Jump to content
Българският форум за музиканти

Les Paul Custom Project


Recommended Posts

  • Отговори 177
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Да, на ръка, без шаблон.

Freehand един вид - на много известни custom китари сънбърстът е направен по този начин.

Трябват ти само един тампон, малко тъмен байц (черен, тъмно кафяв - какъвто си решил да правиш сънбърста) и малко свободно време.

Заеби тези спрейове, пистолети и прочее - прави се у вас в спалнята. :bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще се огранича само с коментар по темата за грунда и туткала като грунд.

 

Употребата на туткалена вода за грундиране е употребявана от работилниците за масово производсво (и не само )на цигулки и други струнни в Германия преди много години.От горе са полагали евтини спиртни лакове в състава на които са влизали главно шеллак и колофон. Грешката си са разбрали когато лака започнел да се износва и нездравия грунд от туткал от долу започва да се маже и цапа защото си е водоразтворим след като е изсъхнал даже след години.Това обаче не е попречило на много дебели германски глави да следват мъдрите савети на по-старите германски умници.Вижда се че примера им е заразителен и след столетие ( вероятно защото така е най евтино ама как е най-добре на кой му пука щом това е техника от "старите майстори" )

 

Главният принцип на системата за лакиране е лака да е съвместим с грунда и добрата адхезия между двата слоя да е сугурна.Не съм сигурен как туткалната вода се понася с един нитро или полиуретанов лак???

Въпросите които трябва да си задава човек в такива случаи са простички .Като си изберете лака питайте в магазина какъв грунд препоръчват към него. В случая става въпрос за китара (колко е акустична в случая е спорен) със спиртен няма да се справиш пък е и неподходящ,Акрилния остави на дърводелците и автотенекиджиите,нитро лака не знаеш как да завършиш....Май най-подходящ за случая е полиуретанов а за него най подходящ е полиуретановия грунд .

На мен също ми хареса цвета на байца ти ! Мисли му ако я оризилиш! :icon_shithappens: Майтап бе Уили :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ultramega, тая китара я гледах лятото в магазина зад хотел "Черно море" във Варна.

Там един любезен чичка продава стара техника. :D

 

Точих й лиги и аз, ана не съм мислил да я купувам. :)

 

Евала за старанието!

 

Може ли да попитам кви пари и брой? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами виж тук, как започнахме :)

Блусмен, засега съм решил да потърся някой , който може да помогне, но ако никой не се отзове, продължавам сам и ако я окепазя да му мисля :D:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз от много питане получих много отговори и все повече се забатачвам:)

Спрял съм се на нитроцелулозен лак и грунд ако намеря такъв...

 

 

Уважавам и другите мнения, не си мислете че не ги уважавам, ама все нещо трябва да избера нали ме разбирате ...

Редактирано от ultramega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами да,има много отговори,ама всьщтност малко са верните.слушаи Блусмен-тои разбира МНОГО!!! гарантирам ти!

нитро грунда се врьзва добре и с полиуретанов лак.нитрогрунда сьхне по бьрзо и затова(не само) е предпо4итан доста често.полиуретановия лак(сатен или гланц) ,дава по добра полировка,или да кажем,по лесно се постига бляськ.и двата лака са ок за целта.вьпрос на вкус.

според мен вече имаш предостатьчно инфо как да си направиш китарата.колкото и да се пише от тук нататьк,докато не си оцапаш рьцете-няма да стане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Господа, произволно смесваме знания от различни специалности. Така объркваме хората, които се мъчат да си направят един конкретен проект. Нека се съобразяваме се конкретния проект. Изработването на цигулки няма нищо общо с изработването на китари. Изработването на акустични китари има малко общо с изработването на електрически китари. Добре е да се съобразяваме с конкретния проект и да помагаме на хората с нещо, което в момента им е от полза. Рудолф

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ultramega,горе Диката е описал кратко и ясно цялата хава,то4но това инфо ти е нужно за твоя слу4ай.Бих добавил,4е ако нямаш съответния грунд може да удариш една ръка по-разреден лак от този с който ще пръскаш и ето ти го грунда.Ли4но аз бих пръснал полиуретан,но както казва Диката въпрос на вкус.За байца не се кахъри-ще видиш как ще светне като го лакираш.Успех-сигурен съм 4е ще стане гот :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много съм благодарен за помощта която указвате.

Съвсем скоро ще има снимки от напредъка по проекта :)

Редактирано от ultramega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С поста ми Не съм имал в предвид да обидя нечии възможности ,особено на Ултрамега ,който се захваща смело и пита без да се стеснява ,по-лошият вариант е самоуверен новак тръгва с главата напред и прави бели и си губи времето и парите....

 

 

Знам че силата ми не е в електрическите китари но от това което съм учил в училище и каквото съм чел в материалознанието ,също и от учебните практики през летата в Орфей (Пълдин ) ,знам със сигурност че туткала просто не е подходчщ грунд за нитро лак и за никой друг лак по принцип ( може би тази техника е заимствана и от художниците които го ползват за маслените си платна но и те никога не използват само туткал а го смесват с гипс и тн. но това е дълга тема и е оф топик)

Като казах че нитролака не знаеш как да завършиш имах в предвид ,че се налага да се нанасят повече ръце за да направиш достатъчно дебело покритие ,а после се налага фино шлайфане и задължително полиране с кечета и швабел вакса...Просто нямаш такива условия .Другият недостатък е че нитролака не е толкова износоустойчив и не е еустойчив на влага защото се потим понякога .

 

Затова казах че полиуретановият грунд и лак са най подходящи за твоя проект и казах тези думи:

 

....Май най-подходящ за случая е полиуретанов а за него най подходящ е полиуретановия грунд ....

 

 

Ако намериш опитен мебелист да ти го пръсне с пистолет ,накрая може и да не го полираш. Една ръка грунд ,след това фино и внимателно шлайфане и три ,четири ръце лак от горе са ти достатъчни.

Редактирано от bluesman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

обаче всички винтидж китари са с нитро лак, а до колкото имам информация новите са с полиуретанов не заради "по-добрите" му акустични свойства, а заради по-лесната работа с него което излиза по-евтино на производителите май...

аз бих си го направил нитро заради маниащина и по-як звук и именно това че се износва и става винтидж, а и не ме кефи китарата ми да изглежда като пласмасова

но нека човека си реши сам

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Блусмен, междувременно се свързах с един лютиер тук , който съвсем любезно ми предложи помощта си. и това което ми разказа днес, на 100 % се покрива с твоето. Така за мен няма съмнение че е изпитано вече и е тествано. Човека ми показа негови неща за да се убедя че не говори празни приказки.

А да вметна че откак работя след казармата се занимавам с мебели(а отскоро и малко с програмиране :) ) а среднто ми образование е свързано с дъвообработване и съм изучавал материалознание(това обаче както виждате не ме прави спец по китарите :))Така че самото пръскане с пистолет ще си го правя сам, като изключим сънбърста, за който същия този човек с когото се свързах ще ми помогне.

Овърдрайв, и твоите доводи имат чар. Все пак китарата ми е копие на винтидж такава. Въпреки че последно писах че ще ползвам нитроцелулозен, сега с риск да ме заплюете като нерешителен, казвам полиуретанов, като ми хареса идеята на хошимин, да използвам самия лак като грунд(просто защото нямам полиуретанов грунд или ?грийнфилър? или там както се казваше че не го запомних точно :recourse: )

Редактирано от ultramega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

грейнфилър = поропълнител :)

 

Аз лично бих ползвал грунд, вместо разреден лак, но пък не съм авторитет да ти кажа как би било по-хубаво да го направиш - по-скоро личното ми мнение :recourse:

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.