Jump to content
Българският форум за музиканти

Subkick


Recommended Posts

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Някой има ли опит със субкик, без да е монтиран в цилиндър с кожи?

Знам че сигнала е доста слаб и в общи линии нищо не става, но сега ми дойде на ум да пробваме едно китарно кубе с отворен гръб, говорителя е 12''.

Просто да го сложим с лице срещу касата, максимално близо, и в пулта

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А каква е логиката без шел около говорителя, сигнала да е по-слаб? Използват се мешхедове, така че не става въпрос за предаване/усилване на трептенията от касата към субкика. Според мен поместването на говорителя в дървен корпус е с чисто естетическа цел. Даже този на Ямаха е изолиран отвътре с дунапрен.

 

Това, което си решил ще стане, поне съм виждал такива изпълнения. Само не знам какъв е смисъла от ползването на говорители по-големи от 6.5" (какъвто е в субкика на Ямаха) дали ще има някакви разлики в звука и в каква насока?!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами говорителя и кутията-поставка(кубе) са налице в същото помещение, никакви специални съображения да е над 6,5´´ :P

Става въпрос за любителски запис, не за концертно озвучаване.

Също достъп отзад, кубето е open back.

Само някаква удобна букса трябва да се измисли, примерно на висящи връзки мъжки и женски жак 6,3 откъм говорителя.

Разликата в саунда е супер, иначе касата трака като някой голям том, няма такъв бас без субкик.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой има ли опит със субкик, без да е монтиран в цилиндър с кожи?

Знам че сигнала е доста слаб и в общи линии нищо не става, но сега ми дойде на ум да пробваме едно китарно кубе с отворен гръб, говорителя е 12''.

Просто да го сложим с лице срещу касата, максимално близо, и в пулта

 

Да ползвате китарно кубе за съб кик? Мисля, че лишено от смисъл.

1. 12 инчовия говорител е голям,тежък и с "твърда периферия" - при дизайна му е търсен баланс между здравина и сила на звука. Чувствителността е далеч от тази, която ти е нужна. От тази гледна точка си е направо неподходящ.

2. Китарното кубе (нямам идея защо някои хора не харесват този израз?) - е създадено с определена цел и има контрукция, която не позволява точното му позициониране като суб кик. Както е всеобщоизвестно позиционирането на кикрофоните с цел озвучаване и звукозапис е от огромно значение.

 

С две думи - използването на неподходящ говорител като китарния, в устройство изцяло пригодено за друг тип употреба и с друг инструмент, не позволяващо дори точно позициониране пред касата е загуба на време.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защото кубе има църквата. А това китарното устройство е комбо (комбинирани усилвател + говорител в един корпус) ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

смисъла е че го има в наличност и ако не върши работа, чак тогава може евентуално да се замислим за друго решение :P

конструкцията на кубето е брилиянтно изчислена от мен самия, направена от няколко парчета от стара секция от осемдесе и някоя година, отлежала и специално избрана

oще не сме го пробвали, нямам време да сглобя една безумно елементарна система - 6 канален преамп за електретни микрофончета от по 60 ст. /бр., които също, ама никак не са за барабани, но пробно се оказа че работи...

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е чудесно! Само че според мен сега трябва брилянтно да изчислиш колко чувствителен говорител ти трябва за да постигнеш поне задоволителен резултат, като се хващам на бас, че китарния 12 инчов категорично няма да ти свърши работа. Ако сам забелязваш по редките снимки из нета хората използват hi fi говорители - може би има причина? Позиционирането е от огромно значение - не става просто да тупнеш остатъците от стария шкаф пред касата - ще се убедиш сам. Въпреки това подкрепям системата проба-грешка;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Аз лично не изпoлзвам но доколкото знам субкика се използува в комплект с микрофон. Само с него незнам какъв ще е ефекта, още повече пък и с китарен говорител. По-добре пробвай с говорител от суба на някое домашно кино (за препоръчване е да не е твоето :) ). А както ти казват и колегите външния вид ти е последната грижа.

 

http://www.picvalley...DQPbatn8XgJ.JPG

http://www.picvalley...GI82U1m4Pa0.JPG

Редактирано от joto
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

'Китарния' говорител е широколентов Lamar за обща упоптреба - 30hZ-16kHz :P

п.п. нямам проблем с високите, не ползувам дисторшън

Озвучаването/запис на барабаните е в общи линии едно от най-сложните неща, но мисля че можем да постигнем доста задоволителен резултат за любителски записи със смешна техника и вложения.

Има един истински динамичен за касата, но нямаме компресор за каквото ще пробваме като субкик.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък си купих 10" бас говорител от car-audio магазин. Резултатът бе много добър. Сега съб-кикът ми отлежава в очакване на подходящ casing :) Има да си чака...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе хора, замисляли ли сте се, просто да ползвате втори микрофон, разположен вън от касата. Така правят над 90% от хората които желаят едновременно добър клик и атака + стабилни ниски. Изчисляването и дизайна на говорител за такава употреба, мисля че е труднo колкото изчисляването на микрофон, което далеч не лесно и резултатите биха били доста съмнителни. Иначе ако е за кефа да си направиш сам нещо, екстра :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Субкика ти дава недефинирани ниски, в доста нисък регистър

Като допълнение към озвучаването има сходна функция на subwoofer или loudnes тонконтрол на възпроизвеждаща система/усилвател.

Само със субкик нищо няма да стане.

А за микрофон отвън - ще трябва повече гейн/съответно ще има повече шумове с некласна техника и саунда няма да е толкова дефиниран от съответния инструмент от drum кита.

Обратния вариант - микрофонче специално за касата, както го мислим за евтино и просто с електретно:

- касата само трака, много среди, чува се скърцането на механиката на педала.... прекалено чувствително на странични звуци.

Та в идеалния вариант го мислим да е динамичен микрофон вътре, срещу педала някъде, и субкик.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко коментиране в стил Parni_Valjak, че е удобно в случая (особено като се има предвид човека :P)

 

"Субкика ти дава недефинирани ниски, в доста нисък регистър.

Аз пък си мислех, че недефинираните ниски, само внасят мръсотия в микса. И колко трябва да е нисък този регистър, че да не може да бъде хванат от нормален микрофон за каса.

Като допълнение към озвучаването има сходна функция на subwoofer или loudnes тонконтрол на възпроизвеждаща система/усилвател.

Това за loudness тон контрола не го схванах изобщо.

Само със субкик нищо няма да стане.

Съгласен съм.

А за микрофон отвън - ще трябва повече гейн/съответно ще има повече шумове с некласна техника и саунда няма да е толкова дефиниран от съответния инструмент от drum кита.

Съвременните микрофони имат доста по-добра чувствителност от говорители ползвани с микрофонна цел. Така че, по-скоро с говорителя би имал проблеми със шум. А при силата на барабаните, никой ползващ микрофон не съм чул да се оплаква, че има проблем със шумове, породени от нуждата от яко усилване на слабия сигнал.

Обратния вариант - микрофонче специално за касата, както го мислим за евтино и просто с електретно:

- касата само трака, много среди, чува се скърцането на механиката на педала.... прекалено чувствително на странични звуци.

--

Та в идеалния вариант го мислим да е динамичен микрофон вътре, срещу педала някъде, и субкик."

 

Не се заяждам, просто искам да разбера, каква точно ви е идеята и защо мислите, че със "събкик" стават най-добре нещата. Хубаво е някаква дискусия да става :cheers2:

Редактирано от Mairomaster
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

Забележи - събкик от китарен кабинет с 12 инчов говорител, без да спира да е китарен кабинет...

Съветвам колегата @emosms да се поинтересува малко преди да пише глупости от сорта -" озвучаването/запис на барабаните е в общи линии едно от най-сложните неща, но мисля че можем да постигнем доста задоволителен резултат за любителски записи със смешна техника и вложения.

Има един истински динамичен за касата, но нямаме компресор за каквото ще пробваме като субкик."

 

Със смешна техника и вложения ще получите "смешни" резултати. Прочутото в България "от пръдня боя" не работи, проумейте го най-накрая.

Да, понякога се получават резултати и с по-семпла и евтина техника, но резултатите никога не надминават статута "бива".Повярвай ми - за да го пиша съм пробвал доста неща и стоя зад думите си. Инвестициите в техника са инвестиции в резултати - каквито инвестициите, такива и резултатите. Не че сме се нагледали и на ужасни резултати с хубава техника, но това е друга тема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.