Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос за китара и усилвател :)


Recommended Posts

Здравейте :) Поздрави на всички. Искам да ви попитам според вас откъде най-много зависи звука.Имам предвид откъм апаратура,тоест изключваме човешкия фактор. От китарата или от усилвателя.Чувал съм някои хора твърдо да застават зад китарата,тоест че от нея зависи всичко ,а усилвателя само да предава звука.Също така съм виждал и чувал че китарата не играе кой знае каква роля,че всичко идва от усилвателя.Аз съм много раздвоен и бих искал да видя и чуя вашето мнение.

Благодаря предварително ;п

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Елементарната ми логика води до това, че Гибсън в 10-ватов Фендер пак би звучал смачкано, а Стаг в Маршал поне би звучал доволно чисто.

 

Но това е само моя си логика, не наемам никого с нея.

  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма еднозначен отговор на твоя въпрос. Едни или други хора ще ти отговорят различно, в зависимост от това как замяната на инструмент или усилвател са им повлияли на звука, но в общия случай единственият отговор е... и двете.

Оттук нататък можем да говорим за конкретна китара и усилвател, за това какво ТИ търсиш като звук, какво не ти харесва в сегашната ти апаратура и др.

 

И не на последно място, няма как да изключиш човешкия фактор.

  • Like 3
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май се опитваш да еб..ш дявола във въздуха ! ;)

Звукът зависи и от струните, адаптерите, лампите/транзисторите, говорителите, ефектите, вида използвано дърво, сглобка(гриф/тяло) и още сто неща.

Така че наистина няма еднозначен отговор.

  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вчера един приятел ( и съфорумник) споделяше(в разговор) разочарованието си от младите българи.

Основата на разочарованието - неспособността да разсъждават правилно.

Кой е виновен - образователната система, родителите, самите те, няма да нищим в тази тема.

 

Толкова много е писано във форума, че отговорите вече ги има, трябва да се чете и осмисля.

 

Вместо еднозначен отговор, материал за размисъл на питащият:

 

Има един основен постулат -

Една аудио ситема звучи толкова добре, колкото качествен звук дава, най-некачественият елемент в нея.

 

Спокойно може да се прехвърли и върху аудио системата - китарист, китара, (ефекти, кабели), усилвател.

 

Учителят Конфуций, казва че е хубаво човек да търси средният път.

Дали не може да се преведе така -

скапана китара, скапан усилвател

прилична китара, приличен усилвател

супер китара, супер усилвател.

( желателно и китарните умения да вървят с тях :)))

 

Една реклама на Фендер гласи, че китарният усилвател е музикален инструмент.

Рано или късно( след достатъчно придобит опит), който има нужният умствен капацитет, стига до този извод.

 

От друга страна свириш на самата китара, ако нещо по нея не ти е ок, това ще излезне в усилвателя.

Пак се върни към Конфуций.

 

В момента си само раздвоен, когато стигне до раз-трояване, последвало от просветление за голямото триединство,

тогава ще стигнеш сам до отговора.

 

Търси отговорите сам, не чакай само на готово. това по принцип

  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко идва от пръстите.Колкото и да ти е скъпа апаратурата,ако неможеш да манипулираш тона извлечен от самите ти пръсти...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

kkch - Дори само I - IV - V да свириш, ще звучи добре защото хубавата китара си е хубава китара.

Че играят роля пръстите - да, и от там идва нещо, но далеч не е всичко. Лично аз бях убеден, че лошо оборудване не може да ти попречи ако ти си добър музикант и китарист. Да, aма bull shit.

 

edit: За пример - аз не мога да свиря Buckethead, не съм толкова добър, но му посвирих на китарата преди седмица в един МЦИ. Е, ще те излъжа ако ти кажа че нямаше разлика между това, което чувах от неговата китара и от моята за 200лв. Със сигурност няма да те направи по-добър музикант по-добрата екипировка, но със сигурност ще направи по-слушаемо това, което за момента можеш.

Редактирано от ~DN
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

70-80% са ти от усилвателя и това е неоспорим и доказан на практика факт! Защо? Плъгни каквато си искаш (сама свиреща ако щеш) китара в 10 вата транзисторно комбо с 8" спийкър и до нея най-голямата БГ тойежка в лампова глава Меса и 4х12 кабинет и ще стане ясно. :yes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колкото и странно да звучи и перото с което свириш също има значение!

Хич не е странно.... материала, от който е направено перото променя звученето - факт(примерно керамичните звучат доста по топло и ярко)......... а формата и размера (според мен) се отразяват на техниката, макар и малко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^ От къде го чукаш а къде се пука! :greenball:

Колкото от китарата, толкова и от усилвателя.

Но на един много хубав китарен усилвател, каквато и китара да завреш ще свири приемливо.

Докато ако завреш една много хубава китара в кофти усилвател звучи зле.

Но в крайна сметка ние сме музиканти и освен, че търсим звук, главната ни допирна точка е с китарата.

Демек едното, неможе без другото ако си маниак!

Редактирано от lyu_records
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Аз си спомням времена , когато всички имахме Кремони или Пълдини и ги включвахме в Грамофони или радио приемници и пак имаше радост.

Сега всичко е по достъпно и не е нужно чак пък да имаш най -най- якия гиър за да си посвириш с кеф.

 

 

пп. Пецето нерядко беше изрязано от фонокарта.

 

Според мен важно е желание да има , другото може да се купи :)

Редактирано от ultramega
  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ви за отговорите.На мен ми е пределно ясно че от китариста също много зависи...въпроса ми беше за самата апаратура(техника) и получих необходимите отговори! Ще помисля още известно време и когато съм готов с избора ще почна да обикалям магазините и да пробвам китари/усилватели.

Blr ако те интересува какво не им харесва в моя звук от техниката с която разполагам-всичко :Д. И искам да си купя оборудване с което да постигна ала Металика звук! Просто защото съм техен голям фен и в момента сформирам Металика tribute група и така. Може ли някой да ми каже горе долу към какви амп-ове да се насоча за този звук ,който търся( Металика).За китари ми е ясно ,че трябва да е ESP ili LTD , някой модели на Ibanez...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.