Jump to content
Българският форум за музиканти

Малко помощ !


Recommended Posts

Здравейте, нямам музикално образование и много се чудя на една ситуация в музиката:

Размер 3/8 за времето на една осмина са ударени 3 еднакви по дължина ноти. Може ли това да са шестнайсетини ?

Благодаря ви предварително !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато за времето на една нота се удрят три ноти, това са триоли, в твоя случай на една осмина нота - триоли шестнайсетини.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тактовият размер в случая няма значение. Щом имаш три еднакви ноти ще са ти триоли. Щом са за времето на 1 осмина - триоли 16-тини.

 

Едит: Cyber ме изпреварил. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много ви благодаря ! А може ли на партитурата триоли да са изписани само с "3", без дъгичка, или трябва да има дъга, защото в една и съща партитура има някои с дъга, други без ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:) Ех, че хубава тема... Човешки въпроси, човешки отговори, благодарност...Помощ и разбирателство. (и един офтопик, ама просто много се зарадвах :greenball: )
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:) Когато знаеш какво точно искаш да питаш, получаваш отговор спрямо въпроса ;)

Изглежда този раздел се толерира повече от знаещите, отколкото в говорилня или китара :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...
Здравейте, нямам музикално образование и много се чудя на една ситуация в музиката:

Размер 3/8 за времето на една осмина са ударени 3 еднакви по дължина ноти. Може ли това да са шестнайсетини ?

Благодаря ви предварително !

 

Начина по който е зададен въпроса ме прати директно в трета глуха да заичам и мигам на парцали. Ето какво разбрах прочитайки го:

 

Размер 3/8 за времето на една осмина... За времето на една осмина е изсвирен размер 3/8? Не е невъзможно по принцип но би трябвало да се обозначи смяна на темпото или ритмична модулация. Както и да е - забавно зададен въпрос ми се стори.

 

Та да повторя потретеното и аз: Ако за времето на една осмина са "ударени" три еднакви по дължина ноти това е шеснадесетини триола тоест за времето на две шеснадесетини са изсвирени три.

Редактирано от Tozi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Според мен, за да няма лутания и догатки кое какво е - по-добре да се дават визуални примери:

 

@Reckless,

Това са три осмини в един такт с размер 3/8:

30355666.png

 

А ние за това ли говорим?

41600305.png

Ако да - това е 16-тина триола с две осмини. Забележи, че 16-тините имат две ребра, за разлика от осмините, които имат само едно.

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И все пак си мисля, че всичко беше ясно след 5-тия коментар и останалото е ненужно в темата... :greenball:

Но Tozi само показва, колко значими са препинателните знаци! :)

Размер 3/8. За времето на една осмина...

Прекалих от скука...моля изтрийте ми коментарите! :cheers:

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.