Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

 

Понеже личният ми опит с правене на кафе е едногодишен, а толкова много си промених вкуса и критериите, мисля че има хора, които по-скоро се присмиват на нашата маниящина и я имат за глупост и еснафщина, за госпожина прищевка. Всички, които обичат да пият кафе обаче, бих посъветвал да купят хубаво кафе, да се сдобият с прилична машинка на ново или старо, или просто да погостуват на еспресо-манияк, да пробват и да преценят за себе си, дали намират разликите за значителни. Откакто пробвах еспресото на blr преди няколко дни, вече си мисля, че имам нова летва за достигане :). И не - не говорим за някакви си там малки нюанси за ценители. То си е качествено различна напитка.

Не виждам нищо глупаво или еснафско в това, че искаме да пием хубаво кафе вкъщи. Хора разни, едни обичат изкусно сготвени манджи, други се увличат по отлежали алкохоли, трети колекционират какво ли не... Има го и проблемът, че в София на много малко места може да се пие хубаво кафе. Италианците рядко имат кафе машини в домовете си, там най-използвана е т. нар. "кубинска" кафеварка. Машини не им и трябват, след като на всеки ъгъл сервират хубаво еспресо. У нас, за съжаление се наложиха капсулите.

Аз не се смятам за маниак на тази тема, напротив съвсем скоро се заинтересувах  и след много четене и гледане си купих сравнително сносен hardware. Целта ми беше да си пия кафето вкъщи с кеф и мисля, че я постигнах с що-годе разумна като размер инвестиция.

 

Относно Illy, кафетата им наистина са превъзходни, както моносортовете, така и блендовете, но за съжаление трябва да имаш огромен късмет за да ги уцелиш пресни в България, а на доста места сервират и от капсули и монодози. Кафето, което пихме у нас беше изпечено по-малко от седмица преди да го опиташ, оттам и разликата в аромата. Обзалагам се, че ако имаме възможност да опитаме и толкова прясно Illy,  съвсем няма да останем разочаровани. Цената в България обаче, за мен е неоправдано висока . Няма как да си купувам Illy при положение, че за 40 % по-ниска цена ще получа нещо по-добро.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вероятно си прав за Illy-то, но без агенти при вносителите и производителите, няма как да разберем, кога е прясно - една от малкото ползи, които човек би имал, ако работи в службите :).

Трябва да ти кажа, че е от голяма полза, да се пробва хубаво кафе. Откакто пробвах твоето, имам по-ясна представа какво да гоня, като си играя с машинката. И резултатът не закъсня.

 

От известно време, вкъщи държа подарен ми пакет от кафето на Dunkin Donuts с дъх на лешник. Мляно е, но на твърде едри частици, което налага да го премелвам с моята мелачка, че да става за еспресомашина. Кафето е 100% арабика, но малко по-киселичка и има доста извратен аромат на лешници, който явно се харесва на американската публика.

Понеже по принцип кафето е доооста едро смляно, това вероятно му помага, да запази аромата си по-дълго и понеже го меля веднага преди да си го направя, улучих едрината и натиска и сега се получава точно кафе с не много дебел, но доста повтаряем  и устойчив слой каймак, макар и малко по-светъл на цвят. Вкусът, въпреки странностите на кафето, си е "еспресо" вкус - има си фината горчивина, малко (при това кафе дори повече) киселоч, доста аромат и онова сухо усещане в устата след глътката, както и вкусът на кафе, дори половин час след изпиването му. Досега не бях се справял толкова добре с евтината машинка, което означава от една страна, че DD ползват някакви относително качествени зърна, но от друга страна, че е добре, човек да е пробвал, да знае какво гони, за да го постигне по-лесно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По повод на въпросите на CyberGene, а и по принцип за информация, искам да споделя това видео, защото

резюмира доста ясно, на достъпен и прост език, много от нещата, които често си говорим тук:

 

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евтиме, мерси :) Доста мислих по моя въпрос и така като гледам, няма да мога вкъщи да събера качествена еспресо установка, щото просто няма да имам място... В смисъл хубава мелачка, а до нея машината. Ако трябва постоянно да вадя мелачка от шкафа, да смеля само дозата, пък после да прибирам и т.н., не ме брой, аз съм много мързелив :D Основен фактор е тоя, че мога да си правя много хубаво еспресо на професионални машини в офиса, така че няма смисъл да наливам пари за нещо вкъщи. А тоя линк по-горе ми беше полезен все пак, понеже това пресоване досега не го бях отчитал като важен фактор, а разбирам че е важно както като правилно изравняване, така и като плътност, а аз това все го претупвам. Иначе си мисля за вкъщи все пак да си взема някаква евтина машина с капсули :D Знам, че ще ме анатемосате, ама... то я си направя кафе уикенда, я не...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Капсулите са чисто, лесно и бързо решение, но са и най-лошото възможно съотношение цена-качество. За цена почти двойно по-висока от тази на едно кафе от най-висок клас се получава някакъв екстракт, който наподобява еспресо на външен вид, но като вкус няма много общо, горе-долу като да си направиш салата с домати от консерва. При това можеш да ползваш консервите само на една определена фабрика.

Пред капсулите, аз бих предпочел една машина Saeco Poemia и готово смляно кафе. Резултатът ще е същия като от капсулите (с малко повече опит дори и по-добър), но на половин цена или по-малко, плюс ще можеш да експериментираш с много повече кафета, както и с дозировката. Ако в крайна сметка и с това не ти се занимава, ще можеш да минеш на варианта ESE (монодози), с които тези машини също могат да работят.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Каква е разликата между капсулите и монодозите? Не са ли просто различни стандарти?

 

А иначе вариантът, който предлагаш, ми изглежда и на мен добър. Гледам, че стандартни ръчни еспресо машини, които поддържат този стандарт ESE са и някакви Gran Gaggia (има три модела - Style, De Luxe, Prestige, на цени между 270 и 355лв). Между Saeco Poemia (200лв) и някоя от тези трите, коя бихте препоръчали? Гледам им характеристиките, изглежат еднакви, ама знам ли... Мисля на първо време да пробвам с готово мляно кафе и/или ESE, а пък ако ме удари и мен манията, ще си купя и една хубава мелачка.

 

Как бихте подредили по качество: капсули, ESE, мляно кафе, автомати (тези, на които слагаш зърна и вода и излиза еспресо)?

 

P.S. Проъчвали ли сте от espressimo.bg? Там гледам цени на машините, имат и кафе, може от там да поръчам, като реша коя машина да взимам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По въпросите:

 

ESE (Easy Serving Espresso) са монодози от пресовано кафе в торбички от нетъкан текстил, подобни на тези за чай. Имат две предимства пред капсулите: първо, геометрията им е малко по-близка до тази на истинското еспресо, т.е. по-плоски и с по-голям диаметър. Това има значение за екстракцията. Второ, стандартизирани са и доста фирми ги произвеждат, не си ограничен с капсулите на една фирма.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Easy_Serving_Espresso_Pod

 

Относно машините, всички които си изброил (Saeco, Gaggia) са абсолютно еднакви отвътре, различават се само по кутиите, колкото повече тенеке, толкова са по-скъпи, като Philips са решили да натоварят малко повече машините брандирани като Gaggia. Моят съвет е да си вземеш най-евтината такава машина, намира се за под 200 лв.

За качеството на кафето, предполагам, че няма да има огромна разлика, а зависи и от конкретното кафе/монодози все пак. Ще трябва да пробваш и да намериш това, което на теб ти харесва. Бих те посъветвал да започнеш с някакво малко по-скъпо мляно, пакетирано кафе, като гледаш датата на производство да е възможно по-скорошна. След като го отвориш веднага го прехвърли в подходящ по обем, непрозрачен, херметичен съд. Купувай само за няколко дни напред, така няма да пиеш съвсем изветряло кафе. Aко си напълно сигурен в херметичността на съда, можеш  да го съхраняваш и в хладилник, но не го отваряй студено защото ще направи конденз отвътре и кафето заминава. Неотворени, вакуум-пакети можеш да съхраняваш и във фризера, но задължително трябва да ги темперираш за поне 5-6 часа на стайна температура преди отваряне.

 

При всички случаи, вариантът с кафемелачка е далеч по-добър, независимо от машината. Готово смляното кафе и монодозите са най-големият компромис.

 

И последен вариант, който в твоя случай ми се струва вероятно най-подходящ. Една хубава "кубинска" кафеварка, Bialetti например и кафемелачка, като тази: http://www.technopolis.bg/bg/Coffee-grinders/Coffee-grinder-KRUPS-GVX242/p/825428 или тази: https://www.technomarket.bg/products/09107064/delonghi-kg-79

 

Целият setup е много портативен и с подходящото кафе, ще получиш далеч по-хубава напитка отколкото с мляно кафе/монодози и боклучавите кафе-машини на Philips. Посочените по-горе мелачки не стават за истинско еспресо, но са подходящи за кубинската.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така :) Вероятно ще ме анатемосате - едно на ръка за това, което съм си взел, и после щото не се вслушах в съветите ви, но вчера си купих кафе-автомат Saeco Xsmall, по-точно това: http://www.technopolis.bg/bg/Coffee-makers/Coffeemaker-PHILIPS-SAECO-HD8643-09-BK/p/823506

 

Обмислях всички варианти, които ми предложихте, но наистина мързелът е основен водещ фактор в живота ми и реших, че най-лесно е просто да натискам сутрин едно копче :D Предполагам, че тая машина ще прави по-хубаво кафе от тези с капсулите, предвид факта че работи с кафе на зърна и мели на момента. Нямах време да потърся хубаво кафе и взех от кварталния магазин някаква Лаваца Еспресо на зърна, вчера си играх да я регулирам доста време, все излизаше воднисто, та в крайна сметка дадох на най-фино смилане и май ги постабилизирах нещата, а тази сутрин си направих и първото кафе и мисля, че е ОК :) Аз още не съм навлязъл в дебрите на кафеджийството, така че ми е много трудно да правя разлика между качествата на кафето, затова и мисля, че машината трябва да ми върши работа поне засега. А аз няма и да я ползвам много често - примерно само уикендите, затова се надявам да не се троши много, има две години гаранция...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честито, с кеф да си я ползваш. Няма да те анатемосаме, важно е, да ти харесва кафето.

Ако в бъдеще се вманиячиш, ще вземеш друго.

НикогаШ не съм ползвал такъв тип автомати, затова не мога да кажа нищо за тях.

Като информация, интересно ми е, за колко време изтича, примерно 50гр кафе?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси :) Ми... трябва да го засека, но примерно нещо около 20-30 секунди. Гледам, че машината отстрани изхвърля доста правилни и добре офромени дискове от използваното кафе, с други думи ми прилича на това, което е като си правя аз ръчно еспресо в офиса, вече разликите може да идват да кажем от самото кафе, може би качествата на вградената мелачка, температурата и налягането на водата. Четох едно ревю на тази машина и я бяха критикували, че кафето излиза с някакви градуси по-ниско от това, което може да излезе от хубава ръчна еспресо-машина, съответно интензивността и ароматът на кафето са по-слаби. Както и да е, за момента съм доволен и ОК, не съм се вманиачил, по-скоро ще експериментирам с различните видове кафе на зърна, трябва да потърся някое готино магазинче и да ми препоръчат нещо на място.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хубаво е това, че мели на момента. Ако нещо в машината не е тотално объркано, това поне за мен означава, че вероятно ще успееш да правиш прилично добро кафе с нея, макар че едва ли ще е баш като еспресото от хубава "класическа" машина.

Питах те за струята, защото не знам в какви граници тя се променя с едрината на смилане на кафето.

Най-добре е да изтича така, че да има цели непрекъснати струи, но толкова силни, че ако са малко по-слаби, ще започнат да капят на капки, особено в първите 4-5 секунди, когато струята тече най-бавно. Не знам, дали можеш да я настроиш така.

Друго, което виждам в клипчетата ме навежда на мисълта, че може би си има вграден кремадиск.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами в началото наистина тече за момент почти на капки, преди да стане на тънки струйки. Това е на най-фино смилане (което се регулира ръчно с една отвертка), иначе преди това течеше като вода :) Абе малко ми е е пластмасаряк цялата работа, като я гледам и това леко ме дразни, щото си представям, че няма да има консистентност... Знам ли дали винаги кафето ще излиза с еднакво качество. Моето OCD се обажда в такива моменти :D Отделно от това много ме дразни, че има някакъв датчик, който на определено време ми казва, че трябва да ползвам препарат за махане на варовика (естествено само от определен вид на Saeco) и ако това не го направя, машината си отчита нещо и спира да работи, не ми важи и гаранцията :) А процесът по тази поддръжка трае половин час, в който машината точи много вода и аз трябва да седя да сменям чаши и т.н., което тотално противоречи на идеята ми за one button работа :( Но дано да не изисква често това обслужване, все пак няма да правя кафе всеки ден с нея.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Водата в София е мека, но не знам, дали машината има "Варовикомер", или по-скоро прави тоя номер на зададено определено време. Можеш да чистиш водата през филтър-кана, за всеки случай.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От известно време, пробвам да си меля арабика на непретенциозната дискова кафемелачка от предишните ми постове.

Дупчицата на кремадиска на CROWN-а съвсем се разшири, та в момента ползвам на практика обикновена цедка.

Поради възможността, да регулирам едрината на смилане, сега кафето изтича с необходимата скорост, дори изобщо да не си играя с клапана на парата. Със сигурност има какво още да се желае, но сега напитката е доста близо до прилично еспресо, което си е направо похвално за толкова евтина машинка. Даже този тип машини започват доста да ми харесват, понеже са смешно евтини, а може да им се махне кремадискът относително лесно.

Ето снимчица:

 

coffee_zpsj8taajj4.jpg

 

Може би бих искал каймакът да е още малко по-тъмен и мааалко повече като количество, но не си играх с температурата ръчно, а мисля, че за този клас машина и предвид фактът, че ползвам само арабика без кремадиск, каймакът си е съвсем приличен и екстракцията е в общи линии ОК. Интересно ми е, утре като взема резервната част за новата машинка, какво ще пусне :).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.