Jump to content
Българският форум за музиканти

Как да свирим сола?


neo118

Recommended Posts

Здреавейте, свиря на китара от половин година и искам да стана добър китарист но имам един въпрос какво е нужно на един китарист да свири сола имам впредвид скали техники и там подобни става въпрос да съчинявам сола по дадена мелодия. Също така евентуално дали трябва да посетя един два урока специално за солата? Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ни става въпрос да съчинявам сола по дадена мелодия.

 

Всъщност солото е мелодия, а ти искаш да кажеш по дадена хармония.

За съжаление само с въображение, резултатите няма да са достатъчно задоволителни.

Трябва да научиш поне някои основни неща-

Например мажорната гама и нейните акорди, минорна пентатоника за начало.

А ако освен всичко имаш и технически затруднения да свириш соло , най бързо ще ти помогне учител по китара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Уроци няма смисъл да препоръчвам, мисля че е ясно...

 

Това, което бих препоръчал, са книгите на Юли Марков - почваш ги една по една, докато накрая не изядеш с кориците "Соло китара и рок импровизация". Помагат.

Ще ги намериш във форума и във сайта на BabyThomas.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами, аз когато започнах солата забелязах кои тонове ми звучат добре и ми станаха солата, ето я скалата, ако ти харесва я ползвай:

1. В прагчета(коя да е струна): 0|2|3|5|7|8

става и по-надолу ,ако му хванеш цаката.Повтарям:На мен ми харесва, ако на вас ви харесва си е негово мнение.

2. Ноти: не знам

Редактирано от bustard
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С един-два урока няма да минеш. Още повече, ако преди да хванеш китарата не си свирил на други инструменти. Намери си свестен учител и отдели на работа с него поне 2-3 месеца. Вложението си струва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами, аз когато започнах солата забелязах кои тонове ми звучат добре и ми станаха солата, ето я скалата, ако ти харесва я ползвай:

1. В прагчета(коя да е струна): 0|2|3|5|7|8

става и по-надолу ,ако му хванеш цаката.Повтарям:На мен ми харесва, ако на вас ви харесва си е негово мнение.

2. Ноти: не знам

 

В кой строй?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

bustard това което опитваш да ни обясниш не е много ясно... да не говорим че не е и много вярно :hysterical:

Въпреки че не знаеш ноти и скали, ти всъщност точно тях използваш и свириш една определена(която ти звучи "яко") на една струна. Комбинациите обаче са твърде много и не са случайни. Ако не учител да те учи , поне сам да се поинтересуваш за какво става въпрос .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най- вече ти трябва техника и тогава въображение.Ако си на ясно какво искаш да свириш , в нета има толкова много клипове със сола свят да ти се извие.Гледаш и слушаш как го свири човека и започваш да учиш. :icon_shithappens:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, и надолу може

0|2|3|5|7|8|10|12|14|15|17|18|20|22

 

Грешка при 18-то прагче,като гледам скалата май трябва да е 19-то

Дано констатацията да ми е била правилна.

:icon_shithappens:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами, аз когато започнах солата забелязах кои тонове ми звучат добре и ми станаха солата, ето я скалата, ако ти харесва я ползвай:

1. В прагчета(коя да е струна): 0|2|3|5|7|8

става и по-надолу ,ако му хванеш цаката.На мен ми харесва, ако на вас ви харесва си е негово мнение.

 

то и аз не знам много ноти, ама ползвам и последователни прагчета понякога... а намерих и една картинка която е интересна :icon_shithappens: и в може да се прилага при много акорди , след като се прочете още малко.

 

A-Minor-Pentatonic-Scale-5-Positions-For-Guitar.gif

 

на картинката е показана ЛАминор пентатоник скалата (започваща от 5 прагче на 6-та струна. ако преместиш за дапочва от 3-то прагче ще стане СОЛминор скала и т.н. по лесен начин е да пробваш върху дадената хармония от кое прагче ще се получи най звучно и точно. при по сложните хармонии може да се наложи да се модулира, да се премества и връща в същата тоналност, октава и т.н. с времето ще ги разбереш

 

друг начин е да движиш по тоновете на съответните акорди, и с тях да си правиш опити...или арпежи...

 

"на който не му харесва, също си е негово мнение"...

Редактирано от rocker_vn
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.