Jump to content
Българският форум за музиканти

Кабинети


One_Voice

Recommended Posts

Айде кажи кое от двете е импулс и кое "истинско" и ако познаеш, дали е било заради голяма разлика между двете:

1

2

Според мен s1 e импулс а s2 e микнат кабинет.

Погледнах за тагове да си сверя предположенията, но не намерих....

Разликата между импулс и реален амп е в това че реалния амп звучи по-меко заради нелинейността на крайното стъпало, която импулс респонса не може да пресъздаде.

 

Колкото до спора за кабинетите: всичко има значение. Размер, материал, тип говорители и т.н.

 

При запис през микрофон разположен близо до кабинета най-важни са говорителите. Няма два еднакво звучащи говорителя, дори да са от една марка, модел и поредни серийни номера.

При свирене в помещение по-важен е обема на кабинета, разположението му в помещението и най-вече местонахождението на ушите на свирещия/слушащия.

 

В края на краищата дори два кабинета от един модел звучат различно един от друг.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 61
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

аз пък казвам да продължим, защото не мисля,че затъвам никъде.

ако някой си мисли, каквото си мисли - не е мой проблем.

 

ето какво си мислят тези, които споменахте - от западните форуми ..

 

Would you rather have a speaker cabinet made out of 13 ply birch plywood or solid pine, and why?

 

-Solid pine would be a whole hell of a lot heavier to transport, and the tonal difference is negligible, IMO. Speakers are really all that matter in a cab.

 

-I think wood would make a little difference but not much at all. If the wood was more dense, maybe the cab would have a tighter sound and feel with the same speakers?

-It would be a lot like drums, which I used to play. It translates the same as guitar: softer woods sound darker and warmer, whereas harder (or denser) woods sound brighter and "colder." I suppose it would sound slightly different with the same speakers, but I wouldn't imagine the difference would be that significant.

 

 

Последното изречение е това, за което говоря и аз. Превеждам го -

Предполагам, че биха звучали леко различно с едни и същи говорители, но не мога да си представя

разликата да бъде толкова забележима.

 

И АКО, ЩЕ МИ ДОКАЗВАТЕ С МП3-КИ (ЧЕ НЕ СЪМ ПРАВ), МОЛЯ ДА БЪДАТ СПАЗЕНИ УСЛОВИЯТА ЗА АБ ТЕСТ , ЗА КОИТО ПИСАХ ПО ГОРЕ. (БЛАГОДАРЯ ЗА РАБИРАНЕТО :) )

 

 

В края на краищата дори два кабинета от един модел звучат различно един от друг.

И с останалото написано от Dylan_101 , се съгласявам, тъй като малки разлики има и всичко влияе,

но това ще е за тренирано ухо, за да кажем ,че ги има - тоест като факт.

За практически цели - реална употреба и решение за покупка, the tonal difference is negligible .

Ако някой наистина се чувства привързан към определена марка кабинет, ок - нека да си вземе такъв.

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Toва че някой е написал нещо на английски, прави ли го по-вярно и истинно, бе човек? Направо покъртително :) Задклавиатурните устройства, произвеждащи мнения на английски също са хора с мнения както верни така и не чак толкова.

Пак казвам ако имаш един и същ материал, форма и размери и да приемем еднакво звучащи говорители това каква марка ще сложат отпред е без значение.

Фактите са, обаче, че нямаш и че колоните на различните марки звучат различно.

 

Ако трябва да бъдем акуратни -> Significant = значим в случая - значителна. Освен това, както е написал "I wouldn't imagine..." и като чета английския не се вижда да личи практическия опит с колони, а е направено нек'во сравнение с барабани.

 

Направо се чудя защо го пиша това....???? ..... честно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето го сравнението: http://cmusicforum.com/sw/cabs/

Правено е за финландско списание ако не се лъжа. Всички семпли са записвани с еднаква китара включена в Peavey JSX и с еднакви настройки, с еднакъв микрофон и позиция.

 

Ето списък (мисля че имаше грешка в списъка: бяха разменени говорителите на 2 marshall-а (gt12-75 вместо v30 и обратното) Затова пък Framus и Mesa са с v30.

1. Bogner Oversized 2x12 | Celestion V30

2. Bogner Ecstacy | Celestion V30 | New

3. Bogner Uberschall | Celestion V30 | Used (Top Right Speaker)

4. Bogner Uberschall | Celestion G12T-75 | Used (Top Left Speaker)

5. Engl | Celestion V30 | New

6. Framus Dragon | Celestion V30 | New

7. Hughes&Kettner SC412 | Celestion Rockdriver | New

8. Hughes&Kettner CC412 | 25 Celestion Greenback | Used

9. Hiwatt | Fane | New

10. Krank Revolution | Eminence V12 Legend | New

11. Marshall 1960 | Celestion Greenback | New

12. Marshall 1960 Lead | Celestion G12T-75 | New

13. Marshall Handwired | Celestion Greenback | New

14. Marshall 1960 Alakaappi | Celestion V30

15. Mesaboogie Rectifier Standard | Celestion V30 | New

16. VHT | Eminence P50E | New

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Супер - за мен това е достатъчно, да се убедя , че съм прав

 

Mesaboogie Rectifier Standard | Celestion V30 | New

 

Marshall 1960 Lead | Celestion G12T-75 | New

 

Framus Dragon | Celestion V30 | New

 

са еднакви с малък толеранс - да кажем Месата ми звучи 3 % по - гот...

 

на всичко отгоре после видях, че са объркали говорителите на Маршала(добри уши :music: ).....

 

(грешката е вярна - не са G12T-75 ,а V30)

 

Добре, да поглем от още една страна проблема -

взимаме колона 4х12 с винтидж 30-ки,

говорим за един сайз кабинет, да кажем стандартния Маршалски 1960

( а не "тол виндидж" - който вече е друг тип)

сега, не знам обаче, дали на Месата не е по - лардж(голям) от останалите 2 - тоест да отива към тол - винтидж размера. ( да се има впредвид- и оттам да идват тези 3 %).

Да кажем, че има малка разлика в размерите (няколко сантима - за различните производители)

и различни материали - дърва и шреплат.

Правим уравнението -

Звук на колоната = влияние на говорителите + влияние на разликите в размера + влияние на дървесината.

За крайният звук -

влияние на разликите в размера- едва ли повече от 2-3%

влияние на дървесината - да кажем 10,15, макс 18-20 % !!! (май съм много щедър)

КАКВО ОСТАВА ЗА - влияние на говорителите - МИНИМУМ 80 % !!!

 

КАКТО КАЗВА КРАСИ РЯДКОВ - КЪДЕ ОТИВАШ ТИ, МОЖЕ БИ :D

 

 

БЛАГОДАРЯ ЗА СЕМПЛИТЕ, НА МЕН СИ МИ ДОКАЗВАТ, ЧЕ СЪМ ПРАВ ЗА СЕБЕ СИ.

Аз изхождам от практическа своя гледна точка.

А тя ще бъде -

 

Ако имам глава Хюс и Кетнер, Фрамус, Маршал, Меса и тн

и взимам съответният кабинет - за да ги мечна по външен вид - тоест гоня естетика

и пренебрегвам малките различия в звука (които ги чувам- не съм глух)..Просто защото естетика идва по - приоритетна от тези малки различия в звука.(Говорим, че вече съм избрал сайз и тип говорители)

(тоест, това е случая - купувам на куп, най вече)

 

Ако имам някаква готина глава, обаче нямам кабинет - взимам от горните, който ми падне

и си върша работа( примерно, защото по някакви причини не мога да си намеря другарчето на главата). Дали ще се усети убийствена разлика , ако по принцип във Фенса излезна с Фрамус каб, а не с Меса? И колко хора ще оценят това ? ( тука влизам във филм вече :yahoo: )

 

Не взимам - Берингер, Харли бентън и сие - поради предубеденост (обща и моя); поради факта , че не са престижни ( уви...); поради факта, че са бюджетни - апропо не са ми тип; поради това , че сами са доказали непостоянен стандарт на производсто и така. На сила - няма да ме карате да си взимам такива :hysterical: като магаре на мост се запъвам и .

Признавам, за да успокоя берингер феновете - един приятел си взе такава с шарк говорители за 5 стотака - и за 5 стотака ( 500 лева) - си свиреше екстра.

просто се водя от Закон 1 - ПОЛУЧАВАШ , ТОВА ЗА КОЕТО ПЛАЩАШ.

и Закон 3 - НЕ СМЕ ТОЛКОВА БОГАТИ, ЧЕ ДА КУПУВАМЕ ЕВТИНО.

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=32825

 

(малко кофти, че аз съм ги постнал, ама те са си природни и нямам претенции за авторството им)

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом си вярваш :hysterical: Аз водя този диалог, за да не се подвеждат по големите ти букви и многобройни удивителни, неопитните хора или тези, които не са наясно с разликите при различните кабинети. За китариста на нечия кавър група няма да има много разлика с какъв кабинет свири във Фенс-а (примерно) , но за всеки себеуважаващ се човек занимаващ се със звукозапис има много голяма разлика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

I agree with you about the 80% 20% idea but I have heard a few cabs that sound better then others. I am using an Avatar Cabinet with celestion G12H30's

 

Take care, Chris.

 

Chris Broderick - from MEGADETH

 

 

Днес поздравих Крис за голямата новина - постъпването му в Мегадет, с който имах щастието да се запозная във Фенса и му обясних моето виждане за кабовете.

Неговият отговор, го виждате.

Изглежда не съм на грешна позиция, от практическата си гледна точка и ще продължавам да си вярвам, както за да има мир, тези които търсят перфетният каб, нека продължът своето търсене - има фю кабс бетър. Аз от моят не се оплаквам.

И дано има къде да се пробват в България, че нещо почти не се виждат из музикалните магазини, да не говорим за разнообразие.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

ся тя темата отива леко стара а и се надявам да има оцелели сред спорещите вътре че май работата отиваше на кланЬе ся аз да си задам въпроса зачи той е малко комплексен та така видях на по-предна страница снимка на някъв рандал за около 500 кинта че и чак ме накефи интересно колко вата щото пък харесах едно 30ватово на маршал то беше около 600 ма па как ми се ходи до благоевград... то е ясно че съм далеч от големите кабинети колкони глави крака и други крайници ама на мойто пиви вече не ща да му слушам гласа та с 2 думи колко вата беше оня рандал и лееки насоки кое би било по-добре за стръгънЬе предварително благодаря и нека има мир (не съм някъв хипар просто съм душа човек ;) )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да видях наистина говорителите са джагуар по 50 вата и те като са общо стават 200 и това е много хубаво за цена от 500 лева въпросът ми е малко ламерски (съжалявам за което) ама до ся съм си служил единствено и само с кубета та не разбирам много ама тва ми мяза само на колона демек има нещо гнило в дания :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Кабинет - пасивно озвучително тяло.Демек ще ти тярбва и усилвател т.н. глава или кубе с изход за външна колона.

Няма нищо гнило,просто кабинета е евтин 4Х12 кабинет с говорители със самнително качество/възможно е и да са читави/.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да и аз тва си помислих че ще е и тук идва въпросът аз аджеба на туй нещо ако му ръгна моето пииви което е бая гадно моделът е рейдж (съответно има си то изход) та ако му ръгна таз мойта мърша дали би станало нещо смислено как мислите за жалост предполагам какъв би бил отговорът но все пак и ако случайно идеята ми не е чак толкова апокалиптична бих желал да разбера ако някой знае как да се сдобия с гореспоменатия рандал и ако все пак нещата не са чак толкова розови дали едно 30 ватово кубе маршал би ми свършило подобна работа щото пиивито е 15 и е жив зян (поне за/според мен)

Редактирано от MrDeath
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За рейджа - не мисля,че ще се получи нещо смислено.

За маршалите съм чел мнения на потребители,че включени в хубава колона звучали добре,но не помня за MG серията ли ставаше въпрос или за някой от валвстейтите.Лично аз ако трябваше да избирам бих продал Пивито и бих си взел едно MV3 за 100-на лв с някакъв дист и бих го пуснал в тази колона.Обеден съм ще ще свири по-добре от пивито,а може би и от маршала.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе то пивито да го продам не мога факт е че е здраво но съм го взел преди бая време и то не ново иначе майтап да не е пушка е (относно здравина) звукът му когато го взех ме кефеше ама то тогава всичко ме кефеше стоте левва за въпросното мв3 не са чак такъв проблем както виждам металхамър е продавал такова и май още продава въпросът е че много разкарване ще ми стане а и самия рандал де да го търся

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.