Jump to content
Българският форум за музиканти


Black Bird

Recommended Posts

Ами само с понятието истинско стерео няма как да се съглася, но в общи линии и по-точни разбирам какво имаш предвид. по никой начин не можеш да правиш стерео от два паннати моно сигнала. Самият източник се записва стерео и може да се сумира в моно (обратното не може, разбира се).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"по никой начин не можеш да правиш стерео от два паннати моно сигнала. Самият източник се записва стерео и може да се сумира в моно" :slap::no:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи какво значение придаваме на думата стерео. Наясно съм, че от едно изсвирване (един take) не може да се прави истинско стерео, са само pseudo-stereo. Когато изсвирванията са две те могат да се разделят в ляво и дясно, и резултата е силно изразен стерео звук, макар и той да не се състои от стерео запис/и.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стерео е един и същ по възникване сигнал, записан (регистриран) от два рзлични приемателя - две тъпанчета, два микрофона, две очи. Моно е от едно тъпначе, един микрофон, едно око.

Принципно при смесване на мониторни колони винаги чуваме стерео, дори сигналът излизащ от същите монитори да е моно. Защо ли? Защото след като излиза от тях, той отново е регистриран от двете ни уши като събитие. Колкото и да са сигналите и колоните пак ще чуваме стерео. Ако оглушеем с едното ухо, ако ще и 7.1 съраунд да ни набичат винаги ще чуваме моно картина.

Когато слушаме на слушалки в огромната си част винаги слушаме моно: едното ухо регистрира само звука от едната слушалка и съответното за другата страна. Сигналът от другата слушалка е толкова тих, че на пракитка е изцяло замаскиран от този на прилежащата слушалка. Следователно когато ми паннеш дори 100 китари вдясно или вляво, те пак ще са моно, ако си ги записвал с по един микрофон съответно всяка. Стерео ревърб отваря картината, но е един вид псевдо-стерео.

Панинга е псевдо-стерео образ и е фиктивен, а не реален. Просто се прави така че едното ухо да чува повече, а другото по малко от този сигнал но това е псевдо-стерео по своята природа на запис-моно и слушане със слушалки. Същото на монитори си е съвсем очебийно стерео. :beer:

Разликата е във възприятието и нищо друго. Огромна част от хората дори и не подозират за това нещо, но е нормално. Всеки който е чел за аудио-инженеринга на албумите на Michael Jackson знае какво имам предвид.

 

Лично според моята перспектива аз никога не бих записвал (ако можех) каквото и да е моно. И смесвам предимно на слушалки, а позлвам монитори само за съответствие. Затова много записи правени на монитори и записвани като моно сигнали си звучат именно така на слушалки - моно или с псевдо стерео налично благодарение на хоруси, дилеи и ревърб, които са от една група (фамилия) ефекти.

 

При слушането със слушалки (каквото е почти 90% от слушането на музика в близките 10 години; имам предвид най-вече mp3 плеърите и уолкмените като цяло) един реален стерео запис просто прави така, че един вид "отлепя" напред звука от самите слушалки. :)

Има достатъчно примери, ако се поинтересува човек.

Редактирано от BaMnupa
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е аз ти казах, че не става ама явно си мислиш, че лъжа :)

 

Може, и да има начин.

Ако траковете не свирят едновременно. То, тогава може със аутоматизация да сменяш настройките на ефекта, който е единствен за двата аудио трака.

 

А другото губи смисъл, защото в кода на ефекта да процесва два или повече трака с различни настройки, ще има няколко алгоритъма заедно...

А това значи няколко ефекта под един калпак-похлупак, питай пак! :beer:

Редактирано от Black Bird
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^^ 2 ВаМпира

:cheers2:

пълни глупости, по-голяма щуротия и непознаване на основите на звукозаписа, акустиката и психоакустиката - няма! особено в частта за винаги стерео звука от монитори. Хора, не пишете подобни глупости, има и съвсем начинаещи във форума - ще вземат това за чиста истина - и после...

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина възникнаха някои несъгласия отчасти заради неправилно разбрани или употребени термини, но нека се придържаме към добрия тон.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

presly,

би ли разяснил вместо да изстрелваш така съждения без обосноваване? Аз ще ти кажа, че при каквито и да е условия различни от слушане на слушалки, ушите ти, ако са в изправност, винаги ще водят до това да чуваш стерео картина, независимо един, два или 7.1 монитора имаш пред себе си. :cheers2:

 

Проблемът идва именно как тази картина да се предаде при слушане на слушалки, когато едното ухо е изолирано на една слушалка, а другото - на другата. Един вид стават независими като приемател на звука. Това се симулира с ефектите и прави един моно сигнал (певец пред нас) поставен в ревърб ефект да изглежда така, сякаш е в акустична стерео среда, което е само псевдо-стерео. Реалното стерео в този случай ще дойде от запис направен от два приемателя на единствен възникнал сигнал. Записването на два три, четири пъти източника от единствен микрофон съответно и прехвърлен по панорамите не е стерео сигнал, а са си моно сигнали прехвърлени по един или друг говорител. Може и по 4-тия в система 5.1 например. Както казах и преди, слушайки го открито винаги чуваш последвала стерео каритна, дори да имаш само един монитор (моно) и звук от него. На всеки е ясно, че един говорител винаги възпроизвежда моно звук, но с открити и в изправност чифт уши, той се възприема стерео - винаги!

 

Мисълта ми е, че в последните 10 даже 20 години масово хората слушат на слушалки, поради ясните обстоятелства с mp3 плеърите и уолкмените. И аз като такъв представител не мога да не отчета факта кога един сигнал е записан стерео и кога моно със симулация на псевдо-стерео по панорами, ревърб и прочее. Сложи си слушалките, пусни си началото на Speed Demon на Michael Jackson и ще ти се отворят ушите за това, което се опитвам да кажа.

Редактирано от BaMnupa
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаш интересна интерпретация на това, което си прочел, сигурно трябва още малко четене или мислене по въпроса или поне изясняване на разбирането на понятията. Все пак има изградено разбиране какво значи всяка една дума и това че ти имаш различно разбиране за значението не означава, че думата вече ще има различно значение :cheers2:

 

Ето кратко описание за останалите, на които им е интересно:

http://en.wikipedia.org/wiki/Stereophonic_sound

 

 

Към оригиналния питащ - това с различните настройки за всеки от входовете/изходите на VST, ще изисква различна обработка на всеки един от входовете/изходите с алгоритъма за дадения ефект, с конкретните настройки. T.e. вътрешно два паралелни процеса ще се стартират в самото VST.Техническата реализация е възможна, но реално ще спести нищожна част изчислителни ресурси/памет, спрямо това да закачиш два ефекта. Изхода е по-големи буфери на аудио-интерефейса, freeze (ако хоста го поддържа) и повече опит и знание, къде като бутнеш как ще звучи в общата звукова картина, за да няма необходимост всичко да ти е онлайн на разположение. (има и алтернативен вариант - сменяш компютъра, няколко UAD/Powercore-a/Duende и си в бизнеса).....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Просто исках да доуточня кога за мен има смисъл записването от стерео (двойка) приематели. При слушане от чифт монитори няма особено значение и панинга си върши отлична работа. Проблемът главно е при слушане със слушалки. Има такива правени записи и звучат наистина стерео когато си на слушалки. Прослушани през монитори пък звучат леко различно от стандартните, ако може да ги наречем така.

Аз лично съм привърженик на слушането на слушалки. А на концерт от колкото се може повече източника, монитори, колони и т.н. разположени наоколо, не само отпред!

Редактирано от BaMnupa
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Tвое предпочитание - няма лошо. Тъй като все още всичко, което се продава в повече от 200 бройки, се смесва на колони явно ще трябва да позволиш на останалия свят да мисли различно :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм си правил експерименти със слушалките и с два миркофона хващащи околен звук или просто си ги смесвам директно. Просто си личи кога един запис е правен стандартно и кога стерео. напоследък съм силно очарован от някои екстремни руски банди, които записват стерео. Резултатите им са убийствени. всъщност напоследък много банди започнаха да записват така всичко и това дава отражение. играчката е голяма, спор няма. Особено с фазовите разлики и подобни, но ако се направи с мисъл, няма проблеми. Е така наречената проверка в моно няма да излезе така да се каже, но това като процес е съвсем различно от това да слушаш с едно ухо и аз лично го възприемам като ефект. :cheers2:

 

По-точните термини са binaural и за мониторно възпоризвеждане: амбиофония, но имат специфично приложение и не бих казал, че с открито ухо е удачно изобщо да се слуша така възпоризвеждана музика. Ако е на слушалки - да, иначе - не знам какъв резултат ще се получи от амбифонично възпоризвеждане възпоремано открито от ушите като стерео.

Прост за мен не е едно и също дали слушам на слушалки или на монитори. Разликите са именно във възпоремането като стерео.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.