Jump to content
Българският форум за музиканти

Кой е най добрия китарен лютиер в България?


manolchev

Recommended Posts

може би не е редно да пища по темата, но прочетох постовете и имам да кажа нещо:

1. благодаря на всички за прекрасните думи !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2. не е редно да се коментират уменията на Галин Пенев и Владо Хранов и там откъдето му е минала сянката в една тема. разликата е космическа! името на Галин трябва да се споменава по-често!

3. Жоророк, благодаря, че ме слагаш сред най-добрите, но моля те, не коментирай сглобки и други нища и кой колко си разбира от работата, за тази цел трабва да имаш поне моите умения по свиренето на китара и бас, и правенето на китари за да си обективен. Послушай записи на тези които ме "защитават" и прецени че на тези хора се угажда много трудно.

4. познавам Вълчинов още като бях действащ китарист, ползвал съм услугите му. аз работя в една ниша. той в друга. бизнес има за всички. Имах инструмент и от Пламен - познайте защо взех нещата в мои ръце ..............

5. преди 15 години занесох моя китара на Хранов за дребни детайли. Обикновено като се ядосам, крещя, тоя път онемях. зарежете митовете че нещо се е променило

6. аз и колегите правим китарите по поръчка, те се харесват на клиента, но на друг може да не паснат, защото не е правена за него. субективно е.

7. това което отличава работата на един лютиер от друг не е видимо за всеки, нека оставим оценките и сравненията за тези на които им тежи думата. Не искам, за добро или за лошо, моите инструменти да се сравняват по този начин.

надявам се, че казах полезни неща, не се имам за нещо, това е моето мнение.

поздрави Диката

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 81
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Темата малко дразни като начин на формулиране. Това не е спорт, изискванията ни и детайлите на които всеки от нас отдава предимство са различни и е трудно да се даде отговор валиден за всички. Т.е. долното е лично мнение със стремежи към обобщение и обективност. Малей! :thx:

 

През последните десетина години съм свирил на повече от 20 електрически китари и бас китари правени от БГ лютиери. В момента притежавам 3 такива бас китари, в лоши моменти тази цифра е достигала 7 :)

Към работата на всеки един майстор могат да се отправят някакви критики, но и аз бих отличил Диката от тези с които аз съм имал досег (това изключва обсъжданият по-горе Иван Вълчинов - не съм свирил на негов инструмент, както и майсторите на акустични китари - там положението е съвсем друго). Прецизността му при изработка, желанието да прави качествени инструменти, критичния подбор на материалите които ползва, както и това че непрекъснато усъвършенства техниката си го прави логичен избор. Като последно искам да спомена коректността му при договорки и срокове - черта която много харесвам и с която за съжаление малко хора от този бранш могат да се похвалят.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

пичове,мисля,че темата маи поприключва.още веднаж-данкешоин на всички!!!!!!позволявам си да се включа още веднаж,защото сега бях на купонче с музиканти,та разбрах кои е jororock,китарист от пловдив,които маи прави оценките и сравненията...нека ги има,това е супер ок,води до влизане в час,информация и т.н.тука не сме на сьстезание сьс залагания ,трябва да се обсьжда и хората да си правят изводи,НО

Камбарев,аи сега,по нарядко тия дни с оценките,знаем се кои какво може,как и защо......моля те ,недеи така...позволяваш си да спориш с хора дето срещу тях да тичаш,не можеш да ги стигнеш.не ме разбираи грешно-това не е класация в guitar player....но напоследьк много хора страдат от такива мнения.пичове ,по твоя пример ,се изказват неоторизирано по вьпроси,дето изобщо не са в час.много е лесно да си сложиш ник,и от там да приказваш на воля,що не сложиш записче некво?....та да вземе некои да вьрже на хавата...

темата,наистина е дразнеща като формулиране,както каза разбоиника,няма 1 и 2 награда,това са щуротии.извода е,че за всеки влак има хава.прочетете предишния ми пост,не че е много умен,ама все пак..

поздрави-диката

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Сигурно сънувам!!Това отново ме кара да си спомням каде за съжаление живея!!Пичове няма такава база за сравнение,има кой на какво обича да свири и какво желае да получи в крайна сметка!!Радвам се че има лютиери в Българиа които угаждат на понякога налудничевите желания на нас китаристите,н о да не забравяме че къстъм инструмент човек иска когато вече е наясно със себеси какво точно иска да има!!Подобен инструмент неможе да бъде сравняван поради простата причина че той сам по себеси е уникален и не е гаранция че ще бъде харесан от друг!!!Но пак казвам винаги зависи какво точно искаш да имаш!!А относно кой е най добрия-одговарям ТОВА НЕ Е СПОРТ ТОВА Е ИСКУСТВО!!!За мен всеки един от гореизброените си има чар и начин на работа.Дали Диката ,Пламен ,Ванкиса ,Белевски и много други!!-Всички те работят добре и си разбират от нещата!!И хора не ходете с 300лв.да искате нещо страхотно!!Все пак всичко хубаво си има цена!!Поздрави на всички и не бъдете толкова критични ,нещата стават когато всеки от нас знае какво търси за себеси!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В случая говорим за това кой до каква степен е способен да докара качество на изработка, лак , тон и т.н., с други думи за това, клиента като иска нещо, доколко лютиера може да изпълни прецизно работата си, а не да си поостави ръцете по китарата.

 

Разбирам, че всяко нещо си има чар, но има лютиери у нас, които работят толкова неточно, че е по-добре човек да си купи китара от магазина за 300 лв.

 

Иначе наистина заглавието "най-" не е съвсем уместно от принципна гледна точка.

Според мен е редно всеки да прилга детайлни близки и далечни снимки не изделието и всеки читател на темата да преценява кое как му се вижда. Също така, може да има и семпли, за да се чуят китарите.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Незнам лак,мен не ме интересува много ,обичам грубата изработка на старите винтъч инструменти които никога неса били чак толкова красиво направени но за сметка на това звука и дървото са ужас-И тук упираме до това кои какво предпочита, отново!!!!Ето две китари които не са чак толкова красиви но ви уверявам че звукът е по добър от всеки нов страт и теле произведени от фендер тиа години!!!Китарите са направени от Белевски !!!8.jpg и това също,26.jpg и също така носят душата на създателя си което пък е най важно за мен самия!!!

Редактирано от vagabontin
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, че примерно теб външния вид не те интересува, за мен примерно може и да не значи нищо.

Аз може да съм фен на перфектната изработка, която изглежда като компютърна графика.

 

Поне на тоя етап, аз не съм виждал по-добре пипнати като външен вид китари, от тези на Диката и може би на Костадин Димитров, много пъти подканих спорещите за детайлни снимки, но уви - за сега снимки или няма, или са с лошо качество, ниска резолюция и далечни.

 

При това външния вид, материалите и звука са съвсем различни неща и не е хубаво да се свързват, както ти правиш в по-горния си пост.

 

За да може всеки да прецени кое му харесва и кое - не, единственото решение е да се дават много детайлни и ясни(на фокус), както и добре осветени снимки на инструментите и детайлите по тях. Другото са празни приказки и разтягане на локуми. За звука пък могат да се запишат семпли.

 

Ето - ти например се възмущаваш от темата, но за сметка на това пишеш в нея(и я извади от доста дълбоко, в интерес на истината) за да рекламираш китарите на Белевски....

 

Това пък за душата ми се вижда много езотерично.... все едно китарите на другите лютиери или тези от заводите(където те също се правят до голяма степен на ръка) не носят нищо...

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В случая говорим за това кой до каква степен е способен да докара качество на изработка, лак , тон и т.н., с други думи за това, клиента като иска нещо, доколко лютиера може да изпълни прецизно работата си, а не да си поостави ръцете по китарата.

 

Разбирам, че всяко нещо си има чар, но има лютиери у нас, които работят толкова неточно, че е по-добре човек да си купи китара от магазина за 300 лв.

 

Иначе наистина заглавието "най-" не е съвсем уместно от принципна гледна точка.

Според мен е редно всеки да прилга детайлни близки и далечни снимки не изделието и всеки читател на темата да преценява кое как му се вижда. Също така, може да има и семпли, за да се чуят китарите.

 

много съгласен

 

съгласен и за това, че освен на звук китарата трябва да я бива и на вид.

 

иначе майстора, не е баш майстор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато някой се има за най-добър, мисля, че е редно да говорим за няколко критерия.

 

1. Прецизност на изработка.

2. Цени.

3. Време за работа.

4. Постоянност на качеството.

 

когато се говори за качество, критерия цена няма място там :music336:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече обсъждахме това веднъж, в случай, че не си прочел нагоре в темата.

Поотделно цената не е критерий. Критерий е в комбинация с качеството или по-точно съотношението цена/качество е важен фактор, който стои в основата на конкуренцията.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да се включа в темата.Нямам голям опит като китарист и съм ходил само при един лютиер.От Варна съм и ходих преди месец при Боян Матев,който е стар ученик на учителя ми и въпреки ,че беше само за да ми сетъпне малко китарата , да оправи няколко дефекта и да види дали всичко е ок ,той ми отдели доста време обясняваше ми всичко,даже извън темата много неща ми каза.Останах много доволен и даже не ми взе пари ,за което още ме е яд ,защото мразя да съм длъжник :cheers2: ,но скоро ще ходя пак да ми оправи моста на акустичната.Та чел сам из форума добри отзиви за него и аз останах доволен, макар и да нямам чак толкова голям досег с него.Доколкото знам се занимава повече с акустични инструменти и с по-скъпи поръчки.Ако има някой ,който му е по-редовен клиент може да каже нещо повече за него евентуално нз . Иначе като човек много ми допадна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моля, придържайте се към темата, без да водите спорове. Един наказан за седем дни заради неприемливо поведение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Абе повечето тук са пичове , но не познават достатъчно уменията на Иван Вълчинов!-Ванката е номер 1 !.................-а аз сега се уча да свиря на китара и задобрявам-белким достигна уменията на някои китаристо-басистки лютиери , които и срещу тах да тичам няма да ги стигна , защото тичаме на различни стадиони . Rock n roll Forever и всяка жаба да си знае гьола и реда за крякане -все пак трябва да има някакъв ред в кочината , така че млъквам щото ще издразним "звездите" за които е създадена темата ! -целувки за всички обичащи рока, а другите да го заобичат защто това е начин на живот и свобода да изразяваш мнението си!-По здрави-Жоро :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много те сърби май да ръчкаш тази тема :) .

 

Понеже имаш предвид Диката, то ще ти кажа следното , понеже доста добре го познавам , а и доста съм съм свирил с него.

 

Да, той свири много по добре от теб, колкото и да ти е зловиди и при това никога не се е фукал от колко години свири, а мисля, че го е правил по дълго от огромното мнозинство във форума, както и с доста повече успех. А за това какви инструменти прави, който има очи и уши вижда сам, останалото са празни приказки. http://dikaguitars.com/

 

Изразявам мнението си :)

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много те сърби май да ръчкаш тази тема :) .

 

Понеже имаш предвид Диката, то ще ти кажа следното , понеже доста добре го познавам , а и доста съм съм свирил с него.

 

Да, той свири много по добре от теб, колкото и да ти е зловиди и при това никога не се е фукал от колко години свири, а мисля, че го е правил по дълго от огромното мнозинство във форума, както и с доста повече успех. А за това какви инструменти прави, който има очи и уши вижда сам, останалото са празни приказки. http://dikaguitars.com/

 

Изразявам мнението си :girl_witch:

:):D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.