Jump to content
Българският форум за музиканти

Видовете дървесини и адаптери


EAmechaniX

Recommended Posts

  • Отговори 35
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

И от шперплат няма... Това са градски митове и легенди.Същата простотия, както и това, че в България внасяли само ментета на хубавите марки струни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И от шперплат няма... Това са градски митове и легенди.Същата простотия, както и това, че в България внасяли само ментета на хубавите марки струни.

 

Приятелю,много съжалявам ако те разочаровам,но лично съм виждал такъв Скуаиър,а също и такъв Фендер(Корейски).Колкото и да не ти се вярва.И макар че си мислиш,че говоря простотии,мога да те уверя ,че през ръцете ми са минали доста много китари и вероятно разбирам от същите в пъти повече от теб

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хм,Хендрикс да не е хъмбъкъри?

Ми има си жица и жица. Както си има сингли и сингли. Доста китаристи има, които свирят жица със сингли и то повече от успешно. Зависи какво е вложил авторът на поста в тези понятия. :D

 

Китарният саунд зависи в най-голяма степен от АМР-а. В готин усилвател каквато сопа да вкараш все ще звучи яко. Тествах в моя една очукана и древна БГ китара за 20 лева и звучеше като JS-a от 2000 лева. Разбира се има малки нюанси, не са 1:1, но разликата беше учудващо никаква. В същия ред на мисли каквато китара и/или ефекти да сложиш в умряло комбо (примерно аз имам едно 15 вата Бери) - все звучи шит! Яко шит! :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

иети,какво ще стане ,ако ти снимам и покажа шперплатови скуаяри...... бая са!!!

проверяваи с кои спориш,че иначе си правиш лоша услуга. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То не само скуаер, да не споменавам още марки.... немалка част от евтините китари са от шпертплат.... те затова или за изцяло боядисани - или - отпред фурнирче - сънбърст, а отстрани и отзад -боя... Малко са китарите, чието дърво се вижда отвсякъде, и може ясно да се види дали е шпертплат или не... но често е шпертплат, така, или иначе.

Ако пък не е шпертплат, то е дърво, което не е особено подбирано, може и от коми и бреза да има, нали сега много хора си свалят старите черчевета......хаха

 

Цитат(Йети @ Dec 15 2007, 09:53 AM)

Tи ме познаваш и знаеш аз колко разбирам, а?

 

Сещам се за няколко варианта:

 

1. Наистина не разбираш особено.

2. Освен, че не разбираш особено, имаш squier, на който много се радваш.

3. Търгуваш със китари и струни, и не ти харесва да се пишат такива неща за тях.

 

Но пък е факт, че евтините китари, които се продават тук всъщност са много по-евтини, и не може да става дума за сравнение с хубавите инструменти.

 

За разиките в звука - докато една китара не стане факт е трудно да се определи.

 

Иначе:

 

Хъмбъкери - по-дефазирано звучене, по-малко шум, по-подходящо за хай-гейн свирене, макар и да става и за клийн.

Сингли - по-бистър звук, с по-бърза атака, но повече брумове.

По-нискоимпедансни адаптери - по-ясен тон, но по-слаб сигнал

По-високоомни адаптери - по-топъл, или дори мътен тон, по-силен сигнал

Алнико адаптер - по класически тон.

Керамичен магнит - по-ясен и реаличтичен тон.

 

За тяло:

Махагон - по-дървесно звучене, по-мека атака, със добре изразени ниски честоти.

Явор/Клен - много бистър, остър и ясен тон, с бърза атака.

Липа - по-средночестотен тон, малко по-мек от явора.

Други дървета - в някаква степен подобия на горните.

Топола - под въпрос, поне за мен..

Бук - става, ама кофти, а и трудно се обработва. За гриф - не става хич.

Бреза, чам, талашит, пресован картон за ел китара - аре у лево...по-хубаво без, айде нема нужда.

 

За гриф:

Клен/Явор - класика в жанра, твърдо дърво, добър състейн, малко извиване, добра атака.

Махагон - по-мек звук(ала Лес-пол), не чак толкова тънки грифове, по-лесно измята, доста чуплив.

Орех - понякога се използва - здрав е, но не е чак толкова използван.

 

Тремоло/бридж:

Фиксиран тип Tune-o-matic: може би най-много състейн, обаче има и някои неудобства за някои китаристи(струните са високо от тялото).

Фиксиран тип Фендер: доста удобен, може би малко по-малко състейн поради малко по-голямото демпване от седлата, които не са така здраво фиксирани.

 

Тремоло тип фендер - звук, много близък до фикс. бридж Фендер.

Флойд роуз - малко променя звука, много хора казват, че китарата зазвучава малко по-метално.

Др...

 

 

Мензура:

По-дълга мензура - по-обтегнати струни - по обтегнат и метален тон.

По-къса мензура - по-отпуснат тон с по-басова атака, и по-меко, отпуснато звучене.

 

Струни:

По-дебели - повече напрежение.

По-тънки - по-малко напрежение..

 

и т.н...

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добавка за мензура:

По-дълга мензура - по-обтегнати струни - по обтегнат и метален тон, като че ли малко повече състейн. Стандартната дълга мензура е стратокастер и класическата китара(647-648мм, 25.5 инча). Използва се често и при метлите(прогресив метъл китарите стил Ibanez)...

 

По-къса мензура - по-отпуснат тон с по-басова атака, и по-меко, отпуснато звучене, на високи позиции по грифа - малко по-малко състейн, но за сметка на това, много мек, но пробивен тон(като че ли китарата пее), без излишна металност(чуваемо при ЛЕС ПОЛ(628мм, 24.75 инча) китарите, както и например при Brian May oт Queen(609мм мензура, малко прекалено къса, но пък виж какво се е получило..)).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво Евтиме, :thumbs_up:

 

Доста изчерпателно си написал по темата.

 

А аз искам да попитам, влияе ли съществено на звученето вида на дървото на фингърборда (палисандър, мейпъл, абанос, пао феро и др.) или има повече визуален, козметичен ефект.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.