Jump to content
Българският форум за музиканти

Samples или VST Plugin с български народни песни


Recommended Posts

Здравейте! Правя електронна музика като напоследък искам да правя повече с български фолклорни песни. Та в тази връзка, моля някой да ми предложи добър sample pack или VST plugin съдържащ български народни песни, които могат легално да се използват за музикално продуциране без да се нарушават нечии авторски права и съответно музиката да бъде легално разпространявана в музикалните платформи. Към момента разполагам с Orpheus за kontakt но не останах много доволен от него, тъй като има прекално малко български песни и много от тези, които искам да вкарвам в траковете ми, ги няма. Имам също Balkan ethnic orchestra на Strezov но той е само с инструменти и женски оркестрален хор, няма samples с песни. Благодаря предварително! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:offtopic-001:Страничен въпрос: каква е разликата в удобството между това да се купят права върху една песен и директно да се ползват семпли от нея и това да се купи VST инструмент със семпли от различни песни? По-лесно уреждане на права? Многообразие на звуци за експерименти?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@DJ Hursa както винаги отговора се намира във въпроса:

На 21.06.2023 г. at 15:53, DJ Hursa написа:

Здравейте! Правя електронна музика като напоследък искам да правя повече с български фолклорни песни. Та в тази връзка, моля някой да ми предложи добър sample pack или VST plugin съдържащ български народни песни, които могат легално да се използват за музикално продуциране без да се нарушават нечии авторски права и съответно музиката да бъде легално разпространявана в музикалните платформи

Държа да подчертая "фолклорни песни" или "народни песни" - никой не ги притежава, те са колективно право. Сега ако успееш да ги намериш под формата на VST или "plugin" вече може да има авторски права върху труда на някой да ги направи като "VST или Plugin" - съветвам те да си намериш нотите сам от старите книги ( например частични примери в "Обща теория на музиката - 1960" и подобни. ) и  си направи смеплите сам с пиано рола с избор на инструмент по твое усмотрение...

Отеделно  в света на музиката е възприето авторските права да отпадат мисля беше 75 години след смъртта на автора ( има изключения с допълнителни подновявания, но това са частни случай ) и отиват в графата "Public Domain" или горе - долу казано на бълграски "Публично Достояние". Аз лично наскоро правих преглед на песни от 1921, 22, 23 и сродни в специализирани такива сайтове, които следят творчество, което е преминало в "Public Domain" и всеки може да си ги възпроизвежда безпроблемно.

Също като теб в момента се опитвам да изляза "начисто" ( след много дълго прекъсване ) и си купувам всичко от което имам нужда, дори и да го имам кракнато - опитвам се да избягам от "нелегалното" си минало и да си плащам за "чуждия труд", от който се възползвам - затова общо взето не правя нищо :) , защото нямам необходимите условия.

Иначе се включих в темта основно заради Strezov, който спомням си мисля беше в далечната 2006 година направи ремикс на мой къс трак ( Fl 6 - май ползвах тогава ) и останах изумен от таланта на това момче ( тогава ) - съветвам те да направиш връзка с него или с хора от неговия ранк.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

12 hours ago, korifei said:

... съветвам те да си намериш нотите сам от старите книги ( например частични примери в "Обща теория на музиката - 1960" и подобни. ) и  си направи смеплите сам с пиано рола с избор на инструмент по твое усмотрение ...

От мелодична гледна точка съм съгласен, само че подозирам, но ако става дума за народно пеене с VST много трудно ще постигнеш тази орнаментика, а то това е най-интересното според мен, което може да се ползва като семпли. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

22 hours ago, korifei said:

@DJ Hursa както винаги отговора се намира във въпроса:

Държа да подчертая "фолклорни песни" или "народни песни" - никой не ги притежава, те са колективно право. Сега ако успееш да ги намериш под формата на VST или "plugin" вече може да има авторски права върху труда на някой да ги направи като "VST или Plugin" - съветвам те да си намериш нотите сам от старите книги ( например частични примери в "Обща теория на музиката - 1960" и подобни. ) и  си направи смеплите сам с пиано рола с избор на инструмент по твое усмотрение...

Отеделно  в света на музиката е възприето авторските права да отпадат мисля беше 75 години след смъртта на автора ( има изключения с допълнителни подновявания, но това са частни случай ) и отиват в графата "Public Domain" или горе - долу казано на бълграски "Публично Достояние". Аз лично наскоро правих преглед на песни от 1921, 22, 23 и сродни в специализирани такива сайтове, които следят творчество, което е преминало в "Public Domain" и всеки може да си ги възпроизвежда безпроблемно.

Също като теб в момента се опитвам да изляза "начисто" ( след много дълго прекъсване ) и си купувам всичко от което имам нужда, дори и да го имам кракнато - опитвам се да избягам от "нелегалното" си минало и да си плащам за "чуждия труд", от който се възползвам - затова общо взето не правя нищо :) , защото нямам необходимите условия.

Иначе се включих в темта основно заради Strezov, който спомням си мисля беше в далечната 2006 година направи ремикс на мой къс трак ( Fl 6 - май ползвах тогава ) и останах изумен от таланта на това момче ( тогава ) - съветвам те да направиш връзка с него или с хора от неговия ранк.

По принцип съм наясно, че народната музика е колективно право. Проблемът е когато използваш samples от друг изпълнител, който изпълнява народна песен - сиреч, изрязваш от оригинално аудио и вкарваш в трака си, което, доколкото знам, не е легално. Аз няма как да изпея сам песента затова ми трябват samples или VST с готови народни песни, които безпроблемно да ги вкарвам в траковете си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Koobenot За стотен път си прав по отношение на забележка към мен --- изобщо забравих вокалния елемент --- но мисля си, че VST или Plugin няма как да измести истински автентичен вокал ( ли ), по-скоро някакви бакгроунд напеви --- и аз тия експерименти дето си правя с 2D звуците не стават --- гледам налага се сега 5.1 стандарт и 1М кбит :) файлови разширения, но уви реалния звук ( вокал ) е  просто "Реален"...

Спомням си ( не изцяло :) ), че след смъртта на MJ доуправиха някои негови студийни версии с Melodine ( май беше ) и пуснаха няколко "нови" - "следсмъртни" песни --- аз мисля съм слушал само една и изобщо не ми хареса.... Та в тая линия - за вокала си трябва "Вокал" - мое мнение :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@DJ Hursa разбирам мотивите ти от цитата:

На 23.06.2023 г. at 20:15, DJ Hursa написа:

По принцип съм наясно, че народната музика е колективно право. Проблемът е когато използваш samples от друг изпълнител, който изпълнява народна песен - сиреч, изрязваш от оригинално аудио и вкарваш в трака си, което, доколкото знам, не е легално

... но аз лично се съмнявам да намериш това за което питаш, просто мисля че трябва да си го "изградиш" сам - поради простата причина, че в BG  сме много назад с тия работи, основно с авторските права - и понеже няма няма "надеждна" защита за авторство тук, едва ли някой ще си прави труда да "дарява", дори и да е способен да го направи - не казвам, че не може да намериш, вероятно има и малки изключения като Strezov и вероятно други, но те съветвам да си търсиш среда която може да ти предложи неободимото, като например "читалища", "младежки дом" и сродни дейци на народно творчество - аз лично преди много години правех миксове на "местните бреайкари" за публични изяви - напълно безвъзмездно, защото ги съжалих как правят "презаписи" на касетофон в дигиталната ера.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.