Jump to content
Българският форум за музиканти

Хамонд орган


moony_bg

Recommended Posts

Х5 звучи по-скоро като Vox или Farfisa (настроени максимално да имитират Хамънд, на транзисторния Хамънд имитацията му се отдава по рождение). Звучи дори като Йоника (също отличен звук в ранните модели, докато бяха чисто аналогови; после, във времената на Вермона почнаха да правят отначало делителите,после и генераторите с цифрови схеми - и звукът се скапа).

 

Гарантирам ти, че ако ти запиша на жена ми X-5цата, никога, ама никога няма да познаеш, че не е В3. Няма нищо общо със звученето на Фарфиса. Ако искаш, можем да си направим групов форумен експеримент - ти донеси твоя X5, който звучи като Йоника, аз ще донеса моя, който звучи като В3. На мен ще ми е интересно.

Редактирано от Steff
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 92
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Само желая да вметна, тъй като стана въпрос по-горе, че Хамонд и Лесли са две абсолютно незамвисими фирми една от друга и дори Хамонд са имали проблеми с тях, тъй като са се опитвали да пуснат свой кабинети, даже май имат някаква серия. А иначе маестрото свири на Хамонд от началото на 70те, закупен от католическа църква някъде в Европа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

 

Това наистина е много интересно - уникално! (Чак ми се прииска да си поръчам един :) )

 

Имат много общо с Хамъндите, а в същото време са успели да заобиколят американските патенти (всъщност в историята на фирмата се загатва за няккаъв сицилианец, който през 30-те работил в Щатите и по-късно твърдял, че г-н Хамънд му е откраднал идеята??)

 

Имат си и 'Лесли'-система (като естествено не използват името). Всичко ми изглежда много практично конструирано, направо по-пригодено за концертна дейност, отколкото оригиналните Хамънди. Не става ясно каква е на пипане клавиатурата и, разбира се, звука. Той си е tonewheel звук, няма как да е много различен, но на едно място се споменава, че бил 'по-агресивен' от Хамънд-ския...

 

Историята на фирмата, разказана от сегашния и ръководител (зет на съ-основателя Джоиели) е малко объркана, доста пристрастно разказана и не бих взел всичко за абсолютна истина. Но все пак видяното за инструментите и апаратурите е много интригуващо - струва си да се разгледат - и опитат някога / някъде. (Това може и да не е трудно: очевидно участват редовно в по-големите изложения и панаири на музикални инструменти).

 

И последно - цените им едва ли ще са 'народни'. Като се има предвид, че работят изключително малки сериии само със (скъп) италиански труд (нищо не пращат на ишлеме в Китай, нито дори в България, въпреки че фирмата имсе казва BG) - и държат на качеството - новите им инструменти едва ли ще са по-евтини от добре запазените оригинални Хамънди на пазара.

 

Много любопитно откритие - ще търсим още следи ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...
C-3 му е на Маестрото органа-точно като на джон лорд.А, да добавя само, че му беше подарък :music336:

 

 

Тук искам да се намеся, защото не се сдържам. Не превъзнасяйте чак толкова Маестрото, който си е един най-обикновен пианист, принудил се да свири чалга, но и нея не свири добре. Хамонда му далеч не е като на Джон B3 или C3, а е А100 и отстъпва значително на предишните два. Освен това, дано не прозвучи нескромно, но той не може изобщо да го използува, само го има - един прекрасен, скъп черешов екземпляр, на който ако седне истински "свирач", ще го разглоби.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Попрегледах темата и открих, че е изпуснат още един действащ "Хамонд"+"Лесли" в БГ - Ицо/ХермансУлфБенд - видео, ако ви е интересно, тези дни ще го попитам за подробности около модела.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
Модела на Ясен е Hammond X-5...

Пич, много ми хареса разказа за Хамонда и за Леслито, какво представлява това последното и защо смяташ, че е за китара? Но повече от всичко ме интересува Корга СХ 3. Преди години имах такъв - страхотен е и сега съжалявам, че го подарих на мои колеги, като на няколко пъти бях на косъм да имам Хамонд, но до сега то не се случи. Сега свиря с една ЕЛКА Х 50, която е абсолютно копие на Корга, ТА КАКВО СТАНА С СХ 3-то И КОЛКО ЩЕ МУ ИСКАШ, АКО СЕ ПРОДАВА?

 

Тия емулации не ме кефят...

Извинявай че се намесвам но и ХК-1 не е решение, защото той е дигитален и звучи почти като синти, а разликата е огромна от аналоговата серия Хамонди, а този звук, който ви впечатлява всъщност е звука на още по-предишната серия - "С" и "В" - истинския механичен звук на Хамонда, който не може да се наподоби ното с синтезатор, още по-малко с компютър.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Аз си направих механичен педалборд и използвам Cubase и модул B4.

 

http://www.vbox7.com/play:ae857f53

http://www.vbox7.com/play:5a5b74ac

http://www.vbox7.com/play:0da56af9

 

Използвам М-аудио 88про, има 9 фейдъра и още доста врътки, с които в реално време настройвам звука на Хамондището.

 

За Лорд какво да кажа...... "БОБАЙКО" на доста музиканти :blink::D:godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Този орган е толкова митичен, че нямам думи... Слушам за него от 3-4 години и съвсем скоро разбрах за какво иде реч. Хамънда на Ясен от Сънрайз вече е собственост ...

hamx5c.jpg

 

... вече е собственост на Валентин Вучков и е в нашия "Джокерс Клуб" - Варна ;) Леслито наистина е клонинг - лично го проверих още тогава. Сигнала е доста силен и реже яко през леслито (Ясен ползва немски предусилватели/усилватели, за допълнително резачка. Това видях като свириха с Кен Хенсли в нашия клуб преди месец).

Интересното беше, че бившата собственичка беше свалила органа с половин тон, та се наложи да го отварям и пренастроя обратно в А-440 :godbless: Както може да се предполага - тези устройства са доста стари и имат много козметични и функционални дефекти и създават малки проблеми от време на време ... Но иначе са си голчм гевезелък ... Все пак са единици хората, които могат да се порадват/притежават на такова бижу и Вальо Вучков (пианист/клавириста ни) е един от тях вече :godbless:)) Покрай него и ние се радваме и цъкаме с език от кеф :recourse: Хехех ...

 

Поздрави !

 

Данчо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе нещо не съм слушал българи да свирят на хамънд както трябва досега, нещо липсва школа в тая област...

 

Говоря за свирене като Джими Смит:

 

Moanin'

 

 

и т.н. Джими Смит е институция в Хамънда :)

 

P.S. Тоя следобед съм го посветил на Хамънда, така че още един поздрав с другия велик органист Джоуи Дефранческо:

 

P.P.S. По-невероятно изпълнение на соло Хамънд не съм чувал, ченето ми падна: Joey DeFrancesco - F Blues :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Живот и здраве се надявам до няколко месеца да има повод да пусна един коментар в "Фукня клавиристка"... ама дано :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Интересно ми е (от чисто любопитство) как стои въпросът с регистрите на Хамънд органа? Тъй като определено не са като тези на тръбния. Виждал съм, че регистровите ключове нямат конкретни наименования, обаче върху всеки един има някаква скала - явно има някакво значение до колко да изтеглени напред или прибрани. Някой може ли да ми разясни?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.