Jump to content
Българският форум за музиканти

Топ потребители

  1. synchu

    synchu

    VIP listed


    • Points

      2

    • Мнения

      5708


  2. Baby Thomas

    • Points

      1

    • Мнения

      9177


  3. Evtim Djerekarov

    Evtim Djerekarov

    VIP listed


    • Points

      1

    • Мнения

      8667


  4. GKuzmanov

    GKuzmanov

    Members


    • Points

      1

    • Мнения

      78


Най харесвано

Showing content with the highest reputation on 09/14/22 във всички области

  1. Ами не са гадни, защо да са гадни. JTM45 чисто теорИтично няма как да е евтино копие на поначало изпълнен като евтин усилвател такъв - какъвто е Tweed Bassman 5F6, от който е взаимстван. Лео Фендър (да се свети името му в рокенрол рая - въпреки че изначалните му идеи съвсем не са били в тази посока ) - е бил пословичен скръндза, което си личи много по изпълненията на дизайните Но пък е успял да предостави (относително) достъпни за времето си средства за музициране. И си звучи чудесно и Bassman-a и JTMa. JMP-тата и въобще плекситата са чудесни. Marshall Super PA са едни от най-добрите чисти усилватели въобще, колкото и да е учудват някои (въпреки, че един поглед към размера на трансформаторите и схемата, за по-изкушените в техническа посока обяснява този феномен). Super Tremolo е прекрасен също в тази посока. Marshall следват пазарните тенденции, по едно време 90-те, 2000 - колкото повече копчалък и цъкалки - толкова по-добре, от известно време насам има завръщане към по-опростените модели и 'хайп' към vintage, после ще се завъртят пак нещата и те така. Като цяло, целият line up от JTM до JVM си има феновете и ползвателите - щом те кефи звука, какво има вътре - не те интересува. Лампов ли е, на свещи ли е или на светулки - все тая.
    2 points
  2. Нещата се променят, мераците на потребителите също, съответно някои компании следват тенденциите. Търсят се по-евтини неща - започват да произвеждат по-калпави ампове: малки трафчета, тънички платки, кьопави елементи, какви да е лампи, смотани говорители, гадни кутии... нещата се наслагват. И като цяло - не всичко ново е добро/смотано, както и всичко старо е добро/смотано. По другата тема... "Търкалянето" на лампи с цел подобряване/промяна на звука не е чак толкова проста работа. Трябва да се има предвид, че: С течение на времето лампите променят параметрите/звученето си; Всички елементи по веригата оказват влияние в една или друга степен. Пример: купуваме си най-великата и скъпа лампа на света, примерно Мулард Блекбърн ала-бала, за $300 долара, тествана, с перфектни параметри 100% отговаряща на дейташийта и т.н. Слагаме я на V1 и нищо. Тя свири, ама общо взето имаме 99% същия тон като преди малко с JJ от 9 евро (ОК, вече ги вдигнаха ). Причината може да е, че: След тази V1 позиция имаме още 2-3 други лампи, които са овехтели; Имаме крайни лампи, които също са взели-дали; Имаме съмнителен евтин говорител и (да не дава Господ) комбо усилвател 😆 Всичко това са компоненти, които силно филтрират "файдата" от новата вълшебна V1 лампа. Тя сама по себе си може да е перфектна, но джунджуриите преди/след нея* не позволяват да се чуе това... вълшебното. Някои хора не го съобразяват, купуват/слагат и става "Ми то няма разлика, аз какво се охарчих...". Конкретно за предусилвателните лампи - с течение на времето им се качва анодното съпротивление Rp, което заедно с капацитивността на лампата действа като low-pass филтър, а покачването на Rp мести надолу честотата, от която започва да действа въпросния филтър. Съответно старите предусилвателни лампи звучат по-глухо. Това не съм сигурен че важи за крайните, но пък при тях с годините започват да "бягат" ниските и няма пънч - звучат по-анемично и тънко. В крайна сметка смяната само на V1 с каквато и да е лампа реално може и да не доведе до невероятни резултати. Разлика пак може да има, но доста по-малка. * Мислете си също за качеството на китарата (дърво/конструкция/адаптри/струни) и кабела и (да не дава Господ) - ефекти.
    1 point
  3. Главното изискване за китарен пот е, да има достатъчно дълга резба, че да може да премине през дупката и да се хване гайката. Оттам нататък, важно е, да е приемлива логаритмичната крива (за volume, поне), което обаче, няма как да се види с просто око. Дали големи или малки потенциометри - тези, които се продават като китарни по-често са големи. А кой колко ще издържи си е малко божа работа. Пуш-пул пота е просто потенциометър с ключ (най-често DPDT). Не съм забелязал някаква огромна разлика в качеството на самия пот.
    1 point
  4. Мале, мале, много теоритици тука
    1 point
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.