Jump to content
Българският форум за музиканти

Как да свирим сола?


neo118

Recommended Posts

Ми свиря ги нотите, дето Ултрамега е дал и ЧУДО, свиря петте пентатонични скали... и както каза той, не само Ла се повтаря през 4 тона.

Понеже е пентатоника Т.Е. се състои от пет тона нормално е всички те да се повтарят през четири. Не мислите ли.

 

И аз като колегата свиря по тази схема от 100 години за да разбера тази прекрасна вечер че било грешка :hysterical:

Редактирано от Get off
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Get off не претендирам да съм толкова сигурен колкото теб. Каза да си отворим книжките и да четем. Аз отварям чета.Ако нещо не схващам можеш да ми разясниш при добро желание.

И как така ладовете нямат нищо общо с диаграмата, не разбирам...

Също досега съм чувал за обръщения на акорди , но не и обръщения на пентатоника (вероятно имам пропуски).

You The Real вметна някой забележки, които може би са формални, но според мен за да ги споменава, той е чел нещо по въпроса.

 

Иначе ясно че има много картинки с позициите на пентатониката по грифа... но пентатоника не се свири само на китара.

 

А може ли да ни кажеш например как е получена тази система пентатониката, щом четеш книжки?

Редактирано от ultramega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

оуеуемайко...

 

като един музикант, който даже не е правил опити да солира през живота си, все пак ще ви насоча в правилната посока(докато не се появи някой, който да може да си позволи да използва глагола "обясня")

 

според съвременните музикални разбирания(или поне според моята интерпретация върху тях), когато имаме определена гама, независимо дали е съставена от 5, 7 или 19 тона, когато вземем различна степен от гамата и я превърнем в неин освновен тон, получаваме нова гама(на английски се нарича mode); това явление, СТРУВА МИ СЕ, на български се нарича модалност

 

според разбиранията на всички(т.е. почти всички, като визираме темата), когато свириш определена гама на китарата си(примерно) и започнеш не от основната степен, а от коя да е друга степен от гамата(НО САМО ЗАПОЧВАШ КОНКРЕТНАТА МЕЛОДИЯ ОТ ДРУГА СТЕПЕН, НЕ ПРОМЕНЯШ ПО НИКАКЪВ НАЧИН ОСНОВНАТА СТЕПЕН ИЛИ САМАТА ГАМА), всичко, което правиш е точно това - да използваш някоя от десетките възможни пръстовки

 

това, което искам да кажа вкратце - ако се абстрахираме от показания основен тон в първата картинка, всяка пръстовка(от първата картинка) е просто примерна пръстовка за всяка гама от втората картинка

 

или по друг начин - всички бихте били прави, ако всички не твърдяхте, че другият не е прав

 

от всички, които не са прави, Yo е най-малко прав:

най-ниският тон в един акорд е най-ниският тон в един акорд

най-ниският тон, изсвирен в конкретна ситуация, е най-ниският тон, изсвирен в конкретна ситуация

основният тон в един акорд е този тон, около който акордът е построен(в интервално отношение)

когато свириш тонове, които могат да образуват две гами, като основен тон ще чуеш този, на който ти акцентираш като такъв, или който хармонията, върху която свириш, определя

 

 

поздрави

 

\/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:hysterical:

всички пръстовки от книгата на ултрамега съвпадат с първата картинка която пуснах. при него започва от ДО първата скала, защото са наредени по последователност на до,ре,ми,фа сол....... а при моята картинка са подредени според пръстовката. разлика в нотите не видях

 

да поговорим ли за хроматичната скала, и как и защо е построена тя :girl_witch:)))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

това, което искам да кажа вкратце - ако се абстрахираме от показания основен тон в първата картинка, всяка пръстовка(от първата картинка) е просто примерна пръстовка за всяка гама от втората картинка

 

\/

:hysterical:

 

Това още в началото се опитах да кажа.

Същата картинка щеше да важи и за До мажор пентатониката нали?

Иначе сега виждам , че rocker_vn не е разбрал какво всъщност ние коментираме.

Разлика в нотите няма и никой тук не е отчитал такава. Най-вече ставаше въпрос за наименованието на картинката.

Редактирано от ultramega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тоновете по грифа трябва да са ти в главата,аз дето не съм дъ бест оф дъ бест оф дъ бест :hysterical: си въртя пентатоник само,ма не мога да не опъна жицата (бенд,вибрато) кво става като не свириш равно - мажор,минор??Слагаш всеки тон,който ти хареса на момента.

Ако свириме пентатониката по рисунки се получава музиката на небесната империя .. :girl_witch:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И какво излезе сега ..... Картинките били верни. От самото начало си го казвах. Защо стана толкова разгорещен спор така и не разбрах.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам нито време нито желание да споря. Само отбелязвам че става дума за елементарни неща в музиката. Никога не съм очаквал че между музиканти може да се води спор за пръстовката на пентатониката. Все едно да спорим дали таблицата за умножение е вярна. Оттеглям се от дебата и се извинявам ако съм причинил на някого някакво неудобство. Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като участник в спора само ще добавя че не съм водил спор относно пръстовките .

Ако четеше по внимателно може би щяхме да се разберем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Препоръчвам ти да започнеш да си вадиш и да свириш сола на различни групи. Мисля че това е най лесния(и най-разпространения) начин да се научиш да свириш сола. Може да си вадиш от разни табулатури, или клипове от интернет, но по- добре би било от уредба( т.е. като слушаш) - пускаш, спираш и така. Аз навремето бях изпотрошил касетофоните в нас.

От начало, ще започнеш да си избираш по-леснички за свирене сола(съвсем елементарни си подбирай в началото). След като си извадиш и изсвириш съответното соло обаче, много важно е (даже задължително) да разбереш какво всъщност свириш, т.е. хармонията и тоналността в която свириш. След 2-3 месеца ще започниш и сам да си инпровизираш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Препоръчвам ти да започнеш да си вадиш и да свириш сола на различни групи. Мисля че това е най лесния(и най-разпространения) начин да се научиш да свириш сола. Може да си вадиш от разни табулатури, или клипове от интернет, но по- добре би било от уредба( т.е. като слушаш) - пускаш, спираш и така. Аз навремето бях изпотрошил касетофоните в нас.

От начало, ще започнеш да си избираш по-леснички за свирене сола(съвсем елементарни си подбирай в началото). След като си извадиш и изсвириш съответното соло обаче, много важно е (даже задължително) да разбереш какво всъщност свириш, т.е. хармонията и тоналността в която свириш. След 2-3 месеца ще започниш и сам да си инпровизираш.

 

Точно така е.По-добре от клипове,щото виждаш как го свири отсреща човека.Аз също съм се учил от касетофони телевизори и т.н. ама сега има нет ,даже ако се порови има един куп сайтове дето ти е показано на живо как точно се свири определено нещо.

Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-добре е да не се свирят сола. Ако стане прекалено фалшиво ще дразниш тези които имат слух, ако е сполучливо , пак ще ги дразниш , щото ще ти завиждат. А за тези които не разбират е достатъчно да овладееш техниките на air guitar и да събираш мацките на басиста и барабаниста.....

Редактирано от Басурендер
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В кой строй?

в буржоазния! :)

 

тая тема е пълен виц :)

 

 

Върпоса ми беше "виц", както и темата, както уточни!

 

Поздрави! :)

Герги

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.