-
Мнения
401 -
Присъединил/а се
-
Последно посещение
-
Топ дни
7
Петьо Бояджиев last won the day on Април 18 2024
Петьо Бояджиев had the most liked content!
Относно Петьо Бояджиев
- Рожден ден 04/17/1983
Previous Fields
-
Инструмент
китара, клавишни
Contact Methods
-
Website URL
http://www.facebook.com/#!/bluesdeluxeband
-
ICQ
0
Profile Information
-
Gender
Male
-
Location
София
Последни посетители
2900 профилни разглеждания
Петьо Бояджиев's Achievements
-
Koobenot-oвски вълнения по запояването и кабелите
topic отговори на Петьо Бояджиев's Koobenot в Изработка и ремонт
Заиграваш се твърде много. Индуктивността на кабела няма да е в микрохенри, особено ако не е навит на ролка. При сеченията на проводника, който се използва за сигнални аудио кабели (качествени) стойността ще е пренабрежима. Още повече имаш ширмовка, не е едно голо жило. Капацитета е по-съществен, но отново, ако кабела е качествен - няма да има грижи. Капацитета на метър, както го дават, зависи от конкретното изпълнение на кабела - например какво е разстоянието между средното жило и ширмовката, какъв е диелектрика между тях, до колко тези стойности са константа по дължината на кабела и т.н. Много по-съществено влияние ще има състоянието на конекторите (зацапани, счупени, не правещи добър контакт) отколкото всичко останало. Обхвата на уреда, който си посочил, започва от 1uH с неясна точност. Надали ще хване индуктивност и на 100м кабел навит на макара, особено ако не си сложил вътре дебело парче желязо. Така че - take it easy, похарчи тези 45 лева за нов кабел и си свири. Нещото, което трябва да се съобрази е, че няма съвсем универсален кабел. Трябва да се съблюдават импедансите на изходите и входовете на устройствата и да се използва подходящ кабел за съответните връзки. -
PHONO какво е? Грамофон?
-
Във входа на миксера можеш да включиш и нещо друго, не само микрофон. Това нещо може и да не се хареса с фантомното. Кабела също може да е свързан по несъвместим с фантомното начин - например XLR към небалансиран 6.3mm. Затова е с отделни копчета.
-
emosms го е представил подходящо. Мощността е физична величина. Смята се по една и съща формула, без значение какво е крайното стъпало на усилвателя - транзистори или лампи. Голямата разлика в субективното усещане за мен идва от две неща. Едното е чувствителността на говорителя като в транзисторните усилватели често пъти се използват по-нискочувствителни говорители поради по-лесното (евтино) постигане на по-високи мощности и обикновено гоненето на по-ниска цена на крайното изделие. Другото, за което emosms спомена по-горе, е самия начин на кривене при максимална мощност. При транзисторните стъпала имаме обикновено т.нар. hard clip - транзисторите се отпушват напълно и достигаме захранващото напрежение. Синусоидата (да приемем, че сигнала е синусоида) се отрязва рязко, изходният сигнал започва да прилича повече или по-малко на правоъгълник. Хармоничния състав на такъв сигнал не е никак приятен за ухото. При лампите се получава по-мека характеристика, допълнена и от т.нар power supply sag при някои усилватели, както и от наличието на изходни трансформатори (при повечето китарни усилватели). Често на пълна мощност изходния сигнал е доста крива, но все пак синусоида, съответно с "по-приятен" хармоничен състав. Има и други фактори, които могат да ни вкарат в заблуждение. Например повечето Fender лампови усилватели - volume копчето е с тъпа характеристика и получаваш примерно 80% от разликата в нивото на степени от 1 до 3 - от там нататък почти няма разлика. Сега се сещам и за друго - при лампите има една естествена компресия при високи нива на входния сигнал, която е обоснована от самата характеристика на лампата. Грубо, там където при транзистора получаваш клип (hard limiter), при лампата получаваш компресия и съответния make-up gain (ако запазим аналогията със съответните устройства). Резултатът е, че за дадено ниво на усилване, ефективната мощност в говорителя е по-голяма при по-малко субективно усещане за изкривяване, създавайки впечатлението, че наистина ламповите ватове нямат общо с транзисторните. Изписах сто реда простотии, но в крайна сметка: може да се усеща по такъв начин, но мощността в товара (говорителя) пак си е 1W. Другото, което е споменавано много път - разликата в усещането между 1W и 100W от един и същи говорител е само 4 пъти.
-
Само се обаждам на слабо време - ламповата и транзисторната мощност са абсолютно едно и също нещо. Усещането за "сила"/звуково налягане и прочие е различно по друга причина. @Koobenot знам, че си добър музикант, но по клубове в България свириш ли? Повечето са с капацитет в порядъка на стотиците (100-150 души). Ако занесеш 4х12 в такъв клуб ще те изхвърлят. Стремежът е всичко да идва от PA системата на клуба. Ако някой усилвател се чува прекалено напред, карат те да го намалиш. В абослютно всички дупки, в които съм свирил, има стейдж монитори. Всички. Поне 4 монитора с минимум 2 отделни мониторни кръга. Какво се чува в тях е друга тема.
-
Да не си сложил 100 ома вместо 100k на мястото на R1. Разкачи го първоначално за пробата. Имаш ли +-15V на пиновете на операционния? Сигурен ли си вече на 100% че няма още грешки по платката? Защо не го направиш на бредборд и да минеш с мултимера и "сондата" да провериш къде са разликите?
-
Опасно и не много смислено начинание. Насрещните ценери дали няма да ограничават до ~0.6 - 0.7V а не до 3.9 ?
-
Петьо Бояджиев changed their profile photo
-
Има ли reverb tank ? Понякога шумят. Особено ако ги вържеш наобратно. Има ли effect loop? Ако има (то и да няма можеш) - опитай да изолираш от къде се появява шума - в кое стъпало. Може и с осцилоскоп, ако имаш. Виж катодните кондензатори и смени с някакви читави - особено на първите стъпала. Така може да шуми и от скапана спойка, аз бих заложил отново на катодни резистори/кондензатори. Скапани цокли за лампите?
-
Ако китарата е класическа (оригинално за найлонови струни) и сте сложили метални - много неща може да се повредят, опъна е много по-голям. Класическите китари обикновено нямат тръс род и магарето работи по по-различен начин. Виждал съм и отлепени магарета от такива експерименти. Ако е тръгнало да се отлепя - няма как да държи строй.
-
Само не разбрах защо се мъчите с тия стотинки? Резулатът не е, меко казано, най-добрия.
-
Line 6 POD Go – балансирано свързване към смесителен пулт
topic отговори на Петьо Бояджиев's Koobenot в Китара
TRS към XLR ти трябва, какъвто си дал в първия пост. Изходите на процесора са балансирани. -
В педалите на Бос, както и в много други всъщност, входния жак има ключ вътре, който прекъсва захранването, ако няма нищо включено. Ако този конкретен метъл зоун го прави това винаги - може да се опита да се байпасне нацяло този конектор, за да се види дали е от там. Отделно от това - как го захранваш този ефект? Да не е на батерия и да е протекла?
-
Конектора на входа - почисти с контактен спрей.
-
^На горния миксер средите са спестени за канал 7/8 само - по конекторите се вижда, че предполагат там да се включи някакъв стерео сигнал - от плейър/лаптоп или нещо такова (2xRCA/Chinch). Другите стерео входове - 3/4 и 5/6 си имат корекции. Пак е тъпня де. По оригиналния въпрос - @yamaha нямаш ли някой DI - забий го между предусилвателя и входа на интерфейса за по-сигурно.
-
Koobenot-oвски вълнения по запояването и кабелите
topic отговори на Петьо Бояджиев's Koobenot в Изработка и ремонт
Запой някакви неща и ще го усетиш. С писане няма да стане, пускай го тоя поялник и почвай. Ще го нацелиш. P.S. Това с димера е безсмислено в твоя случай. Не се занимавай с глупости. Слагай врътката около средата или малко след и действай.