Jump to content
Българският форум за музиканти


Black Bird

Recommended Posts

Несъответсвие в ритъма на кое и спрямо какво? Ако ползваш само миди тракове примерно, всичко трябва да си остава в ритъм. Но ако имаш и аудио тракове, така директно няма как да им се промени темпото и излизат извън ритъм.

 

Еми не е като в Cubase т.е. и с миди тракове се получава несъответствие а за аудиото трябва да се синхронизира.

Абе сигурно е някаква отметка в опциите ама кояли е тя ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

имам следният проблем с cubase 5. Искам от няколко трака да изрежа отделни части и да ги събера в последователност, в която искам да звучат. Направих това в един трак и резултатът е задоволителен, но на местата където са слепени изрезките се чува едно досадно препукване. Можете ли да ми дадете идея как може да се махне това или какви са best practices за да не се получава такова препукване при такова слепване?

Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е има си естесвено, но може да не му е активирана на пича. Templar активирай си функцията, по принцип отгоре на tool bar-a малко по-вдясно стои. Но и е хубаво да се ползва и crossfade както каза presly.

 

@nota

Огледай си хубаво кое точно се размества и как се размества спрямо beats and bars скалата. Забележи примерно началата на миди траковете дали остават в началата на същите bar-ове, отделни ноти от миди траковете дали остават на същите beat-ове и така. Вече ако променяш и time signatures, може и да отвориш signature track-a, че ако е затворен големи мизерии стават, без да разбереш. Вярно това което ти го говоря е за Cubase, но се надявам все пак че ще ти влезе в полза и за Nuendo.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми примерно да допуснем че темпото/bpm/ ми е 90 правя там квото правя и в един момент решавам че трябва да се вдигне темпото да речем на 100 ушким за помхубаво ;) обаче като вдигна това темпо от 90 на 100 целия проект излиза извън тактовете разбрали ме колега какво точно искам да кажа че аз се чудя как да го обясня ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми примерно да допуснем че темпото/bpm/ ми е 90 правя там квото правя и в един момент решавам че трябва да се вдигне темпото да речем на 100 ушким за помхубаво ;) обаче като вдигна това темпо от 90 на 100 целия проект излиза извън тактовете разбрали ме колега какво точно искам да кажа че аз се чудя как да го обясня ...

 

Абе долу горе те разбрах, ама недоумявам от какво може да е това. Предполагам бъркаш нещо. Вземи като за начало да мютнеш аудио траковете, че по голяма мизерия е с тях, остави само мидитата. Пусни на nuendo метронома да си цъка и следи дали всеки отделен миди трак е в ритъм с метронома, може за по-сигурно със соло един по един да ги провериш. Ако всичко е наред при дефолт темпото ти, отвори си темпо трака, изчисти всички темпо ченджове и лайна, ако има такива и остави само основния темпо маркер в началото. Направи същата процедура със signature track-a, да остане само в началото основния размер на песента. След това си смени темпото от темпо трака, като промениш стойността на началния темпо маркер. Провери на ново всички миди тракове един по един, като аудио траковете отново са заглушени. И пиши какво е станало след цялата процедура.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това съм го пробвал дет ми казваш сега ти и не става т.е. темпото се променя но не и тактовете т.е. не съвпадат разместват се и трябва ръчно да ги намествам което не бива да е така защото в Кюбейса нямам такива проблеми и слава богу за което т.е. там всичко си ми е тип топ за сега пу пу да не чуе дявола и така ... а за аудиото за да е в темпо и т.н. ясно че трябва да се синхронизира преди това и тогава се подава на манипулации и т.н. ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

здравейте на всичко, искам да задам един въпрос.От доста време се чудя дали Cubase има опция, която когато изсвириш дадена мелодия без метроном да ти дава някакво приблизително темпо на това което си изсвирил, или казано на кратко нещо като калкулатор, който да изчислява в какво темпо е това което си изсвирил.Аз май гледах нещо подобно в едни видео уроци, но немога да се сетя как се казваше това и къде се намира, и дали ще ми свърши работа на мене. Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
От доста време се чудя дали Cubase има опция, която когато изсвириш дадена мелодия без метроном да ти дава някакво приблизително темпо на това което си изсвирил, или казано на кратко нещо като калкулатор,

 

Да има тъкъв калкулатор в меню Project - Beat Calculator!

Друг е въпроса как работи ...

Да кажем че BPM ви е по дефаулт 120 (както на картинката по-долу).

Трябва просто да отрежете един такт от вашата "фрее" музика много точно или поне точно доколкото може визуално (вижте как е отрязан селекнатия регион на картинката). След като отрежете региона, отивате на меню Project - Beat Calculator и той ви показва "горе-долу" темпото. Примера по-долу ще да е към 90BPM...

 

A.G

 

cubase_beatcalc.png

Редактирано от Vacheto
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

По-точно става работата ако не са 4 бийта или 1 такт демек, ами повече, като за целта се изберат съответния брой селектирани бийтове. Разбира се ако записаното нещо е записвано без метроном примерно и е с плаващо темпо, калкулаторът ще покаже средното темпо на избрания участък. Вариант също е и да се тап-не темпото със съответната опция "Tap Tempo".

Редактирано от Mairomaster
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

благодаря ви ще го пробвам довечера това.Казано по-просто си търсех начин да си определям темпото на темичките, които ми се въртят из главата.А докато на ръка намеря темпото което най-много подхожда на това което изсвиря е голямо лутане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тия калкулатори почти винаги са ми давали фейк стойности. Прекалено често бъркат, за да им се вярва.

Аз правя друго - импортвам МР3-то, режа точно началото, което закачам на 1 такт и пиша една приблизителна стойност (всеки може да определи приблизително колко е). После с проба/грешка го донамествам докато съвпаднат тактовете. Факт е, че почти всички песни "плават"... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А да ви питам нещо друго, вие как използвате метрономът.Смисъл дали го ползвате през цялото време докато творите инструментала или само докато направите бийта?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.