви преходници и разклонения. Единствения му плюс е изключителната компактност, имам чувството, че мога да го пъхна в една голяма раница и като тегло и като размери.
  • Yamaha NP12-BK Piaggero - тука клавиатурата е малко по-реалистична, звуците са по-качествени и изработката изглежда по-солидно. Освен това има голям 1/4" изход стерео жак, което малко улеснява играта в свързването. Недостатъка му е, че беше ориентирано за класически музиканти и няма кой знае какви по-съвременни звуци като Hammond, Wurlitzer, Clavinet и дори и да има такива, не са достъпни on-demand, нито пък има удобен дисплей да се добереш до тях.

Следващите ми жертви са Roland GO:Keys и Casio-CT-S500 и CT-S1. Ще видя кога ще се докопам до тях … интуицията ми подсказва, че последното май ще ми хареса най-много, но дайте да видим.

Прави ми също впечатление, че вече се изхитриха и махнаха Left/Right 1/4" моно изходите от 61 клавишните евтини модели, за да можеш да вземеш по-скъпия ... хитро, но пък има и преходници за тази цел. :) 

Извън моите изисквания опитах също Casio PX-S1000. На която и Privia да седна, винаги клавиатурата е била убедителна ... не съм класически музикант, нито разбирам от тежки клавиатури, но дори за поп/джаз неща клавиатурата е супер приятна и звуците са окей.

Търсенето продължава. :)

Редактирано от Koobenot
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.