Jump to content
Българският форум за музиканти

Лютиери в или близо до Стара Загора.


Recommended Posts

Е Китайските нали пак хора са ги правили.Пак казвам не сте издържали на конкуренцията.Интернет разказа играта на занаятчиите.Преди беше добре отиваш в магазина,няма нищо и купуваш каквото има.Сега за смешни пари,купуваш от Китай и така.Да видим до кога?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно нямате представа за разликите м/у китайски и майсторски лъкове,или между майсторска китара и китайска такава от магазина.

Професионалните музиканти се стремят към майсторски инструменти лъкове за по 1000-2000 евро и цигулки за по 4-5000.При майсторските китари са подобни цените,но мизерията в която живеят ги принуждава да се задоволяват с китайските боклуци.

А конкуренция може да има при еднакви условия-достъп до качествени материали,инструменти и финанси.

От там нататък може да се съревновават един с друг.

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

3 hours ago, Ламби said:

В магазина евентуално някой музикант над средно ниво би подрънкал на продукта ми и евентуално платил исканите пари.

Тази стратегия пропадна откакто започнаха знаменитостите в YouTube и тяхната надпревара за ревюта на техника. Точно и поради тази причина NAMM изложенията са доста по-оскъдни отколкото преди 15 години.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тука си противоречите нещо.Единия имал достъп до материали,пък другия нямал.Даден продукт струва,не колкото иска продавача,а колкото е склонен някой да плати.Аз от лъкове за цигулки не разбирам ако ползвах такова нещо вероятно щях да пробвам и майсторски такъв.Дали ще платя 1000 евро за такова нещо?Вероятно ако съм музикант с претенции.Относно майсторските китари държал съм в ръце Майонез по поръчка и според мен е твърде далеч от корейския ми Шектър.Може би защото Шектъра си е мой.Ама баритон бил,тоя свирил с такава.Добре де ама аз няма да я плащам,ще е някой друг.Серийната продукция на някои фирми ме устройва,като цена и качество.Български къстъм шоп съм виждал само във вид на съсипани инструменти.Даже последно имаше тема за съдбата на едно ЛТД.Айде със здраве.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Никой не твърди, че всички лютиери са добри, както сам спомена случая с LTD-то. Освен това аз не виждам разлика в това да не ти пасва заводска или лютиерска китара, силно се съмнявам тази лютиерската, на която си свирил, да е била изработена специално за теб. А това един музикант да има претенции и да може да ги задоволи финансово са две много различни неща.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Има още един аспект при вземането на такова решение дали да си поръчаме лютиерска китара, и това е препродаването. Може би не е сред най-важните фактори, и мисля че никой не си поръчва с идеята че ще я продаде като му омръзне, а обикновено това е нещо което го взимаш с намерението че ще си го имаш и ще му се радваш доживот. Обаче в живота всичко се случва, и понякога за човек може би е по-разумно да се "застрахова" със добре познато лого на китарата, за да знае че ако я пусне на пазара някой ден, другите също ще я оценят. Даже стойността на къстъм шоп инструменти, на които не пише fender/гибсън/есп/ibanez/джаксън (и др.), може дори да се покачи, поради факта че се чака по две години+ за поръчка. А и пазара потенциално е по-голям. Сещам се за една лютиерска китара на която вече няколко години и стои обявата във форумния базар...

За мен къстъм шопа си остава за хората, които ще го усетят по-леко по джоба си, дори от колкото аз примерно бих усетил покупката на един скуайър булет страт.

Но тук мисля че темата е за изработка/построяване на китара, и мисля че е по-удачно да се търсят отделни части за да се направи сглобка, като някакъв "партскастър", или нещо на този принцип. Не ми стана ясно точно какъв резултат се търси.

Редактирано от Rezachka
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен автора на темата е изтрезнял и осъзнал,че няма да стане работата.Колкото до качествата на къстъм шоп,зависи с какво ще ги сравняваме и гледната точка на този,който сравнява.Винаги е строго индивидуално.В моя случай сравнявах китара от магазина за две хиляди с такава за седем ако изобщо има някакви разлики в никакъв случай не са за пет хиляди.При евентуална продажба на Шектъра винаги ще му взема половината пари и повече,докато другата ще е с голяма задна ножица.То нека да няма мъртви позиции по грифа,да държи строй,състена да е равен от ляво и дясно на 12 праг,ключове,адаптери,бридж и финиш да ме устройват пък ще го преживея някакси,че не е Къстъм.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наближава ежегодното изложение Българска Музикална Работилница. Съветвам и приканвам всеки да го посети и да се запознае лично какво се предлага от родните майстори, било то китари или други инструменти/продукти. Има много добри неща! 🤩

Конкретно за инструментите на КД мога да кажа, че са на световно ниво и дори са по-добри от скъпите западни екземпляри, били те стандартни, премиум или Custom Shop и т.н. Конкретно за KD споменавам, тъй като съм най-отблизо запознат - имам китара и бас, а съм и пробвал задълбочено още 4-5 бройки. Next Next Level са просто. :)

П.П. Лютиерските инструменти не са за търгаши, скръндзи и хора, разсъждаващи по начина "Аз за 500 лева по-малко ще си взема индонезийка китата, дето е същата като истинските и после ще й сложа други адаптри". Примерно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Гледал съм Пламен Конакчиев, един от малкото "ампостроители" в България да прави сравнения спрямо със "световни" марки усилватели. Видях, че от съображения за сигурност не може да си внесеш собствен инструмент на работилницата, но подозирам, че презентаторите не бих отказали някакъв A/B тест или да ти отговорят на въпросите ... все пак те са там заради хората, за разлика от "големите брандове", дето те третират повече като клиент, отколкото като човек. Ето го видеото с Пламен и сравнението на 23:40 – цък.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма да има. Това е изложение за произведени в България инструменти и продукти, не в далечния Изток, близкия Запад и т.н. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е то навремето българските майстори на овчарски гети са били най добри.Правили са тайници в тях за златни монети,друг е въпроса,че златните монети са предимно турски,Венециянски,Византийски и т.н.Българските майстори ще си ги мерят помежду си и няма да си слагам там портмонето.Друго щеше да е да наредят два три Рига и примерно няколко китайски брадви от скъпите,няколко ЛТД,няколко японски ЕСП,няколко Гибсън стандарт и т.н.Сори ама няма да участвам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
On 1/26/2024 at 9:12 AM, Ламби said:

Е то навремето българските майстори на овчарски гети са били най добри.Правили са тайници в тях за златни монети,друг е въпроса,че златните монети са предимно турски,Венециянски,Византийски и т.н.Българските майстори ще си ги мерят помежду си и няма да си слагам там портмонето.Друго щеше да е да наредят два три Рига и примерно няколко китайски брадви от скъпите,няколко ЛТД,няколко японски ЕСП,няколко Гибсън стандарт и т.н.Сори ама няма да участвам.

Мисля, че тук има фундаментално неразбиране на събитието. То не е за цел лютиерите да си ги мерят :) Те не са производители на кисело мляко (стотици) и се познават помежду си. От написаното мисля, че ти @Ламби спадаш към една от категориите описани от @Baby Thomas по-нагоре следователно няма и смисъл да посещаваш такова събитие, защото (на мен ми се струва) че е малко вероятно да си закупиш лютиерски инструмент.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.