emosms Публикувано Октомври 13, 2014 Публикувано Октомври 13, 2014 Страничен проект за кеф и без срокове. Събирам инфо и съвети.Идеата е преамп модул за бас китара. --- I. Преамп част, варианти: 1. двоен триод, последователно свързан 2. двоен триод, каскодна схема 3. пентод Подвъпроси: - да използвам ли катоден повторител мосфет за да сваля изходното съпротивление, или да разчитам на следващ модул с високо такова? (за каскодната схема, не си спомням сега дали на изхода не беше с нисък импеданс.) - варианти 2 и 3 - да използвам ли прост буустер отпред, за да предизвикам леко кривене в ламповия модул? --- II. Еквалайзер, варианти: 1. Петканален еквалайзер 2. 2(3) канален парамтрик с фиксирано Q --- III. Компресор (може и да отпадне) - никаква идея какво --- IV. Балансиран, небалансиран изход - какви ОУ, варианти на схеми (смятам цялото нещо да има и 2x15в захранване) --- V. Последователност на модулите 1. компресор, преамп, еквалайзер 2. преамп, после другите 3. еквалайзера изнесен най-оптред, все едно бас с активна електроника 4. други --- Приемам съвети и идеи за всеки модул, последователност от модули, схемни решения на модули, избор на ОУ. Най-малкото ще гледам сеир при мнения, които старателно избягват да коментират посочените точки, или да допълнят нещо съществено, което пропускам.Не съм на зор да го правя все пак . Цитирай
Baby Thomas Отговорено Октомври 13, 2014 Отговорено Октомври 13, 2014 Тез триоди в преампа лампи ли са? Щото видях 2х15волта после... За последователността категорично: компресор, преамп, EQ. Балансиран ДИ изход винаги е по-добре. Може да помислиш за цъкалка pre/post, която да сменя откъде да ти взема сигнала - преди преампа или след него. Цитирай
Evtim Djerekarov Отговорено Октомври 13, 2014 Отговорено Октомври 13, 2014 Най-добре виж кои са най-обичаните/използвани модели, провери им схемите, направи си едно резюме и чак тогава действай с проектирането. Според мен, всеки уважаваш себе си бас предусилвател трябва да има минимум приличен параметик(по възможност не един). Цитирай
Evtim Djerekarov Отговорено Октомври 13, 2014 Отговорено Октомври 13, 2014 (Редактирано) Разбира се, когато става въпрос за параметрици, имам предвид транзисторни/ОУ решения. Даже, ако си спомняш валяк, бях правил едно такова чудо за Ранков(assoass) някъде в далечното минало, по идея, която беше дал ти, в една публикация(за отделен параметрик за всяка струна на баса). Предусилвателят беше с 4 параметрика(Gain, F), при които Q е функция на честотата и един със всички променливи параметри(Gain, Q, F). До колкото помня, дълбочината им беше +-12dB, а отпред беше реализиран лампов каскод. Това беше схема от края на тийнейджърството ми, или да съм бил най-много на 20-21, която с голяма гордост бях проектирал сам, с малко твоя помощ и на други съфорумници(ники, мефистофел, разбойника и други), и работеше много добре, за съжаление с едно немаловажно изключение - еквйлайзерът беше шумничък, особено чуваемо, когато затихваш. Беше направен с жиратори с ОУ. Всъщност, вътре имаше толкова много ОУ, че сега не бих го направил така. Бих се опитал да направя по-пасивно решение с истински трептящи кръгове, ако габарита го позволява. Не знам дали това е по-правилно, тъй като не ми се е налагало да повтарям начинанието, но при проектирането първо бих се ориентирал натам с проучванията. Хаха - ето я! http://forum.muzikant.org/topic/14628-oiinaaeoeey-ia-aan-idhaaaeoneeaaoaae/ Жалко, че ги няма картинките. Редактирано Октомври 13, 2014 от Evtim Djerekarov Цитирай
emosms Отговорено Октомври 14, 2014 Автор Отговорено Октомври 14, 2014 (Редактирано) Преампа ще е лампов и не съм проучил какъв да е. Най малкото заради идеята да има лампа.Искам да има гейн - и да има леко изкривяване - металическо звънтене или както се дообработи с EQ после. Ще си бъде с високо анодно напрежение. --- 2 x 15 волта ще е захранването на EQ и балансирания изход. Не мисля да има лампов EQ.Балансирания изход доста просто и качествено може да се изпълни с изходящ трансформатор, като ползите от ОУ решение биха били... по-ниска цена? Целия модул ще е за бас, с идея да се включва в пулт (евентуално и в звукова карта). Общите EQ настройки може да са пост - в пулта, в DAW, а самия модул да е с параметрик. --- Ще има ли нужда от speaker simulator/DI box модулче според вас? При опитите със преамп за солокитара+звукова карта, без софтуеърен speaker simulator резултата е отвратителен. В пулт също звучеше зле.Но саунда на баса не подлежи чак на такива изкривявания в преампа --- Иначе, модулите тр. да се изработят по отделно, да се свържат, да се тества и донастрои и чак тогава да се измисли компактна сборка. --- Компресор който би си струвало да се прави - за решение за волтажно регулиран усилвател ли тр. да става въпрос? Редактирано Октомври 14, 2014 от emosms Цитирай
Evtim Djerekarov Отговорено Октомври 14, 2014 Отговорено Октомври 14, 2014 "Волтажно-регулиран усилвател" звучи доста забавно, в смисъл много далече е от всякаква терминология.Има различни начини за направа на компресор.Със специализирани ОУ, vari-mu вариант, примерно с JFET транзистор, с оптрони....Примерно, за JFET вариант, прегледай схемата на небезизвестния UREI 1176:http://www.moxtone.com/FET_COMP.htmС малко мислене, можеш да си извадиш от нея това, което би ти свършило работа, и да я пригодиш за симетрично захранване.Ето и вариант с оптрон:http://dt.prohosting.com/hacks/joecheep_schem.gifПопрочети малко, какви времена attack/release, какви съотношения(ratio) и каква "рязкост" на коляното са най-приложими за бас.Няма смисъл да правиш "всеобхватен" компресор за това приложение. 1 Цитирай
Evtim Djerekarov Отговорено Октомври 14, 2014 Отговорено Октомври 14, 2014 (Редактирано) Според мен, някакви сравнително благоприятни за бас настройки биха били: Treshold Ratio: 1:1 - 8:1 Attack: 0 -50ms(най-често ще ползваш 2-10мс по всяка вероятност). Release: 0-200mS Makeup Би било добре и да имаш контрол(няколкостепенен превключвател) на твърдостта(knee) на активиране на компресора. Добре би било да има и някакъв индикатор (1-10 диода) за това, кога (и колко) компресираш. Но аз не съм басист, добре би било и басистите да кажат, какави настройки ползват на живо, в студио.. Редактирано Октомври 14, 2014 от Evtim Djerekarov Цитирай
Evtim Djerekarov Отговорено Октомври 16, 2014 Отговорено Октомври 16, 2014 Какво стана, имаш ли напредък с мисленето по проекта? Цитирай
metalhammer Отговорено Октомври 16, 2014 Отговорено Октомври 16, 2014 Щом ще имаш Солид стейт буфери по пътя на сигнала не виждам смисъл от повече от една лампа... 1 Цитирай
emosms Отговорено Октомври 17, 2014 Автор Отговорено Октомври 17, 2014 Задачата ще иска доста работа.. Компресора - ще се върви към издирване и изкопиране на някое педалче - бас компресор. Относно ламповия преамп - изглежда класическа схема с двоен триод ще осигури необходимото 'лампово' изкривяване, но схемата трябва да се коригира като режим на триодите и други елементи, съобразно честотната характеристика и изривяването нужно за бас.Мосфет транзистор като катоден повторител, за сваляне на изходния импеданс - подкарах нещо подобно и работи доста добре с минимум елементи. Параметрика - разглеждал съм готови схеми с ОУ от класическа рак система - доста елементи са . За балансирания изход - ще ми се да е с трансформатор. Доста работа ще е Цитирай
Evtim Djerekarov Отговорено Октомври 17, 2014 Отговорено Октомври 17, 2014 (Редактирано) Решението емитерен/сорсов повторител, без определени подобрения, не е добро, тъй като не е много линейно. Дори при биполярния транзистор, Re се мени нелинейно с колекторния ток, което кара коефициента на усилване по напрежение в изхода(емитера, Едно от възможните решения е генератор на ток в емитера/сорса, но няма да обяснявам подробно, има достатъчно четива по въпроса е нета. Редактирано Октомври 17, 2014 от Evtim Djerekarov Цитирай
Evtim Djerekarov Отговорено Октомври 20, 2014 Отговорено Октомври 20, 2014 Какво стана, реши ли се на някакво схемно решение, или още умуваш? Поне блок-схема. Цитирай
dzwer Отговорено Октомври 20, 2014 Отговорено Октомври 20, 2014 А ако просто се добави едно лампово стъпало някъде в схемата на Кройцер, няма ли да се получи желания резултат? Тук е схемата: http://www.albertkreuzer.com/pics/el/pre/schem/preamp_sch21.gif Тук е цялото описание: http://www.albertkreuzer.com/preamp.htm Аз замислям да си правя усилвател за бас-а и мисля да вкарам тоя предусилвател вътре, като се замислям за варианта и лампа да вкарам. Също и да го направя с 2 или 3 канала предусилвателни, които се сумират преди крайното стъпало... Самото крайно стъпало ще е стандартно някакво, като се оглеждам и за клас Д готови модули. Цитирай
emosms Отговорено Октомври 21, 2014 Автор Отговорено Октомври 21, 2014 Защо не и вариация на тема това за ламповия преамп . Сега малко превключих на друга вълна, избързах с ентусиазма. нз. кога ще поработя над това, извинявам се . Цитирай
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.