Jump to content
Българският форум за музиканти

Ново комбо - откъде да започна


Recommended Posts

Съгласен съм със защитите, които споменахте, ще го имам предвид и ще ги добавя, но все пак не разбрах последния абзац.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 46
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Интегрална схема не е удачен заместител на това крайно стъпало.

Защо не мога да го използвам?

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей!

 

Съфорумника bir4o беше реализирал един усилвател с интегрална схема преди време, който звучеше доста прилично. Не помня каква беше интегралната схема, но ако му пишеш едно съобщение, може би ще се съгласи да напише нещо по въпроса тук, в темата.

 

Иначе, голяма мощност не ти е твърде необходима за домашно свирене. Китарните говорители са доста чувствителни и звучат около два пъти(субективно)  по-силно от "hi-fi" говорители. Ако 88dB е нещо като "стандарт" за чувствителност при повечето ширпотреба hi-fi говорители,

то китарните обикновено са с 9-12dB по-чувствителни, което ще рече, ще същата гръмкост се постига с 10-ина пъти по-малка мощност.

Никои нормални съседи не биха търпели дълго усилена 100W домашна музикална система. А с китарни говорители, тази гръмкост се постига с около 10W. Ако искаш да имаш и някакъв аванс, не мисля, че има голям практически смисъл, да правиш домашен усилвател, с мощност по-голяма от 15-20W.

 

Добре е при оразмеряването на радиатори, захранвания и изобщо на крайното стъпало, да имаш предвид, че сигналът при китарата често е доста по-правоъгълен от тестовата синусоида, което ще рече, че изходната мощност (особено при свирене с хай-гейн досторшън) може да клони към 2 пъти "синусовата".

 

Тъй като при повечето популярни транзисторни схеми, крайното стъпало е малко или много линейно, трябва да обърнеш специално внимание на предусилвателя, който ще ползваш, за да постигнеш малко или много правдоподобен "китарен" звук. Дори може да пробваш да направиш предусилвателя лампов или поне с една лампа на правилното място. Преслушай много схеми, разгледай и по руските форуми... изобщо, недей да очакваш, че ще боцнеш някакъв дистер стил метълзон в транзисторно крайно стъпало и ще получиш някакъв особено задоволителен тон.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предусилвателната част на схемата, на която съм се спрял, ми изглежда читава.
Мисля си, дали да не изпозлвам преамп модула от Fender Princeton chorus, тъй като има и 'limitter', който ми се струва доста интересен...

Относно мощността - съседите не са проблем.
Затова и се насочих към такива ватове, но след като прочетох написаното от вас ще се спра на 20-тина W.
Мислех си,  вместо 1X12", да е 2X12", но не съм сигурен има ли смисъл с два говорителя при 20/25W.
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко е въпрос на звучене. 2х12 звучи различно от 1х12. Същото важи и за предусивателя - не е важно схемата да ти изглежда читава, а да ти звучи добре. Затова, трябва да я чуеш. Често се получава така, че разни схеми на предусилватели, които изглеждат доста нефелно, звучат по-добре на китаристите.

 

Разгледай и схемите на Carvin SX 120, Peavey Transtube сериите, Hugher & Kettner Attax 40, Roland Jazz Chorus, други по-популярни транзисторни усилватели, преслучай го, преслушай и това, което обмисляш да слагаш и си прецени. Все пак, като изключим факта, че схемата трябва да работи и да е безопасна, всичко опира до звучене. Това все пак си е инструментален усилвател.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей!

 

Съфорумника bir4o беше реализирал един усилвател с интегрална схема преди време, който звучеше доста прилично. Не помня каква беше интегралната схема, но ако му пишеш едно съобщение, може би ще се съгласи да напише нещо по въпроса тук, в темата.

 

http://constructor.bg/shop/product_info.php?products_id=11477

 

Това бе крайното стъпало . Понеже ме мързеше да ремонтирам изгоралото транзисторно крайно стъпало , го налепих това и звукна много добре , подплатено с много яко захранване .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Започвам лека-полека да събирам нужните материали и части, но човек и добре да живее - идва сесията.
След средата на февруари месец почвам усилвателя. 
Засега съм в standby. :)
Поздрави и благодаря за съветите, ще взема всички под внимание. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Привет, 
Вече са ясни крайните параметри на усилвателя, който ще правя.
Няма да е комбо (което налага и смяна на името на темата), а глава с кабинет 2X12".
Изходна мощност 50W. 
Един канал, нойз гейт (понеже ще има ефект-лууп), дилей (с фуутсуич), няколко различни изхода: от предусилвателя, два от крайното стъпало (към кабинет), както и линеен изход и изход за слушалки. 
Другата седмица събирам частите по модули и започвам да чертая платките.

С хода на работата ще информирам за напредъка.
Като дизайн целя нещо такова: tt2mwrocmlugsgh2hxty.jpg

Поздрави, Румен :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Харесва ми дизайна :godbless: добре си се насочил. Каква ще е концепцията на преамп секцията, че визирайки дизайна би следвало да е нещо стабилно.:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно двуканална. И тук идва голямото копане и пробване - трудно се вади добър овердрайв с транзистори. Обикновено схемите са по-завъртяни, изискват се повече познания подбор на компоненти... поне що се отнася до по-скорошните схеми с JFET/MOSFET транзистори.

Иначе, стандартните техники с ОУ и диоди в обратната връзка или изхода, не звучат много близо до целта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

SansAmp е относително далече от това, което разбирам под "приемлив транзисторен звук". Особено, когато го включваш в транзисторен усилвател. Освен това, оригиналният SansAmp не е с TL072.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.