Jump to content
Българският форум за музиканти

Възстановяване на електрическа китара


Recommended Posts

5 hours ago, Продуцент said:

Guitar Bridge Saddleс, както и да се казва на български, вече поръчах от Китай и ще ги състарявам по някакъв начин.

"Поднебесната империя" и нейните верни трудови хора дават мило и драго да докарат компонентите да имат по-"западен" вид, за твоя случай нещата обаче вървят наобратно ... :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 40
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Така както е на схемата адаптерът е с паралелно свързани намотки, не като "типичен" хъмбъкер.

По-добре/правилно ще е да се свържат последователно/серийно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тия адаптери, по мой спомен, звучат доста постно. Ако трябва да се запази външен вид, и пластмасата позволява, бих направил следното:

1. Нагряване и изваждане на оригиналните метални шишове и разпробиване малко на дупките.

2. Нарязване на резби и поставяне на стопорни болтове в тях, които позволяват регулиране на височината. Може да се експериментира с болтове от различни сплави.

3. Ако е нужно, навиване на различен брой навивки. Или ако звучат мътно адаптерите, размотаване на 500-2000 навивки от всяка намотка. Както се каза - свързване последователно.

4. Пробване на различни магнити. В ebay има керамични, алнико2, алнико5 и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази китара няма да се използва за свирене, поне не по стандартния начин. Много е важно да звучи така, както вероятно е звучала през ония години. Не е носталгия, а мой проект, който искам да реализирам.

Най-трудно е да намеря стари Open Gear String Tuning Pegs Keys :- )

Обаче, ако във форум за музиканти не мога да намеря стари части за китара, къде другаде да търся…

Намерих една схема, която ми изглежда подходяща, макар че двата адаптера при нея са раздалечени на около 80 – 100 мм.

Guitar-Wiring-Diagram.png

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

On 5/22/2024 at 6:10 AM, Продуцент said:

Обаче, ако във форум за музиканти не мога да намеря стари части за китара, къде другаде да търся…

Моите уважения, но никой от нас не е длъжен да поддържа допотопни реликви на социалистическият строй. Правим каквото ни е по силите да помогнем. Както вече беше обяснено, всеки съвременен китайски адаптер ще отвее още на първата обиколка въпросните измишльотини. Опитвам се да не се заяждам, но проектът е доста предизвикателен с множество неизвестни и въпросителни към крайния резултат. Да не говорим, че при въпросните интервенции, които ще се наложат, една грешна стъпка и провалът е гарантиран. Преди време един познат се мъчеше да навива точно такива "самоделки-адаптери" и по погрешка допря поялника до намотките. Сам се досещаш какъв беше крайният резултат, така че сам си прецени дали си заслужава усилията ... 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хората,които се броят за музиканти и през соца не свиреха с такива китари.Продаваха се в магазина за безумни пари и хората ги купуваха някакси и се отказваха от свиренето въобще.Аз поне нямам спомен да съм гледал на живо някой да свири на такава лопата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вероятно не сте свирили през "соца".

Аз съм свирил.Имахме група през 1969г.към читалище Влайкова.

Всички бяхме студенти от Консерваторията.Свирихме с подобни български китари и ГДР-ски усилватели.

Пеехме страхотно.Сравняваха ни с Биджийс.1972г. бяме вокална група на Златния Орфей.

По тези времена всяко читалище имаше подобна група.Хиляди.И инструментите си вършеха идеална работа в случая.

Който може да свири инструмента не може да му попречи.На неможещите да свирят и китара за 10000 евро да им дадеш все тая.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе пипал съм и аз, даже съм имал и ъпгрейдвал подобна гьостерица. Но и да сме и да не сме... аз поне на никой не препоръчвам да придобива какъвто и да е опит с такива "инструменти".

До блока ни има едно блато, мечтата ми е да го напълня с орфейки и кремони и да си изгинят там през вековете. :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С риск да вляза в безсмислени спорове музиката през 69 е била няколко акорда без сола и висш пилотаж по грифа.Силно се съмнявам,че на такава цепеница може да се изсвирят сезоните на Вивалди или Лунната соната на Бетовен примерно.Доста Вода е изтекла оттогава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ще го кажа така:Алекси Лайхо е поканен да подгрява Слейър и на разпивка преди шоуто подрънква разни невъзможни за Кери Кинг неща и излиза на сцената.Кери Кинг казва на останалите на масата:Ще ми е много трудно да свиря след този младеж.Нямам идея защо го е казал?

Редактирано от Ламби
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съдете строго и не си мислете, че тази китара е най-голямото дърво,  което сте виждали.  

Почакайте да видите какъв  усилвател съм предвидил за нея – тогава вече напълно ще се отчаете. 

Ето това имам, но се оказа, че са три леви и три десни тия джаджи :-), а аз търся две като това старото:

G-1.jpg

G-2.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Чисто нови, пристигнаха от Китай, но няма да ги използвам и търся под дърво и камък  от старите. Надявам се все някой да има и да продава този модел, с показаните размери :- )

Начертал съм и схемата, която ще използвам и само чакам трипозиционния ключ.

1.jpg 

2.jpg

3.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За първи път виждам трипозиционен суич с 8 пина... :blink:

По-"китарния" вариант (тип Гибсън) е с 3 пина. Евентуално някаква по-изкривена версия с малко "ck" ключе on-on-on също трябва да стане, но такъв като на схемата не съм виждал...

Трябва да уцелиш и поляритета на намотките, за да не са в противофаза в средната позиция.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еее, колега, толко си упорит и търпелив, че чак се размърдах да видя какво е останало в историческата съкровищница! Те това само е останало с все струните ми от регистрацията във форума. Ако ти вършат работа, са твои завинаги в името на китарологията. 🙂

448225128_1668726737223266_5471025294826863489_n.jpg

448090924_784330177169871_6286369716783067587_n.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.