Jump to content
Българският форум за музиканти

Квинтов и Квартов кръг на тоналностите


Recommended Posts

Мисля, че си свършил чудесна работа и че трудът ти ще е полезен на много хора, затова темата заслужава да бъде забодена горе. :thumbs_up:

И аз съм на същото мнение :thumbs_up: Идеята ми беше, че тези които не могат да четат сол ключ би трябвало да направят нужното усилие , за да го научат. Боя се, че Chrisalid може да е разбрал погрешно моя коментар...Моята критика беше отправена не към него, а към тези които не могат да четат въпросния ключ сол. Става въпрос за това, че днес сме до голямо степен улеснени в смисъл, че използваме само една малка час от музикалните ключове, за разлика от по-древните ни колеги и би било нагло да изискваме от подобна схема да слага ключове и да превежда въпросните арматури на няколко ключа само, защото някой го мързи да си научи ключа сол...Знам, че намеренията на XAS са благородни, но също така ми намирисва на стимулиране на мързела, нехайството и невежеството у някои "колеги".... :thumbdown:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някои от коментарите по-горе, са горчивото потвърждение на нашенската поговорка, че няма ненаказано добро :)

 

Chrysalid, благодарности за труда и желанието, да споделиш познанието си с тези които имат нужда от него :)

Би било ценно, ако има повече, като този твой пост!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искрени благодарности за пинването на темата smile.gif

 

Знам, че бях малко рязък в предния си пост, но наистина ми стана малко обидно.

 

За мен лично е стимул това, че явно доста хора оценяват труда ми и най-вече, че им е полезен.

 

 

П.П. Имам още някои разработки за по-смилаем вид на теорията и тези дни ще пусна още нещо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Chrysalid не се нервирай и направи и минорните тоналности. Аз например ги знам но има много хора които не ги знаят и ще са им от полза. Не се сърди - винаги има хора, които колкото и да се постараеш все ще ти намират кусури. Освен това мисля че все пак този форум се използва от 99% китаристи а както всички знаем най - разпространеният ключ за този инструмент е Сол ключ(освен ако няма да свири някой дет - метъл ама там и без това много много нотите и теорията много не ги тачат...). Би станало много претрупано ако слагаш и ключовете. Ако искаш просто сложи една звездичка и долу обясни че се отнася за Ключ Сол. :)

 

Направо за по - лесно ще сканирам от някой учебник всички кръгове ( те в действителност са спирали ама както и да е) и да ги кача че да не се занимаваш излишно. Все пак по - лесно е щом някой преди теб е направил нещо, да го ползваш наготово - нали затова са се постарали хората.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой няма ли да пусне спиралите на тоналностите, някои разработки с двойни диези, двойни бемоли, Питагорови коми да уточни.

 

Предпочитам и такива с ключ До. Ако е възможно. Да видя как ще изглежда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В писанието, което пуснах за тоналностите и прилежащите им акорди тук, съм уточнил нещата с ключа, а също така съм обяснил как стават работите с арматурите и минорите.

 

Който има желание, да си свали пдф-а и да чете :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сканирах няколко неща от учебника на Парашкев Хаджиев в случай че има хора на които им е интересно или искат да научат нещо ново:

 

Квинтов и квартов кръг и спирала на диезните и бемолните Мажорни тоналности :

 

http://img221.imageshack.us/my.php?image=durusqf7.jpg

 

Квинтов и квартов кръг и спирала на диезните и бемолните Минорни тоналности :

 

http://img225.imageshack.us/my.php?image=mollusan5.jpg

 

Надявам се да съм бил полезен на някой с тези неща. Ако има някакви въпроси или неясноти, питайте.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се за въпроса, но кажете ми какъв е смисълът на тия кръгове, защото аз просто не го виждам, ако мога така да се изразя. Запознат съм с теорията, тъй че няма нужда да казвате, че трябва да я науча, просто се опитайте да ми обясните смисъла, ако е възможно. Мерси предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съдействат например за намиране близостта на тоналностите, което е важно при модулация, броя на знаците в арматурата, дори може да се използват и като основа за прогресии и секвенции. Помагат за онагледяване и по-лесно ориентиране в началото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

lizardman,

смисълът им за музиката като изкуство е нулев, но пък за музикалната теория е огромен!

 

смисълът им е че след 1 идва 2 и 2 е точно 2 пъти по голямо от 1, а между тях са 1/2, което е своего рода октава,

след това е 3/2, което е своего рода квинта, а може и 2/3, тъй де 1/2 и 2/1 са реципрочни, както 2/3 и 3/2.

 

мътиматика, бате... нещо, което доста хора ненавиждат и по принцип са прави да го ненавиждат!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ясно. Като минавах през Елементарната теория и попитах учителя ми раздразено за тия кръгове, той безмълвно взе учебника от ръцете ми и задраска всичко кръгове що има. Разбирам го.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ползата от това да се знаят знаците на тоналностите е много голяма ,когато се занимаваш с импровизация(особено на китара ),композиция,аранжимент и тн.Но разбира се,ако нищо от това не те интересува(както и учителя ти вероятно),спокойно може да минеш и без тях,както и без повечето от музикалната теория по принцип

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще си позволя да не се съглася с това за знаците, особено пък и на китара. По принцип не ни трябват знаци.

Писал съм малко за това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е,ако успееш и да ми обясниш защо не ти трябват ще ти бъда благодарен.Аз поне мисля че са доста нужни при четене на ноти,а също икато строиш всякакви скали на всяко място по целия гриф,а също и като имповизираш с някакъв патерн ,като без да спираш или променяш (патерна)минаваш от един акорд в друг.Забявен експеримент например е да си пуснеш парче от типа на Giant steps(то е бързичко) и да започнеш от най нисккия тон на китарата нагоре до към 20ти праг(на всички струни)и после пак надолу,например само с 4тини ,за да не е много бързо и да сменяш скалите според акордите.Така няма никаква възможност да се свири по пръстовки и единствения начин остава да си наясно с тоновете ,които свириш

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

kolio_k,

анализът е кратък и елементарен,

но не мисля, че ще е от полза на вече утвърдени музиканти.

 

Педпочитам да го предоставям на начинаещи музиканти

на възраст около 10 годишни, при останалите е просто загуба на време и нерви!

 

П.П. Съжалявам ако този пост се е повторил, но предният уж излезе, пък после изчезна, та за тва го поднових!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.