Jump to content
Българският форум за музиканти

До къде съм под кривата круша.


TONY

Recommended Posts

Задължително 32 ГБ РАМ. Хард диск също ще ти трябва голям. Комбинацията между SSD и нормален хард е добра както каза и колегата. От там нататък колкото повече - толкова повече.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 107
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

^ Абсолютно съм съгласен с всичко казано до тук, комбинация от SSD + HDD наистина е много добра и машина само с HDD не си струва. Аз бих заделил бюджет за един външен хард диск освен това, където от време на време да правя резервни копия на инфото. Колкото до бъндълите с плъгини, независимо дали ще са 500-600 или 100-200, човек в ежедневната си работа не ползва повече от 10-20, макс 30 да са и някакви криви при много специфични нужди. Все пак от повече глава не боли. 

Другото, което също забравих да спомена е, че инвестицията в tutorials/masterclasses/обучения и всякакви уроци има неколкократно по-голяма възвръщаемост от който и да е плъгин/бъндъл с плъгини, защото веднъж схванат ли се основните принципи на работа на всеки тип устройство, другото е просто конкретен интерфейс и репрезентацията му във виртуалния свят. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този комп номер 5 изобщо не го гледай, машина на 8-9 години не ти трябва. Особено като смяташ да слагаш текущи версии DAW и плъгини. Под 10-то поколение изобщо не бих гледал машини, че даже и той ми е съмнителен. Прецени според цените, винаги има едно стъпалце, където сравнително по-новите стават осезаемо по-скъпи. Целиш се преди това каквото има.

Гледай точните модели на процесорите и им провери параметрите. Последните години напускаха едни efficiency ядра, дето само за Ноутпад служат. И гледаш проца 12-ядрен (уж), но реално е 4. :) Забравих точно кои бяха, но 12-13 серия имаха едни с къс модел. Гледай внимателно всичко. И сравнявай по бенчмарк сайтовете моделите.

Ако си избрал конкретен главен DAW може да погледнеш по някакви форуми какви машини препоръчват хората. Разбира се не най-свръх-последните, че струват безумно много пари.

За другите параметри... много зависи какво и как използваш. Аз съм със сравнително скромен i5-8500, 8GB памет и 256GB сторидж и всичко си върви идеално. Но нямам много плъгини и софтуерни инструменти не ползвам в 98% от случаите. Ако смяташ да качулиш софтуерни ампове и синтове и дръм библиотеки - забрави да работи нормално същия тоя комп. Особено с Уин... :P

И последно - не си слагай стандартен Уин с всичките му шарении. Освен че дразнят и върви осезаемо по-бавно. Сложи си Win 10 LTSC.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

2 hours ago, Baby Thomas said:

Гледай точните модели на процесорите и им провери параметрите. ... Гледай внимателно всичко. И сравнявай по бенчмарк сайтовете моделите.

Абе най-добре като си избере няколко оферти, да ги помести тук заедно с цените и ще ги обсъдим кое най си заслужава.

Off/ Твоите 8GB ми се виждат доста оскъдни в днешно време, но пак си зависи с какво и колко товариш твоята машина. Според мен едни 16GB са разумният минимум за не много тежки задачи. Аз от доста време съм с 32GB, ползвам доста видео и аудио програми (заедно с библиотеки) и досега не съм забелязал да не ми стигат в някой момент. Вероятно получавам и известен тласък и от това, че в машината имам 4бр. SSD-та + 4бр. HDD-ве и поне от липса на място не мога да се оплача. :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Докато се омайвам изпуснах две страхотни оферти  - една за Кемпер и една китара...които не трябваше да изпускам...

Бейби Томас, да смятам всичко да качулвам - плъгини, софт инструменти, синт и дръм библиотеки...

Добре, а защо да не е на уин 11-ка, това не е ли показателно, че компа е по-добър. Примерно на сегашният ми не мога да кача 11-ка, защото няма да ми даде, стар хардуер....

 

Снощи си направих един лист с китарни инструментали, които имам до момента. 

Знам, че има много за изглаждане - свирене, миксиране и тн. Просто идеята ми е да си правя нещата

и ако мога малко да напредвам... мисля, че спрямо песните, които правех с Уран, тук поне като качество 

съм малко по напред. Ясно, че не мога да се сравнявам с най-добрите в България, да не говорим 

онези по света. За България, поне в радара ми са 20 тина, които са правили инструментална китарна музика. 

Мисля, че няколко от тях не са по добре от мен, повечето са, някои доста...какво да се прави. Колкото , толкова.

В крайна сметка, ако някой изтърпи да ми изслуша инструменталите, пак е добре

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

12 hours ago, TONY said:

Докато се омайвам изпуснах две страхотни оферти  - една за Кемпер и една китара...които не трябваше да изпускам...

За китарата, може би, наистина понякога има добри оферти ... но Кемпер? Защо? Не че е лош Кемпера, просто това е профилиращ процесор, дето ти прави дигитални отпечатъци на разни твои усилватели (capture) или да ползваш усилвателите на другите хора. При положение, че ще свириш основно вкъщи не ми е много ясно за какво точно ти е това нещо, че да си разнасяш тона на усилвателя, ако наистина имаш такъв, който си заслужава да си запише. Ако толкова държиш на читав процесор с динамика, нюанси и добър тон - или AxeFX или нищо. Погледни този пост, там скоро бистрихме темата. При положение, че имаш Eleven Rack и той има аудио интерфейс, единственото, което ти трябва е евентуална инвестиция в Neural DSP/Kuassa + IR-и, това ще ти даде много по-голямо отражение, отколкото който и да е процесор втора ръка и едва когато и това не ти е достатъчно може евентуално да мигрираш към AxeFX ... за мен изобщо не е нужно това на първо време.

12 hours ago, TONY said:

Добре, а защо да не е на уин 11-ка, това не е ли показателно, че компа е по-добър. Примерно на сегашният ми не мога да кача 11-ка, защото няма да ми даде, стар хардуер....

Не е показателно, дори последните евтини бокулци като разни Acer-и и прочие им слагат Windows 11, щото хардуера работи с това и искат да си продават нещата, става дума за маркетинг. И то не Win 11 орязан, че да върви нормално, както Бейби Томас спомена по-горе, ами такъв накачулен с всичките простотии, телеметрия, сервизи, услуги за таблети, неща, които в 80% от случаите няма да ползваш и ако машината няма дори вентилатор (за лаптоп говоря конкретно) и това върви с пълна пара, целият пари и дори не може и YouTube клип да изгледаш ... нищо, че е Win 11, затова и те посъветваха да провериш генерацията на процесора по-горе и съответно RAM/HDD/SSD.

12 hours ago, TONY said:

Снощи си направих един лист с китарни инструментали, които имам до момента. Знам, че има много за изглаждане - свирене, миксиране и тн. Просто идеята ми е да си правя нещата и ако мога малко да напредвам... мисля, че спрямо песните, които правех с Уран, тук поне като качество съм малко по напред. Ясно, че не мога да се сравнявам с най-добрите в България, да не говорим онези по света. За България, поне в радара ми са 20 тина, които са правили инструментална китарна музика. Мисля, че няколко от тях не са по добре от мен, повечето са, някои доста...какво да се прави. Колкото , толкова.

Споменавали сме го много пъти, нека го предъвчем пак - музиката не е състезание и единственият човек, с когото се състезаваш трябва да е вчерашното ти Аз. ;) Музиката, която повечето тук творим нито е състезателна, да свирим някакви 128-мини в 250 BPM темпо, че да печелим Гинес рекорди за най-бързо соло, нито се конкурираме с някакви чартове или пък да спечелим най-много слушания в Спотифай. Преди всичко трябва да сме щастливи с това, което правим и да сме доволни, пък ако някой друг го хареса, още по-добре. :) 

P.S. Погледни дори престарият "бъбрек" Line 6 POD, бащата на всички съвременни процове как звучи с добре подбран IR. ;) 

И още един въпрос – към днешна дата на какви монитори/слушалки смесваш? Защото тук разтягаме локуми за хардуер, а пък файда от всичкия тоя гиър, като на края ще слушаш през картоф/сапунерка. :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

23 hours ago, Koobenot said:

И още един въпрос – към днешна дата на какви монитори/слушалки смесваш? Защото тук разтягаме локуми за хардуер, а пък файда йок от всичкия тоя гиър, като на края ще слушаш през картоф/сапунерка. :) 

За хубавите слушалки ясно, но хубавите монитори е силно препоръчително да ги подпомогнеш и с някаква акустична обработка на помещението, понеже ако точно до ухото ти се обръща или наслагва някоя фаза на някоя честота, файдата от хубавите монитори няма да е чак толкова значима. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ По отношение на помещението независимо дали е свирня на живо/смесване, винаги първо пляскам с ръце, да знам с какви отражения като дължина си имам работа. Ако помещението е трагично, може би е някакво компромисно решение да смесваш тихо, ама все пак накрая като си готов трябва и да поусилиш да си чуеш продукцията как ти клати говорителите, в конкретния случай колегата се занимава с инструментален рок/метъл и все някога ще трябва да се усили ... та да, ако помещението не позволява файдата от мониторите не е кой знае каква. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами за кемпер ми е мерак, още когато излезнаха и никой не беше и чувал за тях. 

Тогава, не помня точно колко струваха ама, май беше 5 или 6 бона ( на онези цени).

Сега е   под половина.... а този дето го изпуснах, го продаваше познат, от който съм взимал не малко неща

и никога не е имало проблем....

Причина да имам Кемпер - да кажем ще профилирам разни не толкова любими ампове, които харесвам и ще си намаля колекцията. А и за домашни записи също са ок.

На Блейзън стоун китариста, по време на ковида го гледах, как записва някакво соло за една американска банда , мисля беше Ейшънт емпайър.  Тогава времето беше такова, че много се пускаха онлайн... Той направи демонстрация, след което си писахме , важното, което съм запомнил -  Forsberg , кара само на присет едно, т.е. не си губи времето за търсене на звук и ала бала, просто въряи работа и от там има доста албуми , плюс гост участия.... Спокойно мога да мина и без кемпер. Значи Кемпери и Аксета по натам.

 

-----------------------------------------

Тези дни, дори днес трябва да се съсредоточа върху кой комп да взема... че кеша лесно утича ( винаги има изкушения разни).

Пак ще огледам конфигурации и пак ще пиша, тази конфигурация номер 3 е малко над 1000 и ако не харесам/ измислим нещо друго, май ще е тя.

 

Това за състезанията е ясно.  През Ковида имах време да преслушам българските китарни инструментални албуми и общо взето съм наясно с картината кой къде е. За Дими е ясно...супер е ( трудно/ невъзможно за стигане).

 

За монитори - JBL 4208 , но за съжаление, не ми е акустично третирано помещението. ЗА СЕГА - нямам възможност за промяна ( ремонт и акустично третиране)... Но в репетиционнта, както възнамерявам да премествам част от нещата, има поне сериозно звукоизолирано помещение, което вероятно ще е в пъти по добре за смесване, тепърва ще се разбера.

Усилвател - хайфай - Техникс клас А, мисля да е ок, не знам , все се говори за монитори... но малко за узилвателите към тях.

Слушалки имам и Байердинамик и Зенхайзер ( и двете са модели , които стават за микс) - слушалките не са ми страст, обаче.  Очевидно обичам да слушам силно, което ме лъже, както и че предпочитам повече високи, ..

Основно е, че първо имам липсващи честоти (в едно от ушите), които не чувам и нй-вече още си изяснявам процеса микс мастер- то се чува - има напредък спрямо къде съм бил преди 10 години, има и още да ми се изяснява, за да стигна евентуално, някога ниво домашни записи, които да звучат профи.

Между другото - не съм се отказал да свиря и с група, в момента има хора около мен с които да свиря, но за разлика от преди, нещо организацията куца .... Положението е - хайде да свирим, ама като да се съберем за репетиция и нещата се чупят. Преди коовида поне свирехме/ репетирахме редовно....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми супер, значи горе-долу се изясни ситуацията. Иначе по отношение на софтуера Kuassa-та я бях научил покрай някакви клипове на Дими Налбантов, дори към днешна дата звучи доста убедително с вградените си кабинети. Имат и други ампове според каквото ти харесва.

Иначе от тук нататък пътят е учене, проби, записи и така. Аз имах честта по време на Ковида да хвана албума на Сакар и доста неща ми се изясниха покрай него, аз лично най-много уча с практиката. Иначе като туториали в YouTube e бъкано със записи, има и платени. Най-лесното нещо, което ми идва на акъла за барабаните специално е да търсиш някой, който смесва X библиотека, примерно "How to mix Ezdrummer for metal/instrumental rock" и просто да преизползваш техниките във видеоклипа, защото можеш да повториш 1:1 нещата, които той прави вкъщи и да чуеш кое как става. Иначе лично на мен следните канали за метъл смесване са ме кефели винаги:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

това е цялото описание на конфигурацията -

WORKSTATION INTEL I7 3930K

DVD burner, LAN (10/100/1000MBit), Full HD resolution, 80 Plus power supply, Intel high-end mainboard, RAID-capable, Intel Rapid Storage technology, many upgrade options, 4 x SATA 3.0Gb/s, 2 x SATA 6.0Gb/s, 6 cores and 12 threads (multithreading)
Suitable for
Workstation, office, occasional computer work, commercial, graphic design, technical coding
Processor  Intel Core i7 3930K Hexa Core
Midi Tower

Maximum RAM size 32 GB
RAM size 32 GB
Series  GAMING SELECT
Motherboard model Intel DX79TO ATX
Processor speed 6x 3.80GHz Turbo (12 threads)
Hard drive type SSD (Solid State Drive)
Year of release  2024 
SSD hard drive capacity 2 TB

NVIDIA GeForce G 210 512MB
HDMI, USB 2.0, USB 3.0, DVI, LAN, 3x jack rear, FireWire, DVD burner, 2x jack front, 4 x SATA 3.0Gb/s, 2 x SATA 6.0Gb/s, 8x RAM slots (up to 64GB RAM)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
2 hours ago, TONY said:

WORKSTATION INTEL I7 3930K

NVIDIA GeForce G 210 512MB

Спомняш ли си какво написах на предишната страница... 

On 6/7/2024 at 12:51 PM, yamaha said:

Не че и точка 2 на пръв поглед не изглежда добре, но така със скрития процесор може да се окаже примерно някой 3930k, което вече не е много добре - процесорът сам по себе си хич не е лош, но е доста стар.

Явно познах модела на процесора още тогава. ;) Въпреки, че е с "K" и може да го клокваш, това си е процесор отпреди 15 години, което за мен обезсмисля покупката, защото всичко в някакъв определен период от време е обвързано едно с друго - CPU, MB, RAM...и нямаш никакъв шанс при ъпгрейд да добавиш нещо съвременно и с добра производителност освен някое допълнително SSD примерно. Оставям настрана видеото, което е на равнището на вградено видео в MB. При бюджет като твоя, никога не бих се спрял на толкова стари компоненти, пък дори и да са във вариант уоркстейшън. ;)

 

Edit: Чакай все пак да попитам нещо, в случай че аз не съм разбрал. Понеже не си написал цена - да не би това да е настоящата ти конфигурация, която искаш да сменяш? Щото това наистина е много старо като години. :D

Редактирано от yamaha
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

7 hours ago, TONY said:

Усилвател - хайфай - Техникс клас А, мисля да е ок, не знам , все се говори за монитори... но малко за узилвателите към тях.

Може би защото съвременните мониторни системи са активни и усилвателят се разглежда просто като компонента от цялостното техническо решение, същото е и при активните PA системи. Това със сдвояването на усилвател <-> пасивна мониторна система е пипкава история, мисля, че колегата @yamaha беша разказвал за експериментите си вкъщи как единият усилвател си пасва по-добре с "едикойси" чифт колони. Към днешна дата активната система е по-простото решение. Фактът, че производителят ти е сдвоил усилвател и озвучително тяло и ти продава цялостно решение улеснява доста нещата, особено за неспециалистите. 

7 hours ago, TONY said:

... важното, което съм запомнил -  Forsberg , кара само на присет едно, т.е. не си губи времето за търсене на звук и ала бала, просто въряи работа и от там има доста албуми , плюс гост участия ....

Това е вярно за ситуациите, когато имплементацията и цялостният звук на софтуера по подразбиране си звучат добре, както е при NeuralDSP да речем и файда от много бъзикане няма, може да се разминеш и със заводска настойка. На времето обаче, преди 15-20 г., като на пазара имаше само Guitar Rig 3 и някакви сенчести VST-та, ролята на саунд дизайнера беше да обърне целият пакет с присети, че от 200 пълни с плява да намери два златни или до такава степен да разбърника VST-то, че да му намери сам идеалната настройка. И това пак в ситуацията, при която човек е наясно какво иска да постигне. Абсолютно същата беше и концепцията при китарните процове, 28 трагични ампове/кабинети и 2-3, които стават за нещо. Така че бих се съгласил, но с някои условности ... ;) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

30 minutes ago, Koobenot said:

Това със сдвояването на усилвател <-> пасивна мониторна система е пипкава история, мисля, че колегата @yamaha беша разказвал за експериментите си вкъщи как единият усилвател си пасва по-добре с "едикойси" чифт колони.

Не питай...нали се сещаш колко са комбинациите между нулите и единиците в това двоично число - 1011001010011010. :lol: ...имам предвид ако преобразуваме едното и другото в тонколони и усилватели, тъй като баща ми имаше огромна hi-fi колекция, която по някое време дойде при мен. Така че комбинациите между усилватели и колони, които съм правил е доста голямо и поне моите уши долавят значима разлика всеки път, когато на едни и същи колони им сменя усилвателя. По същия начин се чувствах когато трябваше да намеря подходящ усилвател за едни пасивни монитори на Ямаха (NS-10M studio) - започнах с един хубав усилвател на Ямаха, мислейки си, че като са от една фирма, би трябвало да са по-съвместими, но уви...никакви детайли и толкова сух звук, че се не трае...продължих с други фирми, сменях...сменях и по едно време стигнах до едно непретенциозно Sanyo, с което си паснаха от раз - и равният звук си остана, и детайлите се появиха.

Тъй че тоя Technics на Тони може би е хубав, но дали ще се харесат с мониторите му е отделен въпрос...то и затова хората предпочитат активните монитори - хем е по практично, хем фабрично вече са паснати с усилвателя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Може би положителното нещо на този подход е, че ако знаеш какво търсиш/правиш можеш да си докараш уникална комбинация, която да ти пасва на слуха и да не прилагаш никакво коригиращо EQ върху мониторния звук.  Само че като чета докато се появи закеът от вълшебната шапка бая фокуси са нужни ... :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.