Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Поздравление за темата, прочетох я цялата с голям интерес. 
От дълги години ползвам китайска машина за експресо без крема диск. Като цяло съм доволен от машината през годините съм пробвал различно готово мляно кафе. Няколко пъти съм пробвал и с кафе на зърна мляно на момента в магазина.
Та в този ред на мисли ако има читатели от Плевен нека споделят от къде си купуват кафе на зърна и споделят мнение, защото искам пак да пробвам, но не знам на кой магазин да се доверя.
С каквото и кафе да съм пробвал до сега след направа на кафето в цедката остава вода, а не спечено кафе както според мен трябва да бъде, интересно ми е защо се получава така? Същия проблем го наблюдавам с други машини?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някои по-висок клас машини имат клапан, който отваря път от цедката към ваничката, щом спре екстракцията на кафето, за да изпуснат бързо налягането, натрупано в цедката. Така след спиране цедката почти не капе повече в чашата, а и ръкохватката може да се развинти веднага, без опасност остатъчното налягане да те опръска. Заради това бързо изпускане на налягането се получава и това "спечено кафе" в цедката, вероятно защото почти всичката остатъчна вода изтича във ваничката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздравление за темата, прочетох я цялата с голям интерес. 

От дълги години ползвам китайска машина за експресо без крема диск. Като цяло съм доволен от машината през годините съм пробвал различно готово мляно кафе. Няколко пъти съм пробвал и с кафе на зърна мляно на момента в магазина.

Та в този ред на мисли ако има читатели от Плевен нека споделят от къде си купуват кафе на зърна и споделят мнение, защото искам пак да пробвам, но не знам на кой магазин да се доверя.

С каквото и кафе да съм пробвал до сега след направа на кафето в цедката остава вода, а не спечено кафе както според мен трябва да бъде, интересно ми е защо се получава така? Същия проблем го наблюдавам с други машини?

 

Ако искаш да пиеш хубаво кафе, остави китайците и си купи хубава мелачка. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А къде се намира с точност този клапан? За да няма никаква вода трябва да е на дъното на цедката/ръкохватката, което пък няма как да бъде изпълнено. Дори и да има такъв клапан, той ще е само заради бързото изпускане на налягането, няма как да накара кафето да се спече. Според мен ключа е другаде.
Мелачка не ми трябва, защото не знам от къде да си купя свястно кафе, а по-скъпата машина мисля да я отложа докато тази работи. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Шанса да има такъв клапан на ниския клас кафемашини клони към 0 (в масовите машини за 100-200-300 лева няма със сигурност). Относно това, че не ти трябва мелачка и скъпа машина (дефинирай скъпа?)... Трябваше с това да започнеш. Щяхме да сме наясно какво искаш да постигнеш. Сега знаем, че пари не ти се дават, което на практика означава, че не ти е важно да пиеш хубаво кафе, а нещо там да прилича малко от малко на кафе. Ако наистина си прочел темата, предполагам си наясно че няма вариант, в който хем пиеш истинско еспресо, хем минаваш със 100-200 лева - или е едното или другото. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

SthPlate.
Аз темата съм я прочел, но ти май не четеш какво питам. Много добре знам какво ми трябва за да пия свястно кафе.
Когато му дойде редът ще си купя свястна техника за целта, това време още не е дошло така че сега ще се пие кафе от китайска машина.
Та да припомня въпросите са ми защо остава вода в цедката?!? Отговор от типа машината ти е китайска не ме интересува, ако ще и пакистанска да е има си причина това да се получава и ме интересува каква е тя. Въпрос две ако има Плевенчани четящи да споделят от кой магазин си купуват кафе и да споделят впечатление. Някой по-технически грамотен да обясни къде точно се намира този клапан за който се говори в последния пост, ако случайно го има неговата техника може и снимка да качи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно няма да стане без да обяснявам...

 

Това, за което питаш, е така наречения 3-way solenoid valve или трипосочен клапан - нещо, което се счита за екстра при кафемашините и както се сещаш, на евтините го няма (аз поне не съм виждал машина под 200 лева, която да има такъв). Презюмирам, че под китайска/пакистанска ти всъщност имаш предвид евтина машина и в тази възка, няма нужда да припомняш въпроса си, защото отговора е на 99,99% ясен - просто нямаш такъв клапан. Колегата Евтим, когото много уважавам, неслучайно ти е написал, че става дума за машините от по-високия клас. Именно затова ти обърнах внимание за скъпите и евтините машини - подробност, която има своето значение (вярваш или не) за крайния резултат, в това число и за "спеченото" кафе от цедката, за което говориш.

 

Все пак, ако искаш да провериш и останалия 0.01%, можеш да намериш в интернет пълната спецификация на твоя модел кафемашина и да видиш дали пише, че има 3-way solenoid valve.

Редактирано от SethPlate
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами май така трябваше да започне отговора още в самото начало.
Няма нужда да търся машината в нета, разглобявал съм я доста пъти за профилактика, такава екстра в нея няма.
От къде точно е захранен този соленоид с налягане? Нямам машина под ръка с такъв клапан да я разгледам, май ще диря някоя схема в нета на такава с да видим дали не мога да насадя нещо на китайчето :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не разбрах, че ти си от клуба Направи си сам...

 

Ето ти още малко информация за трипосочния клапан:

 

http://www.baristaexchange.com/profiles/blogs/more-than-you-ever-wanted-to

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Колеги, извинявам се, че отплесвам темата, но ....

 

На жената и се прееба крема диска и вече не прави пяна!  Машината е Saeco Via Veneto de lux (близо 10 годишна)! Не смея да отворя ръковхатката, че има много пружини и да не объркам нещо! Моля споделете какво мога да направя, или да търся нова ръковхатка!

 

Поздрави!

Герги

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами имаш два варианта, или разглабяне или нова ръкохватка. Клапани за този модел, мисля че още се намират по магазините за части. Евтим май ползваше такава машина, вероятно знае повече откъде може да се купи нов клапан.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Венетото, което ползваме в офиса е с обикновена цедка (без клапан за пяна). Със мляно кафе от магазина не прави НИКАКЪВ каймак, но като си взема по-фино смляно от насипния магазин, прави доста хороший каймачец, както съм публикувал снимки назад в темата.

 

Може би можеш да намериш цедка или ръкохватка в магазина на ул. Стамболийски, който е почти срещу китайския ресторант, който от своя страна е на ъгъла на улиците Стамболийски и Перник.

 

Ако решиш да разглабяш (което едва ли е страшно), вероятно са станали две неща, или някоя пружина се е изхабила, или всичко е клеясало, или нещо е корозирало. Идеята на всички кремадискове е еднаква - да представляват известно затруднение за бързото изтичане на кафето и така да повишават налягането в цедката. Но както неведнъж съм споменавал - дори с обикновена цедка - правилното смилане на кафето прави точно този каймак, който трябва (всъщност, в този случай, кремадискът е нежелателен).

 

За бюджетна кафемашина, ако намерите такава, взимайте:

 

Electrolux EEA 110:

 

45932598.electrolux-eea-110.jpg

 

 

Това е евтина машина с кремадиск (тип дупчица) и някаква странна гумена фуния отдолу, на самата ръкохватка (в която дъното на цедката опира). Не знам създателите на машината какво са изчислявали и пробвали, обаче за мен тази машина прави по-добро еспресо както от китайците (за които съм писал), така и от Saeco Poemia и новите Gaggia. Като я пробвах с по-фино мляно кафе (като за моята Gaggia), останах приятно изненадан - каймакът е както трябва и вкуса е ДОСТА ок - пих без захар и ми направи кефче.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес правих малък тест с ръчна кафемелачка. Ето и малко информация по темата...

 

Отдавна се канех да си купя една мелачка на Харио (моделът е Харио Слим) за да я ползвам като ходя някъде и не мога да си меля с електрическата. Та днес най-накрая я получих и реших да тествам за да видя ще стане ли за хубаво еспресо. След 2 тестови опита за настройка на едрината, от 3-тия път успях да направя перфектно еспресо, не по-лошо от това с електрическата. Неприятното е, че с ръчната мелачка се мели доста бавно на ръка, но аз набързо я оптимизирах с винтоверта и един преходник от комплекта ми с накрайници за отвертки. Та с винтоверта за около 3 минути смлях кафето безпроблемно и шота стана страхотен. И така, ако някой се чуди, става ли с Харио мелничка хубаво еспресо с машина, отговорът е - да, става. Особено ако имате винтоверт под ръка (и без него ще стане, ама си трябва търпение). Отделно ползвах и ъглов адаптер като този: http://www.mashini-instrumenti.com/en/nakrajnici-i-bitove-za-otvertki-i-vintoverti/1106-drzhach-glov-s-rkokhvatka-1-4-90-narex.html , за да са ми винтоверта и мелачката на буквата П, вместо едно върху друго.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добри са мелачките Харио. И аз имам такава. Ползвах я преди да взема електрическа мелачка и резултатите бяха добри. Сега я ползвам рядко за турско кафе.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.