Jump to content
Българският форум за музиканти

Батерии за ефекти - алкални или акумулаторни?


Recommended Posts

  • Отговори 57
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Искам да напомня , че темата не е в "Говорилня", а в раздел за Компетентни хора, с отговорност към истината и форумниците.

Ако някой изгаря отвътре да се проявява във форума като трол, моля да го прави в говорилнята.

Особено, когато е доказано, че е некомпетентен.

 

валяк, моите уважения към твоята компетентност и искреното ми отвращение от твоята надменност! Ти доказа, че си лишен от всякакво чувство за хумор и добри намерения, въпреки активното ти участие в раздел "забавна простотия" и вицовете, които копираш и пускаш често наоколо.

:excl:  А сега пък аз искам да ти напомня, че не си ти този, който ще ми казва къде и каква тема да пускам и никой тук не те е упълномощил да квалифицираш компетентността на съфорумниците, нито пък ще търпя менторското ти отношение. :rulez:

Аз не се срамувам да задавам "глупави" въпроси, защото мисля, че има смисъл от тях. Ако не ти харесва съдържанието на моите(и не само на моите) теми недей да се бъркаш в тях, та макар и с "благородни" намерения. Ясен си ми!

  Моля, те недей да пишеш повече в тази и други мои теми. Аз ще те игнорирам технически докато не си промениш менторското си отношение, което натрапваш непрекъснато. :ban:

Моля, модераторите да преместят по молба на валяк или да прочистят темата от този и други подобни :offtopic-001: и да продължим само "доказано" некомпетентните глупаци да пишем в нея.

Чао, валяк! :curse: И да провериш в Гугъл какво е това "Маньол за хфистежи" B)

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лими = Ignored

Така няма да се налага да чета постовете, камо ли пък да се занимавам.

Живей Щастливо!

 

 

BTW, коментарът не беше за Лими!

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пишете и изливате душите си, без дори да сте разбрали за кого са адресирани коментарите.
Стават грешки. 
Ако някой има желание да се кара и сърди, Форума ли е правилното място ?
За четях темата, но . . .   :crying: 
"Не се сърди, човече" 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И на мен ми се е случвало да трябва да отвързвам шаси на усилвател от замасяването на щепсел (страничните  щифтчета).

Резултата беше изчезване на брума.

В тези 2,3 случая, инсталациите бяха без трето жило за дефектнотокова защита, замасяването - свързано в контакта за нулата на мрежата.

---

При жило за дефектнотокова защита, може би брума би бил още по-голям?
(По-голяма разлика в потенциала на нулата?)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз бих го направил така:

 

4741ae4ac8491a2e.jpg

 

С 18650 батерии, които станаха популярни покрай ел. цигарите и се намират лесно включително и зарядни за тях. Също така ги използват за ел. велосипедите и какво ли още не гълтащо много ток. Локум_отива да каже какви кондензатори да се поставят преди и след стабилизатора, аз нямаше да сложа кондензатори.

Плюса при тях е че са сравнително малки и не са тежки и разполагат с много мА.

Надявам се че не си обиден от предишните ми постове гледам да се забавлявам и не го правя с лоши чувства:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Валяк аз си знам за кой се е отнасял коментара ти но това с нищо не оправдава надменното ти държание към абсолютно всички тук, които не са ти лични клиенти. А друг е въпроса защо въпросните клиенти са се хванали като удавник за сламка пред твоето величие, това си е техен проблем. Лесно човек разграничава майтапа от това да покажеш на всички простосмъртни, че са зле спрямо твоята особа.

Относно говорилнята събери няколкото хиляди свои предишни поста и направи равносметка колко са за там, а друг е въпроса че форума се казва музикант с което нямаш абсолютно нищо общо. :greenball:

Нищо лично относно каквото си правиш там но понякога надменноста ти прекалява, кото на мен не ми пречи по никакъв начин това нещо но нали е форум и гледам на никой да не оставам длъжен. :)

 

Лими за какво ти е притрябвало захранване с батерии? Аз лично си го мислех защото по сцените винаги е мазало и така си спестявам още един проблем, който е свързан с под проблеми, та затова не съм го и направил.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лими за какво ти е притрябвало захранване с батерии? Аз лично си го мислех защото по сцените винаги е мазало и така си спестявам още един проблем, който е свързан с под проблеми, та затова не съм го и направил.

Захранване с батерии или акумулатори ми трябва по няколко причини: -

Първа

Аз често свиря по парковете на София, а през това лято и в други градове и страни.

Втора

Писнало ми е от кабелна "паяжина" у нас и по сцените, както и ти посочи горе. Колкото по-малко захр. адаптери, толкова по-добре

Трета

Надявам се, че ще намалее брума, макар, че по парковете и без това нямам никакъв брум.

Четвърта

Ставам абсолютно независим от мрежово захранване особено при аварийно спиране на ток, от спъване в разклонител или друг подобен гаф, каквито често се случват по сцени около мен и с вас.

 

:excl:  Току-що окончателно и успешно привърших поставената ми цел-задача - захранване на цялата ми апаратура и чейн само с два акумулатора от 12в 3.3Аh. Един аку. за горепосоченото кубе РОЛАНД АС 33 и втори аку. за чейна, с консумация 1000мА. (имам и специфично зарядно за тях със защита от презареждане)

Във веригата на ефектите имам един ефект на 12в 400мА и пет други на 9в 600мА. На куфара за ефекти монтирах една захранваща букса, в която мога да включа или мощен акумул.12в, или стабилизиран мрежов адаптер пак за 12в 1Амп. От буксата тока се разцепва на два потока - единият от 12в захранва единственият ми ефект на 12в TC HELICON, а другият поток минава през 5 бр изправителни диода 1N4007 и пада до около 9v без товар и малко над 8v с включени всички ефекти. (Дали пък да не махна петият диод ?) При пълен товар, т.е всички ефекти включени, напрежението. на акум. пада от 12.6v до 12.11v.

Кубето също може да работи или на мрежа 220в, или на 8 бр алкални/акум батерии, или с горепосоченият 12в акумулатор. Брумът абсолютно изчезва, защото пак "заземявам" за радиатора, но понеже нямам вече нищо, което се захранва от силовата мрежа оставам спокоен за мойта и на съседите безопасност.

Измерих напреж. м/у парнорадиатора и нулевата клема на мрежата = 0.6в.

:excl: Доволен съм много от резултата, саунда е разкошен и кристално чист(почти).

А сега ми остава да проверя и внедря варианта с литиевите батерии.

Благодаря :thx: на всички вас, които се отзовахте с конструктивни и полезни съвети, :godbless: защото аз отскоро се оборудвах със сложна за мен електроника, тъй като досега бях само "заклет" акустичен китарист. Но ето, че новите технологии "почукаха" и на моята врата! Скоро ще пусна и аудио-видео записи с "модерното" ми оборудване!  

 

П.П. Не ме е срам да задавам "глупави" и некомпетентни въпроси, защото знам какво искам и вярвам, че ще го постигна. Да, постигнах го! :yes: За вас е лесно, но за мен не беше така. А сега предстои най-трудното - свирене, композиране и пак отначало, все същото сладко действие - до гроб :rockon::cheers2:.

П.П.П. Как мислите - дали да не махна петият диод, за да доближа напрежението до 9в при пълен товар?

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да добавя -

Освен горепосочените два акумулатора от 12в 3.3Аh, (които са основното захранване за кубето и за ефектите) съм предвидил и резервен вариант. Всеки един от ефектите е напълнен с автономни батерии/акумулатори. В кубето, процесора и Лупера са алкални по 1.5в, а в "камиончетата" на BOSS, са NIMh 8.4v акумулатори. Те са почти нови/заредени и в бойна готовност, така че в краен случай при издъхване на някой от двата основни акумулатора веднага вкарвам в "бой" "резервите".

:excl: И така! По основният въпрос на темата Батерии за ефекти - алкални или акумулаторни и защо ли според производителите не би трябвало да ползвам акумулатори за тези и други подобни ефекти?

Най-изчерпателен отговор е този на blr :godbless:

Основната причина да не ти препоръват акумулаторни батерии не е в по-ниското номинално напрежение, а в липсата на защита от преразреждане. Повечето устройства, които са предназначени да работят с акумулаторни батерии имат такава защита, която изключва устройството, когато напрежението падне под зададена стойност (обикновено се избира в диапазона 1.1-1.15 В/клетка). Без такава защита, може да се случи при дълбоко разреждане, една или повече клетки да се преразредят и дори да си обърнат поляритета ако пакета не е добре балансиран, т.е. ако има клетки с доста по-нисък капацитет от останалите. Ясно е, че вероятността това да се случи е пропорционална на броя на клетките.

Това води до повреда на клетките и дори до изтичане на електролит. Точно затова и не трябва да разреждаш напълно.

 

И още като негова препоръка
 

1. Снабди се с батерии с нисък саморазряд. Препоръчвам Sanyo Eneloop. Никога не използвай батерии с различен капацитет или по-нови и по-стари или от различни производители. Най-добре си купи наведнъж колкото ти трябват и ги ползвай винаги заедно, като пакет...

2. Не използвай ефектите до пълното разреждане на батериите. Купи си зарядно устройство, което може да ги разрежда до 1В/клетка и след това да ги зарежда. Не е нужно да ползваш функцията разряд всеки път, но веднъж на 4-5 плитки разряда е препоръчително.

 

... използването на 18650 литиеви акумулатори, като при батериите за лаптоп. Те са в пъти по-леки (литият е най-лекия метал) от оловните и можеш да си купиш защитени клетки. Имат вградена в корпуса защита от късо съединение и преразреждане. Също така можеш да ги зареждаш когато поискаш, независимо от дълбочината на разряда. Батерия от 4 такива клетки ще ти даде номинално напрежение от 16,8 до около 14 Волта, при почти напълно разредени клетки. Капацитетът ще зависи от клетките, но днешните са около 3 Ач. Ако ги пуснеш през един регулатор на 9 Волта нещата ще се получат. Недостатъкът е, че са по-скъпи и зарядните устройства също не са евтини.

 

:godbless::thx:

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Можеш да махнеш петия диод, да.

Има само един проблем с диодите - като си с много малък товар (или без), напрежението става почти равно на това на акумулатора.

Това може евентуално, да повреди много капризни ефекти. Можеш да сложиш в изхода резистор, който все пак да смъкне напрежението до да кажем 10V на празен ход. А може и със стабилизатор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз да попитам, наистина защо да не се използва стабилизатор? Дали оловният акумулатор ще има достатъчно високо напрежение за да работи стабилизатора на 9В както трябва? Същото важи и за пакет от 4х18650 акумулатора и стабилизатор на 12 В. Каква е оптималната разлика между входно и изходно напрежение на тези стабилизатори, т.е. колко по-високо напрежение му трябва на входа? Предполагам, че ще зависи и от консумацията на ток.

 

Няма да е лошо да се измери средната консумация на ток на комбото по време на свирене. Това не е толкова лесно, но ще помогне много при подбора и конструкцията на автономно захранване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Започвам да разбирам, че при постепенното разреждане на акумулатора по време на реална консумация, стабилизатора ще успее да поддържа по-дълго време изходното напрежение около 9в, за разлика от диодите.

:excl: А има ли опасност при повреда на един или всичките диоди, към ефектите да постъпи цялото 12в напрежение и да ги повреди. А какво може да повреди самите диоди - късо съединение или претоварване? Важи ли същата опасност и в случай на повреден стабилизатор? Ако пробивът на диодите или стабилизатора е опасен за ефектите, та дори и за кубето(както ми се случи педи няколко месеца)тогава би ли трябвало да се приложи и някаква защита.

:excl:  Преди малко стана подобна "авария" с едно от камиончетата ми Line Selector LS-2 Не знам как точно стана, но предполагам, че захранващият куплунг към ефекта на ТС Хеликон, който работи на 12в опря в корпуса и от там явно е протекъл ток 12в към Line Selector LS-2 и вътре беше изгорял 1мм от пътечка. Идеше ми да се обеся, :wallbash: но запазих спокойствие и успях да възстановя пътечката с поялник и тънка жичка. :yahoo: Сега работи нормално и както преди, но разбрах, че когато в един чейн има ефекти с различни захранващи напрежения има опасност за ефектите с по-ниски захранващи напрежения от подобен гаф.Свободните захранващи накрайници са опасни ако случайно опрат в корпус.

П.П. Отдъхнах си след оправяне на ефекта и смятам да се напия. :beer::cheers:

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако има пробив в диодите, може да се стигне до такава повреда. Реализацията с диоди не разполага и със защита от късо съединение.

Иначе, 7809 иска разлика между входното и изходното напрежение от поне 2-2.5 волта, което значи, че трябва на входа да имаме поне 11.5V.

При LM317 за изходни токове под 500мА, обикновенно разликата между входното и изходното напрежение е под 2 волта:

 

LM317_dropout.jpg

 

При LM317 трябва да имаме поне 3.5mA(typical) до 15mA(worst case) изходен ток, за да имаме адекватна регулация.

 

7809 има около 6mA ток на покой.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.