Jump to content
Българският форум за музиканти

Ново комбо - откъде да започна


Recommended Posts

Що го подхванахте човека. Това на думи е лесно подлежи за 90% от навъртащите се тука, за които думата музикант е изключително далечна и непостижима величина.

 

Относно автора на темата:

Сглоби си кубенце, в нета има достатъчно информация по въпроса. Тук помощ няма да получиш, единственото, което може да стане е да данеш "ноУхаУ" или да си платиш на някой за да ти го направи, или да получиш безплатен урок по правопис.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 46
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Г-н Манов, бихте ли изказал мнението си относно следната схема. 
Fender%20Princeton%20Stereo%20Chorus%20S

Възможно ли е да се постигне някакъв добър зелултат ако се работи по нея?
Прекалено сложна ли е за проект от нулата?
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Резултатът не зависи от схемата, а от изпълнителя.

Няма да давам личностни оценки, защото времето тече, човек се променя - са добро или за лошо.

Този усилвател е сложен и изисква много знания, много жизнен опит, много ресурси, много апаратура, ... изобщо много от всичко.

Както беше споменато по-горе, има неща които не се виждат, а са от значение. Затова споменах жизнен опит.

 

Има една приказка - едно е да искаш, второ е да можеш. а трето и четвърто (не случайно) да го направиш!

Аз не бих препоръчал нещо толкова обемно. Един вариант е да се раздроби на отделни модули, които да се правят един по един, но пак ще остане проблемът при събирането в едно цяло.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Именно това беше и моята идея - разделяне на няколкко части, за да може при евентуален проблем да се отстрани по-лесно.
Има някои неща по схемата, които не разбирам (прав сте за жизнения опит) и не знам дали да се захвана конкретно с тази схема или да продължа търсенето за малко по-лесен усилвател.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мога да предложа само едно - учене, четене и така до края на света. Това не означава да не се работи, а да се комбинират теорията и практиката.

Време е необходимо. То не може да се прескача. Може само да се губи, когато не се използва правилно.

Още нещо. Трябва да се инвестира в апаратура и инструментариум. Или да се насочат усилията най-напред за тях, а после към усилвателите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ново комбо - откъде да започна?

 

Започни от това къде и за какво ще ползваш комбото*. От това зависи размерът и мощността на говорителя, а от това рамерът на корпуса на изделието. Помисли каква музика ще свириш - от това зависи избора на усилвателя. После помисли с колко канала ще е и как ще ги превключваш - от това зависи управлението на звуците.

 

Ако искаш първият ти опит да е малко по-лесен вземи един процесор, който ще свърши основните дейности по обработката на звука и направи крайно стъпало за него. След време ще добавиш корекции, драйв, ефекти, управление и т.н. Само корпуса и говорителя ще си останат старите.

 

___________________

* Много ми се иска да свиря в голямо комбо 212 на сцена с Ролинг Стоунс, Обаче нито съм професионален музикант, нито Стоунс ще ме поканят, нито имам място в апартамента за сандък 212, нито съседите ще ме изтраят. Затова си свиря на 8 инчов говорител, при това тихо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Усилвателят е за домашно свирене, затова и мощността е 25-30W.
Операцията с добавяне на корекции, драйв, ефекти, управление и т.н. върху вече направено тяло с говорител, съм я правил, но не се получава толкова добре, защото с времето се променят и изскванията към дадения усилвател, както вижданията ми като оформление.
С две думи: става мармалад.

Затова ще го направя цялостно, с риск да е прекалено трудно.
Вече ми идват идеи, но главния въпрос е: Интегрално крайно стъпало или Транзисторно..
Скоро ще има развитие. :)

Поздрави, Румбата :) 


 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Започни от идеята за базовия тон, който ти харесва. Ако имаш конкретна идея.

Clean + overdrive/highgain, каквото ти харесва, издири схеми на такова нещо.

Дали ще звучи както трябва като го довършиш е друг въпрос.

С фуутсуич може да превключваш между клийн и едно, две нива на гейна, който ти харесва.

Добави тонкоректор по твой вкус - 2 или повече ленти. 3 лентов тонконтрол обикновено е достатъчно.

След като имаш базов тон, имаш комбо. Направи нещо, което наистина ти харесва като базов звук и зарежи всички екстра ефекти!

И просто си остави лууп сенд ретърн преди крайното стъпало.

 

Мощността си я решил, от там си сметни захранване, размери на говорител, кутия и т.н..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Комбото е компромисно решение.

 

По добре глава + отделен кабинет, най добре затворен обем.

Може и комбо със затворен обем но рядко се срещат такива :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля да бъде отворено комбото, но с опция да се затваря.
Да си има летвата и ако реша да го затворя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обемът, който е необходим за оптимална работа на говорителя е различен при басрефлексно озв. тяло, такова със затворен и такова с отворен обем. Описаният от теб вариант е най-лесния начин да достигнеш до погрешен извод, че конкретен тип не ти харесва. Избери един тип дизайн и го направи както трябва. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е схемата, по която ще работя. Ще има промени, свързани с добавяне на дилей, управление за дилей, сенд-ретърб връзка и т.н.

За момента остава единствено въпроса дали да с това крайно стъпало или по-мощно интегрално.2552d1212538675-3005.gif

Редактирано от Rumen.Kolarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма защита от късо в изхода, няма и от реактивен товар.

Няма защита на високоговорителите от право напрежение в изхода.

Няма характерния "presence" на фирмата.

Регулирането на усилването в предусилвателя е специфично, ерго не е най-удачно за начинаещ.

Интегрална схема не е удачен заместител на това крайно стъпало.

С увеличение на захранващите напрежения и някои други промени може да се постигне доста по-висока мощност от това стъпало.

Само схема не е достатъчна за конструкция.

Пак не се вижда какво става с апаратурата и инструментариума с които ще се работи и как ще се провери работоспособността на евентуално завършенния усилвател. Не се обръща внимание и на методологията по изработване на усилвателя.

 

Както обикновенно, C/P. Sub sole nihil novi est.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В крайна сметка се търси усилвател, с който да мога да се свиря, не продажба на завършеното изделие. 

 

 

Пак не се вижда какво става с апаратурата и инструментариума с които ще се работи и как ще се провери работоспособността на евентуално завършенния усилвател. Не се обръща внимание и на методологията по изработване на усилвателя.

 

Както обикновенно, C/P.

  
Не съм сигурен, че разбирам напълно забележката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.