Jump to content
Българският форум за музиканти

Pro Tools


P_A_C_H_O

Recommended Posts

Pro Tools e марка на фирмата Digidesign. Дори в Google има тонове информация, но предимно на англйски, който явно не ти е познат.

Pro Tools е от така наречените Приложения за Дигитално Аудио (Digital Audio Workstation), сред които най-популярни са:

Reaper, Samplitude, Cubase, Logic, Podium, Ableton, Sonar, Audition... има и други, но и сам ще ги намериш като знаеш тези. :hysterical:

 

По-принцип след 6-та версия (доколкото помня) Pro Tools стана и независима от хардуерните модули (произвеждани също от Digidesign) и навлезе в по-малката зависимост, но този път от определени аудио карти за компютрите, специално някои модели на фирмата M-Audio, като олекотена (орязана) версия на Pro Tools идва заедно с така закупената звукова карта с марката M-Audio. На кутиите им си пише.

 

Тези DAW (Digital Audio Workstation) програми ти позволяват да записваш, смесваш, редактираш, свързваш, изобщо да процесираш аудио сигнали постъпващи през съответната аудио карта за компютъра ти, за да правиш общо казано аудио пордукция (песни, джингли, гласови дублажи... ).

 

Аз лично използвам Reaper. Малка (около 5 MB инсталатор и около 20 MB след като я инсталираш), бърза, изцяло приспособяема към нуждите на този, който я ползва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодарности на Kurt Uvash :hysterical: за информацията мисля, че поне теоретично придобих малко представа за какво служи.

 

:thx:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...

Някой макаджия слагал ли е ъпдейта на PT8 (8.0.3) за Snow Leopard? Интересува ме дали ще запази настройките или ще ми ресетне про тулса в първи клас?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

Предполагам, че много от вас са радостни да научат новината. Да, вече има софтуеърен донгъл емулатор и програмата работи с всякакъв хардуеър и unlimited voices. Който иска да си я инсталира знае къде да търси. Не правя реклама на програмата, нито пък подстрекавам ползването на пиратски софтуеър. Просто новината е интересна! Try before buy!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, в бързината съм го пропуснал, но пък не мисля, че ще се забави и кракът за Windows. Все пак го пуснах само като новина, която е доста ободряваща...за някои и доста неприятна...за AVID. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лично мнение само но софтуера Pro Tools HD е безмислено да се ползва без хардуерната му периферия просто двете неща са създадени едно за друго, и лично поне не виждам въобще никакви предимства в това да се ползва само програмата! Със същия успех (че пък и с по-висок!) човек може да си работи с Cubase, Sonar, Logic и с какво ли още не.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хардуерът към Pro Tools е просто един вид защита и в същото време начин да те принудят да си купиш железата им. Нищо повече. Просто фирмената политика на AVID е такава. Все едно да кажеш, че ползването на Cubase без USB Dongle е безсмислено!!! Идеята на темата е, че явно няма защита, която да не може да бъде преодоляна, а и много хора чакаха този момент. Иначе всеки си ползва програмата, с която е свикнал и се чувства най-добре. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С това обикновено се успокояват тези "сериозни" хора, които са си купили софтуера, който по-късно е бил кракнат и са разбрали , че са си хвърлили парите на вятъра :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Колеги, не ме питайте на лични съобщения откъде да си го свалите. Който търси-намира. Ясно ми е, също така, че позлването на HD си има своите предимства! Най-малкото ползването на plug-ins. Идеята на темата е, че който иска може да разгледа софтуеъра без да си купува необходимия хардуеър и, ако го хареса да си го купи. Аз лично ползвам Logic Studio и си го купувам. Не ползвам пиратски софтуеър, никакъв.

Напълно съм съгласен с мнението на колегата L.K.! Поздрави на всички!

Редактирано от yamahadrums
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и който се интересува повече защо хардуерната част от HD е важна (и разбира английски!) може да погледне тези линкове:

http://www.avid.com/US/products/Pro-Tools-HD-1

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

$10000 ??

естествено, че ще ползвам пиратски софтуер! аз с $10000 ще си подредя целия живот бе. ще си купя 1000 лиценза за Reaper и отгоре!

Редактирано от noflip
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Мисля да си взема Boss ME-25 , процесора разполага с USB и пише,че може да служи като Audio Interface. Въпроса ми е дали ще може да се записва спокойно в Protools, без наличието на отделни audio interface, от тези които са на Digidesign или M-audio. Ако ще работи, ще има ли проблеми с latency-то ? Допълнително, знам, че има различни версии нa Protools (LE,M-Powered и т.н.), коя ще е най-подходящата за работа с Boss ME-25 (ако ще работи въобще) ?

 

Поздрави

Редактирано от Victoroth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.